OFPOF

Türk Sinemasının Unutulmayan İçinizi Isıtan 23 Filmi

-
5.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türk Sinemasının Unutulmayan İçinizi Isıtan 23 Filmi
3.563 izlenme
Ofpofer
-

Bazı filmler var ki hala izlerken gözlerimiz doluyor, hala içimize neşe, hüzün doluyor.Replikleri hala aklımızda olan o güzel filmleri hatırlayalım.

türk sinema tarihi boyunca her türden sayısız film çekildi ancak bazı filmlerin yeri hiç doldurulamıyor. Ne zaman televizyonda rastlasak izlemekten kendimizi alamıyoruz. Gönlümüzde hepsinin bir yeri var. Biz de bu listede gönlümüzü en çok çalanları, en çok içimizi ısıtanları derledik.

1. Bizim Aile

Bizim Aile

Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Tarık Akan , Halit Akçatepe, Itır Esen ve diğer oyuncuların yer aldığı 1975 yapımı türk filmi.

Yaşar Usta rolündeki Münir Özkul'un "Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey. Sen mi büyüksün. Hayır, ben büyüğüm, ben, Yaşar Usta." repliği hala dilden dile dolanır.

2. Neşeli Günler

Neşeli Günler

Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Ayşen Gruda , İhsan Yüce ve diğer oyuncuların yer aldığı 1978 yapımı türk filmi.

Filmde Münir Özkul'la Adile Naşit'in "turşu limonla yapılır, hayır sirkeyle yapılır" kavgası aklımızda en çok kalan sahnelerden.

3. Gülen Gözler

Gülen Gözler

Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Halit Akçatepe , Ayşen Gruda ve diğer oyuncuların yer aldığı 1977 yapımı türk filmi.

4 kız çocuğuna sahip ailenin çocuklarının mutluluğu uğruna katlandıkları fedakarlıkları konu eder. Bu filmi unutulmaz kılan en önemli unsurlardan biri Vecihi karakteridir.

4. Süt Kardeşler

Süt Kardeşler

Kemal Sunal ,  Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Halit Akçatepe , Ayşen Gruda ve diğer oyuncuların yer aldığı 1976 yapımı türk filmidir.

Şaban'la Ramazan birbirlerinin yerini alarak ailelerinin konağına giderler. İşler epey karışır. Bu filmi unutulmaz kılan en önemli unsurlardan biri de Gulyabani'dir.

5. Tosun Paşa

Tosun Paşa

Kemal Sunal ,  Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Ayşen Gruda , Müjde Ar ve diğer oyuncuların yer aldığı 1976 yapımı türk filmidir.

film, Yeşil Vadi'ye sahip olmak isteyen Seferoğulları'yla Tellioğulları'nın çekişmeli mücadelesini anlatır.

6. Sultan

Sultan

Türkan Şoray ,  Bulut Aras ,  Şener Şen ,  Adile Naşit , Erdal Özyağcılar ve diğer oyuncuların yer aldığı 1978 yapımı türk filmidir.

Muhtarın çapkın oğlu Sultan'ın gönlünü fethetmeye çalışmaktadır. Filmde usta oyuncu Şener Şen'in peltek konuşması filmin en keyifli sahnelerindendir.

7. Gırgıriye

Gırgıriye

Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Gülşen Bubikoğlu ,  Ayşen Gruda ,  Müjdat Gezen ve diğer oyuncuların yer aldığı 1981 yapımı türk filmidir. Bu film haricinde Gırgıriyede Şenlik Var, Gırgıriyede Cümbüş, Gırgıriyede Büyük Seçim adında 3 film çekilmiştir.

Sulukule'li Güllü ve Bayram'ın aşk hikayesini anlatır.

8. Mavi Boncuk

Mavi Boncuk

Kemal Sunal ,  Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Tarık Akan , Halit Akçatepe, Emel Sayın, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve diğer oyuncuların yer aldığı 1974 yapımı türk filmidir.

Dört arkadaş gittikleri gazinoda kötü muamele görünce intikam almak için o gazinoda sahne alan Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verir.

9. Çiçek Abbas

Çiçek Abbas

Şener Şen ,  Ayşen Gruda ,  İlyas Salman ,  İhsan Yüce , Ahmet Mekin ve diğer oyuncuların yer aldığı 1982 yapımı türk filmidir.

Abbas'la Şakir'in atışmalarının efsane olduğu filmdir.Abbas'ın "Herkese benden çay, Şakir'e çay yok" repliği filmin efsane repliklerindendir.

10. Şekerpare

Şekerpare

Şener Şen ,  Ayşen Gruda ,  İlyas Salman ,  Şevket Altuğ,  Serra Yılmaz, Yaprak Özdemiroğlu ve diğer oyuncuların yer aldığı 1983 yapımı türk filmidir.

Karakol amiri Ziver Bey de, karakolda çalışıp ona çok saygı duyan Cumali de genelevde çalışan Şekerpare'ye aşık olur.

11. Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı

Kemal Sunal ,  Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Tarık Akan , Halit Akçatepe ve diğer oyuncuların yer aldığı 1974 yapımı türk filmidir.

Haylazlık yapmaktan vazgeçmeyen Hababam sınıfının onları yakalamaktan vazgeçmeyen Mahmut Hoca'yla ve diğer hocalarla yaşadıkları eğlenceli haylazlıkları konu eder. 

12. Köyden İndim Şehire

Köyden İndim Şehire

Kemal Sunal ,  Halit Akçatepe ,  Metin Akpınar ,  Zeki Alasya ,  Ali Şen ve diğer oyuncuların yer aldığı 1974 yapımı türk filmidir.

Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret isimli dört kardeş define bulma umuduyla yollara düşer. Bulmak da yetmez. Daha yapılacak çok iş vardır.Filmde, altınları "seezbinseezyüzseesenseez seezbinseezyüzdoosandooz" diye sayan Himmet Ağabey'in kafasının karıştırılması ve saymaya yeniden başlaması filmin en çok hatırlanan sahnelerindendir.

13. Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım

Türkan Şoray ,  Kadir İnanır ,  İhsan Yüce ,  Ahmet Mekin,  Bülent iğdiroğlu ve diğer oyuncuların yer aldığı 1977 yapımı türk filmidir.

Çocuğu Samet'le bir başına kalan Asya'nın İlyas'la Cemşit'in arasında yapmak zorunda olduğu seçimi konu alır. film müzikleriyle ve "sevgi neydi? Sevgi emekti" repliğiyle hatırlanır.

14. Aile Şerefi

Aile Şerefi

Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Ayşen Gruda ,  Şevket Altuğ , Itır Esen ve diğer oyuncuların yer aldığı 1976 yapımı türk filmidir.

Geçimini zorlukla sağlamaya çalışan bir ailenin en küçüğü olan Murat'a araba çarpar ve arabanın sürücüsü evin kızına aşık olup musallat olur. Evin babası ailenin şerefini kurtarmak durumunda kalır.

15. Şaban Oğlu Şaban

Şaban Oğlu Şaban

Kemal Sunal ,  Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Halit Akçatepe , Ayşen Gruda ve diğer oyuncuların yer aldığı 1977 yapımı türk filmidir.

Şaban'la Ramazan şans eseri Nazır Paşa'nın gözüne girerler ve kendilerine gizli polislik görevi verilir. Bir gün ailenin gözü gibi sakladığı elmas çalınır. Şaban'la Ramazan bu hırsızı bulmaya koyulurlar.

16. Çöpçüler Kralı

Çöpçüler Kralı


Kemal Sunal ,  Şener Şen ,  Ayşen Gruda ,  Erdal Özyağcılar ,  İlyas Salman ve diğer oyuncuların yer aldığı 1977 yapımı türk filmidir.

Zabıta memuru mahallenin çöpçüsü üzerinde baskı kurmuştur. Mahallede oturan temizliğe giden Hacer'e hem zabıta memuru hem de çöpçü Apti aşıktır. Filmde en çok Apti'nin gazinoda söylediği "muha muha can Hetice" şarkısı akılara yer etmiştir.

17. Öyle Olsun

Öyle Olsun

Tarık Akan ,  Hulusi Kentmen ,  Ayşen Gruda ,  Müjde Ar,  Şevket Altuğ ve diğer oyuncuların yer aldığı 1976 yapımı türk filmidir.

Bir gazetede muhabir olarak çalışan Ferit zeytinyağı kralı Hulusi Bey hakkında asılsız haberler yapar. Aynı zamanda kızı Alev'in de erkeklerle düşüp kalktığını yazar. Bir şekilde Ferit bu ailenin içinde bulur kendini.

18. Züğürt Ağa

Züğürt Ağa

Şener Şen ,  Erdal Özyağcılar ,  Nilgün Nazlı ,  Füsun Demirel ,  Can Kolukısa ve diğer oyuncuların yer aldığı 1985 yapımı türk filmidir.

Bir zamanlar heybetiyle herkesi dize getiren ağa gel zaman git zaman haşmetini yitirmeye ve yalnız kalmaya başlar.Filmde, Ağa'nın babasının "ben garı istirem" repliği akıllarda yer etmiştir.

19. Kara Gözlüm

Kara Gözlüm

Türkan Şoray ,  Kadir İnanır ,  Müjdat Gezen ,  Ali Şen , Kayhan Yıldızoğlu ve diğer oyuncuların yer aldığı 1970 yapımı türk filmidir.

Balıkçılık yaparak geçinen Azize tezgahının başında şarkılar söyler. Bir gün bir gazino patronundan iş teklifi alır.

20. Kibar Feyzo

Kibar Feyzo

Kemal Sunal ,  Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Erdal Özyağcılar ,  Müjde Ar ve diğer oyuncuların yer aldığı 1978 yapımı türk filmidir.

Sevdiği kız olan Gülo ile evlenmek isteyen Feyzo başlık parasını toplamak için İstanbul'a gider. Şehirde gözü açılan Feyzo köyüne dönüp ağayla mücadele etmeye, köylünün de gözünü açmaya çalışır.

21. Ne Olacak Şimdi?

Ne Olacak Şimdi?

Şener Şen ,  Adile Naşit ,  Perran Kutman ,  Bülent Kayabaş ,  Levent Kırca ve diğer oyuncuların yer aldığı 1979 yapımı türk filmidir.

Tipik bir Anadolu erkeği olan Orhan ile son derece modern ve zengin Özden avukattırlar. Orhan'ın çocukluk arkadaşı, kendisini aldatan kocasından boşanmak için Orhan'a başvurur ve olaylar gelişir.

22. İşte Hayat

İşte Hayat

Adile Naşit ,  Münir Özkul ,  Hülya Koçyiğit ,  İhsan Yüce , Bilge Zobu ve diğer oyuncuların yer aldığı 1975 yapımı türk filmidir.

ünlü olmak için Uğur Dündar'ı kaçıran aile onu zorla ikna etmeye çalışır. Bir zaman sonra aralarındaki ilişki normale döndüğünde bu kez eziyet eden Uğur olacaktır.

23. Baba Bizi Eversene

Baba Bizi Eversene
Hulusi Kentmen ,  Barış Manço ,  Meral Zeren ,  Hakkı Kıvanç ,  Bilge Zobu ve diğer oyuncuların yer aldığı 1975 yapımı türk filmidir.

Mahir, fabrikasında çalıştığı Fazıl Bey'in kızı Sevim'e aşıktır. Fakat Fazıl Bey bu birlikteliğe karşıdır. Fazıl Bey'in oğlu Erol ile birlikte Şermin, doğurduğu çocuğu, Erol'a bırakır. Sevim babasına çocuğun Mahir ile kendisinden olduğunu söyler. Ortalık gitgide karışacaktır.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.