OFPOF

Tarihe Geçmiş Efsanevi 9 Korku Filmi

-
4.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tarihe Geçmiş Efsanevi 9 Korku Filmi
2.833 izlenme
Ofpofer
-

Sinema tarihine geçmiş efsane 9 korku filmi için bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

korku filmleri bir yönetmen için çoğu zaman riskli iş olabilir. Çünkü korku kategorisi; diğer türlere nazaran daha az tercih edilebiliyor. Bununda nedenlerine inersek eğer biraz kişisel konuşmak gerekecek ama kesin bir şey vardır ki, o da korku filmleri genelde olay örgüsüyle seyircide merak uyandırıp sürükleyebiliyor. Bizim türk korku filmlerinin IMDb puanları çoğu zaman 6.0'ı bile zor görüyor! Bu da üzücü bir durum tabii... Bu listede ise çoğu kişi tarafından belirli saygınlıkta kabul görmüş sinema tarihinde efsane olmuş (bazıları yaşayan efsane ) korku filmlerini listeliyeceğiz.

9. Jaws (1975)

Jaws (1975)

1975 ABD yapımı film; Peter Benchley'in romanından uyarlanmış ,Steven Spielberg tarafından yönetilmiştir.

Küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası obur, beyaz bir köpekbalığı tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Yaşanan birkaç ölüme rağmen belediye başkanının kârı ve turizmi önde tutan tavrı nedeniyle olay fazlaca su yüzüne çıkarılmaz. İlgililer, konuyu gizlemeye çalışıp konu hakkında konuşmaktan geri kalırlar. Plajın kapatılması başkan tarafından yasaklanır. Bir gün bir çocuk ölümü gerçekleştiğinde ise artık kamu bu köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır kıta olacaktır.

"Jaws", 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiş. film süresi 2 saat 4 dakikadır.

Bütçe: $12 milyon
Hasılat: $470,653,000 milyon
İMDB: 8.0

8. Dawn of the Dead (1978)

Dawn of the Dead (1978)

1978 ABD-İtalya yapımı filmdir. Yaşayan Ölüler filminin 2. serisidir fakat önceki filmden yer yada karekter alımı olmamıştır. 2008 yılında Dawn of the Dead, Empire dergisi tarafından Tüm Zamanların En Mükemmel 500 Filmi listesinde öncülü "Yaşayan Ölülerin Gecesi" ile birlikte yer aldı.

Filmde, insan etiyle beslenen ve daha sonra kitle histeriye sebebiyet veren kökeni bilinmeyen bir salgın, reanimasyon ölümlere sebep vermektedir. David Emge, Ken Foree, Scott H. Reiniger ve Gaylen Ross, bir banliyö alışveriş merkezinin içinde kendilerini barikat kurarak salgından kurtulanları canlandırmaktadırlar.

Bütçe: 500.000$
Hasılat: 55.000.000$
İMDB: 7.4

7. Halloween (1978)

Halloween (1978)

1978 tarihli ABD yapımı bağımsız korku filmidir. Filmi John Crpenter, Debra Hill ile yazıp tek başına yönetmiştir.

Bir cadılar bayramı gecesi altı yaşındaki Michael Myers ablasını öldürür. 15 yıl sonra kaldığı ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden kaçar ve evine dönerek Laurie Strode adlı genç kızı gizlice takip eder. Michael'ın psikiyatristi Dr. Sam Loomis, Michael'ın niyetini anlayarak peşinden Haddonfield'a gider.böylece olaylar başlar.

Yabancı 325.000 dolarlık bir bütçe ile çekilmiş ve ABD gişelerinde 47 milyon dolar, dünya çapında 60 milyon dolar, 2010 yılına kadar da 203 milyon dolar üstünde kazanç elde etmiştir. Böylece en kârlı bağımsız filmlerden biri olmuştur.

İMDB: 7.9

6. Rosemary's Baby (1968)

Rosemary's Baby (1968)

film 1968 yılında Roman Polanski tarafından yönetilmiştir. İrina Levin'in aynı isimdeki kitabından uyarlanan film; Polanski'nin yarattığı korkunç ama Komedi unsurun yitirmeyen hava ve Mia Farrow'un başarılı oyunculuğuyla büyük başarı kazanmıştır. 

Tanınmış bir aktör olmak için çabalayan Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary, New York'taki yeni hayatlarına başlamak için eski bir binada mütevazi bir daire kiralarlar. Genç çiftin bu yabancı yere alışmalarındaki en büyük yardımcısı üst katlarında oturan yaşlı Castavet çifti olur. Castavet çiftinin ''fazlaca'' misafirperver olan tavırları güzel Rosemary'i şüphelere sürüklerken kocası Guy olan bitenin farkında değildir. Günden güne tedirginleşen ve şüpheleri kocası tarafından önemsenmeyen Rosemary gördüğü tuhaf ve korkutucu bir rüyayla derinden sarsılır. Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını gören kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi giderek artacaktır. 


Bütçe: 2,300,000 $
Hasılat: 33.400.000 $
İMDB: 8.0

5. The Thing (1982)

The Thing (1982)

İsmi oldukça ilginç gelen bu filmimiz 1982 ABD yapımı olup korkunun yanında bir de bilim-kurgu türündedir. Yönetmeni: Jon Carpenter'dır.

Bu film; Christian Nyby yapımı  "The Thing from Another World" isimli filmin yeniden yapımı olarak çekilmiş. Ancak bundan farklı olarak filmin esin kaynağı olan "Who Goes There?" romanına dahada bağlı kalınmış.

Film buzda donduktan sonra canlandırılan şekil değiştirebilen bir uzaylı yaratık hakkındadır. Başlangıçta yaratık Antartika'daki bir bilimsel araştırma istasyonuna sızar ve Norveçli araştırma ekibini öldürür. Yakınlardaki bir Amerikan araştırma ekibi olayı araştırır ve sırayla yaratığın saldırısına uğrarlar.

Bütçe: 10.000.000 $
Hasılat: 13.782.838 $
İMDB: 8.2

4. Psycho (1960)

Psycho (1960)

Meşur yönetmen Alfred Hithcock tarafından çekilmiş filmin senaryosu Joseph Stefano tarafından yazılmış. film; diğer birçok filme de esin kaynağı olmuş, seri katil Ed Gein'den esinlenen Robert Bloch'un aynı adlı romanından uyarlanmış. 

Türkiye'de 24 ocak 1965 te yayımlan film, ABD'de "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi'nin "Ulusal Film Arşivi"nde muhafaza edilen filmler arasına girmiştir.

Marion Crane (Janet Leigh), Arizona'da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion'a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam'le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam'le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel'de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir.

Bütçe: 806.950$
Hasılat: 32.000.000$
İMDB: 8.5

3. The Texas Chainsaw Massacre (1974)

The Texas Chainsaw Massacre (1974)

Tobe Hooper'ın yönetmenliğini yaptığı 1974 yapımı ABD korku filmi'dir. film, eski bir çiftlik evini ziyaretleri sırasında yamyam bir ailenin kurbanı olan bir grup genci konu alır. Filmin hikâyesi, izleyicinin ilgisini çekmek amacıyla gerçek bir hikâye olarak tanıtıldı; fakat tamamen kurmacadır.

Bununla birlikte Deri Surat karakteri ve filmdeki bazı küçük ayrıntılar, Wisconsinli seri katil Ed Gein'in işlediği cinayetlerden esinlenilerek oluşturulmuştu. Ayrıca film, dönemin siyasi tablosu konusunda eleştiri aracı olarak kullanıldı.

Bütçe: 300.000 $'dan az.
Hasılat: 30.859.000 $
İMDB: 7.5

2. The Shining (1980)

The Shining (1980)

Meşhur mu meşhur yönetmen Stanley Kubrick'in, yine bir o kadar meşhur ve başarılı yazar olan Stephen King'in aynı isimli romanından 1980 yılında uyarlamış olduğu efsane filmlerdendir.

Yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar..

Bütçe: 19.000.000 $
Hasılat: 44.017.374 $
İMDB: 8.4

1. The Exorcist (1973)

The Exorcist (1973)

Ve Geldik en efsane korku filmi :Şeytan... William Friedkin'in yönetmenliğini yaptığı 1973 yapımı film döneme damgasını vuruyor!!! Çok yoğun eleştiri bombardımanına tutulan filmin kadrosunun başınada ilginç şeyler geldi.

Filmin çekimleri sırasında iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş, üç tane figüran kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Regan'ı canlandıran Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümler çalınmıştır.bu Yaşananların gerçek olabildiği gibi Reklam amaçlı kurgulanmış bir tiyatro da olabilir diyenler var. (Bunu bilemeyeceğiz)..

Merrin, Irak'ta kazılar yapmakta olan bir rahiptir. Orada şeytan pazuzu ile ilgili bir şeyler bulur. Bir tarafta ABD'de ise ünlü bir sinema oyunucusun kızı Regen MacNeil psikolojik rahatsızlıklar göstermeye başlamıştır. Peder Damian ise annesinin rahatsızlığı ile birlikte inancını sorgulamaktadır. MacNeil'in rahatsızlığı artarken doktorlar bunun tıptaki karşılığını bulamazlar ve bir efsane olan şeytan çıkarmayı anne Chris McNeill'e önerirler. Anne ise Peder Damian'dan yardım diler.

Bütçe: 12.000.000 $
Hasılat: 441.071.011 $ 
İMDB: 8.0


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.