OFPOF

Türk Sinemasının En Beğenilen 10 Sanat Filmi

-
1.8b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türk Sinemasının En Beğenilen 10 Sanat Filmi
1.075 izlenme
-

Ülkemizde sanat filmleri çok izlenmese ve beğenilmese de, aralarında çok beğenilmiş ve izlenmesi gereken 10 film var. İşte o filmler..

1. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Başrollerini Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları'nın paylaştığı film 2005 yılında yayınlanan İlhami Algör'ün aynı adlı kitabından uyarlanmıştır.

2. Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu’da

Filmin yönetmen koltuğunda ülkemizin en önemli isimlerinden Nuri Bilge Ceylan oturuyor. Kadrosunda ise Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

3. Tabutta Rövaşata

Tabutta Rövaşata

1996 yılında vizyona giren ve toplam da 12 ödülü bulunan film evsiz yaşayan bir adamın üzücü hikayesini anlatıyor. Filmin başrolünde ise başarılı oyuncu Ahmet Uğurlu yer alıyor.

4. Sonbahar

Sonbahar

2008 yılında seyirciye sunulan film bir üniversite öğrencisinin cezaevine girmesini ve daha sonrasında gelişek trajik olayları konu alıyor. Filmin yönetmeni ise Özcan Alper.

5. Pandora’nın Kutusu

Pandora’nın Kutusu

Yine 2008 yılında vizyona giren film yurt dışında çok beğenilmiş fakat ülkemizde hak ettiği değeri görememiştir. Konusu kısaca yabancılaşma ve yalnızlaşmayı ele alıyor.

6. Tepenin Ardı

Tepenin Ardı

Türkiyenin siyasi tarihini çok farklı şekilde izleyiciye yansıtan yönemen Emin Alper ilk filmi olmasına rağmen iyi bir yönetmenin geldiğini de bizlere gösteriyor.

7. Kış Uykusu

Kış Uykusu

2014 yılında vizyona giren filmin yönetmeni ise yine Nuri Bilge Ceylan. Cannes film Festivalinde altın palmiye ödülü alan film de Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nejat İşler gibi usta oyuncular yer alıyor.

8. Masumiyet

Masumiyet

Zeki Demirkubuz'un ilk filmi olan Masumiyet 1997 yılında izleyiciyle buluştu. Usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film "masumiyet"i en sancılı haliyle anlatıyor.

9. Uzak

Uzak

Nuri Bilge Ceylan'ın 2003 yılı Cannes film Festivalinde büyük ödülü kazanan filmi aynı zamanda 76. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

10. Kader

Kader

sosyal medya üzerinde çok sayıda paylaşılan ve adından söz ettiren Kader Zeki Demirkubuz imzasına sahip. Kader, Altın Portakal ve Altın Lale' de en iyi film ödülünü kazanmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.