OFPOF

Tarihten Bilinmeyen ve Sıradışı 10 İdam Yöntemi

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tarihten Bilinmeyen ve Sıradışı 10 İdam Yöntemi
746 izlenme
Ofpofer
-

Dünya'nın hemen hemen her yerinde uygulanmış idam cezalarını duymuşsunuzdur. İşte onlardan 10 tanesi..

1. Scaphism

Scaphism
Scaphism uzun süreli bir idam şeklidir. Mahkum bir sandala bağlanır ve üzerine bolca bal sürülür, süt dökülür. Sandal ise böceklerin ve sürüngen hayvanların bolca bulunduğu bataklık gibi bölgelere gönderilir. Mahkum böcekler tarafından yavaş yavaş tüketilir.

2. Bambu

Bambu
Çoğunlukla doğu ve güney asya'da kullanılan bu idam şeklinde mahkum bambu'nun ucuna bağlanır. Bambu ağacı büyüdükçe mahkumun vücudunu delip geçer.

3. Bestiarii

Bestiarii
Bestiarii genellikle Roma İmparatorluğunda kullanılan bir idam yöntemiydi. Mahkum vahşi hayvanların arasına atılır ve savaşması beklenirdi. Yalnız mahkumlar değil bazen gladyatörler de bunu para veya kendini kanıtlamak için de yapardı.

4. Gögüs Vurgunu

Gögüs Vurgunu
dünya'nın çeşitli yerlerinde kullanılmış bir idam yöntemidir. Mahkumun göğsünün üzerine ağır kayalar konulur. Mahkum ölmediyse biraz daha ağırları eklenir. Bu süreç mahkum ölene kadar devam eder.

5. Yanan Boğa

Yanan Boğa
Genellikle Antik Yunan zamanı kullanılan bu idam yönteminde mahkum pirinçten veya metalden yapılmış bir boğanın içerisine yerleştirilirdi. Boğa'nın tek açık kalan yeri ağzı olurdu. Boğa aşağıdan yakılmaya başlanır mahkum ise yavaş yavaş metalin de verdiği iletkenlikle yanmaya başlardı. Boğanın ağzının açık bırakılmasının sebebi ise mahkumun çığlıklarının o boşluktan çıkarken boğa sesine benzemesi.

6. Kazığa Oturtma

Kazığa Oturtma
Kazığa oturtma meşhur bir idam yöntemidir. Kazığa geçirmenin daha acı veren bir yöntemidir. Mahkum genellikle yağlanmış kazığın üzerine oturtulur.

7. Ling Chi

Ling Chi
Bu idam yöntemi ise 1905 yılında yasaklanmıştır. Genellikle vatanhainlerine veya aile bireylerinden birini öldürenlere uygulanan bu idam cezasında mahkumun önce organları ve uzuvları kesilir yeterli acıyı tadıp kan kaybından öleceği zaman ise kalbine bir bıçak saplanırdı.

8. Yılan Çukuru

Yılan Çukuru
Mahkumlar zehirli yılanların bulunduğu bir çukura atılırdı ve gerisi yılanların öldürme hızına bırakılırdı.

9. Atlarla Parçalama

Atlarla Parçalama
Mahkum 4 farklı yöne koşturulacak atlara bağlanır ve atların 4 farklı yöne koşması sağlanırdı. Bu şekilde mahkum 4 parçaya ayrılarak ölürdü.

10. Fillere Ezdirme

Fillere Ezdirme
Genellikle Hindistan'da bir idam şekli olarak kullanılan bu yöntemde mahkum fillere ezdirilirdi

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.