OFPOF

Türk Edebiyatından Beyaz Perdenin Büyülü Dünyasına Aktarılan Roman Uyarlaması 10 Film

-
929
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türk Edebiyatından Beyaz Perdenin Büyülü Dünyasına Aktarılan Roman Uyarlaması 10 Film
927 izlenme
Ofpofer
-

Batılıların sıklıkla gerçekleştirdiği bu yöntemi biz de kendi sinemamızda uyguladık.

1. "Küçük Hanımefendi" (1961) - IMDb: 6,2

"Küçük Hanımefendi" (1961) - IMDb: 6,2

Muazzez Tahsin Berkant'ın yapıtından uyarlanmıştır.

2. "Yılanların Öcü" (1962) - IMDb: 7,7

"Yılanların Öcü" (1962) - IMDb: 7,7

Fakir Baykurt'un aynı eserinden Metin Erksan tarafından senaryolaştırılıp filme alınan Yılanların Öcü, sansür karşısında yılmayan ve cesaretle film çekmeye devam eden yönetmenin en sert eserlerinden birisi. Dönemin siyasi sahnesinde yankı bulan, basının uzun bir süre ilgisini çeken Yılanların Öcü, "köy gerçekleri" konusunu işleyen toplumsal gerçekçi bir film. Yaşlı anası Irazca, karısı ve üç çocuğuyla küçük toprağını ekerek geçimini sağlayan Kara Bayram'ın yoksul hayatını izleyen film, muhtarın köyün ortak arazisinden bir bölümü Deli Haceli'ye satmasıyla Haceli'nin yapacağı evin kendi evinin tam önünde olması sonucu huzursuzlanır.

Fakirliği fazla göze sokmadan gerçek ve dirençli karakterler yaratan Erksan, mülkiyet temasının altını çizer. Yılanların Öcü, 1966 yılında Kartaca Film Şenliği'nde en iyi film seçildi.

Aynı eser, Şerif Gören tarafından 1985’te bir kez daha sinemaya uyarlandı.

3. "Susuz Yaz" (1963) - IMDb: 8,0

"Susuz Yaz" (1963) - IMDb: 8,0

Necati Cumalı'nın eserinden uyarlanan "Susuz Yaz" türk sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Ege'nin kurak topraklarındaki köylerden biri... Su sıkıntısı çeken köy halkı, yaşayabilmek için suya, su içinse su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasak isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Ağabey Hasan her zaman açgözlü ve hırslı olan taraf olmuştur. Köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Haliyle işler fazlasıyla değişir. İyi yürekli Osman ise ağabeyinin zıttıdır. 

Bu genç adam ağabeyinin hırsı ve hataları nedeniyle hapishaneye dahi düşecek, aile yapısı yerle bir olacaktır. Susuz Yaz, içerisinde barındırdığı kuvvetli siyasi taşlamaları ile politik sinemamızın az sayıdaki örneğinden biridir. Ülkemizde uzunca süre gösterimi yasaklanan yapıt Berlin film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiştir.

4. "Murtaza" (1965) - IMDb: 7,4

"Murtaza" (1965) - IMDb: 7,4

Orhan Kemal'in aynı adlı eserinden uyarlamadır.

5. "Çalıkuşu" (1966) - IMDb: 6,7

"Çalıkuşu" (1966) - IMDb: 6,7

film, Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. 

Küçük yaşta annesini kaybeden Feride'ye (Türkân Şoray) teyzesi bakmaktadır. Subay olan babasını çok az görebilmektedir. Bir ara izinli gelen babası onu Fransız Dame de Sion okuluna yatılı olarak verir. Çok haşarı olan ve ağaçlardan inmeyen Feride'ye çevresi bu nedenle "Çalıkuşu" adını takmıştır. Yıllar geçmiş Feride büyümüştür. 

Kendisini okulda ziyaret eden teyzesinin yakışıklı oğlu Kamran (Kartal Tibet)'la birbirlerine aşık olurlar. Evlenme hazırlıkları sürerken arada başka bir kadının olduğunu düşünen Feride evden kaçar ve bakanlığa baş vurarak öğretmen olarak İstanbul'dan uzakta bir görev ister. Savaşın yoksullaştırdığı Anadolu'da bir köyde öğretmenliğe başlar.

6. "Sözde Kızlar" (1967) - IMDb: 7,2

"Sözde Kızlar" (1967) - IMDb: 7,2

Peyami Safa'nın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. 

Eserde, Yunanların Anadolu'yu işgali sırasında izini kaybettiği babasını bulmak içinİstanbul'a gelen Mebrure'nin hayatını anlatır.

7. "Samanyolu" (1967) - IMDb: 6,5

"Samanyolu" (1967) - IMDb: 6,5

Kerime Nadir'in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. 

Birbirlerini deli gibi seven iki akraba çocuğuyla, aralarına giren bir yabancının öyküsü anlatılmaktadır.

8. "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" (1967) - IMDb: 7,5

"Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" (1967) - IMDb: 7,5

Peyami Safa'nın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

15 yaşındaki genç, dizindeki kemik veremi hastalığı nedeniyle iki kere ameliyat geçirmiş fakat iyileşememiştir. Doktoru, ona tekrar ameliyat olmasını tavsiye eder ancak ameliyatın riski büyüktür, bacağını kaybetme tehlikesi vardır. 

Genç, bu kötü haberi annesinden saklar. Ertesi gün başka bir doktora görünür; açık hava ve iyi bir dinlenme tavsiyesi alınca yaz tatilini uzaktan akrabası olan Paşanın Erenköy’deki köşkünde geçirmeyi düşünür.

9. "Vurun Kahpeye" (1973) - IMDb: 6,8

"Vurun Kahpeye" (1973) - IMDb: 6,8

Halide Edip Adıvar'ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. 

Yıl 1915 Ülkenin işgal altında olduğu sırada, öğretmen okulundan yeni mezun olmuş İstanbul'lu idealist Aliye öğretmen, bir Anadolu kasabasına atanır. Kasabayı benimseyeceğine, çocuklara bir ışık, bir anne olacağına ve hiçbir şeyden korkmayacağına dair kendine söz veren genç öğretmen aynı zamanda milli mücadeleye de destek olur ve çeşitli faaliyetlere katılır. 

Bunu tasvip etmeyen yobaz Haccı Fettah, din ve namusu bahane ederek Aliye'ye iftira atar, tüm kasaba ona inanır ve genç öğretmen idealleri, savunduğu düşünce uğruna linç edilir.

10. "Hababam Sınıfı" (1975) - IMDb: 9,5

"Hababam Sınıfı" (1975) - IMDb: 9,5

Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Hababam Sınıfı'nı anlatmaya gerek var mı?


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.