OFPOF

Tekrar tekrar dizileri filmleri çekilen 3 efsane yapıt

-
291
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tekrar tekrar dizileri filmleri çekilen 3 efsane yapıt
6.379 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Yüksek reyting elde etmek için ünlü romanların ününden faydalanarak bunları televizyona uyarlamak oldukça moda.

türk televizyonları tarihinin tekrar tekrar Dizi ve filmi çekilen üç efsane başyapıtını sizler için derledik. .

1. aşk-ı Memnu

Tekrar tekrar dizileri filmleri çekilen 3 efsane yapıt-1

Aşk-ı Memnu yani günümüz Türkçesi ile Yasak Aşk. Yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran dizi, birçok yabancı kanalda da gösterildi. Halit Ziya Uşaklıgil'in kaleminden Bihter’in yasak aşkını anlatan dizinin ilk versiyonu 1975 yılında TRT1 ekranlarından yayınlandığında ve günümüz uyarlamasında da eleştirilerin odağı oldu. Aslında eleştiri demek televizyon dünyasında reyting demekti.

2. Yaprak Dökümü

Tekrar tekrar dizileri filmleri çekilen 3 efsane yapıt-2

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden TRT için 1988 yılında televizyona uyarlanan dizide Aile reisi Ali Rıza Bey’in çaresiz kaldığı bir aile dramı anlatılıyor. 2005 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başladığında da büyük reytinglere imza atmıştı.

3. Çalıkuşu

Tekrar tekrar dizileri filmleri çekilen 3 efsane yapıt-3

1922 yılında Reşat Nuri Güntekin’in kaleme aldığı bu romanda Çalıkuşu Feride’nin hikayesi anlatılıyor. Fahriye Evcen ve Burak Özçivit başrollerini üstlendiği dizi 2013 yılında Kanal D’de yayınlandı. oyuncu kadrosu süperdi ama şimdilerde oldukça moda bir terim olan reyting kurbanı dizi bir türlü tutmadı. Daha önce Aydan Şener ve Kenan Kalav’ın TRT1 ‘de ekranlara gelen versiyonu hep akıllarda kaldı. Hele o enfes jenerik müziği ile Aydan Şener’in canlandırdığı Feride'nin buğulu sesini unutmak mümkün mü? Günümüz dizisinin tutmamasının altında yatan en büyük sebep romanın edebi bir dille yazılması fakat televizyon diline iyi uyarlanamaması olarak gösteriliyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık