OFPOF

Sosyal Ağ: Bir tek ben mi kendi yerime koydum Mark'ı?

-
212
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sosyal Ağ: Bir tek ben mi kendi yerime koydum Mark'ı?
1.260 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Filmi izlerken çoğumuz kendimizi Mark Zuckerberg yerine koyduk. Çoğu insan internetten kazanılan paraya kolay para der.

2010 Yapımı David Fincher'in Yönettiği başrollerinde Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield'ın oynadığı Sosyal Ağ filmini izlemeyen yoktur, elbette izlerken kendini Mark'ın yerine koymayan da. Açıkçası bu durum sadece bu film özelinde değil benzer birçok durumda yaşadığımız ortak bir olay. İnternetten para kazanmayı çok kolay zannediyoruz.

İnternet günümüzde birçok sektörü değiştirmiş, birçok sektörü de  oluşturmuş bir teknoloji. Insanlarda bu değişen ve oluşan sektörlerde kendilerine bir yer bulabilmenin telaşı içindeler. Kafalarımızda oluşan "zor iş fiziksel iştir" algısı yüzünden genellikle maddi oluşumlar üzerinden şekillenmeyen internetin  kolay para kazanılabilen bir yer olduğunu düşünüyoruz. Tıpkı televizyonlarda olduğu gibi sadece en yükseğe çıkmışlar göz önüne geliyor bu yüzden insanlar buraya gelmeyi kolay zannediyor.

İnternette aradığını bulamayan, kurulduğu zamandan sadece birkaç ay sonra kapanan, sermayesini batıran, kitlelere ulaşamayan birçok oluşum var, maalesef bunlar göz önüne çıkarılmıyor. Hatta bunların içinde değerleri milyonlar ile ölçülen şirketler bile var. Tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi internette çok büyük emek, disiplin ve bilgi istiyor. Hatta bunlara sahip olsanız bile doğru kitlelere ulaşmayı bilemediğinizden ürününüz/hizmetiniz güzel de olsa internetin büyük bataklığında yok olup gidiyorsunuz. Elbette elinizde fiziksel bir ürün yok ama emin olun fiziksel bir ürününüz olduğunda insanlara ulaşmanız çok daha kolay. Yeni bir kanepe yaptınız diyelim insanlara bunun kalitesini göstermek için kanepeyi göstermeniz yeterli. Insanlar kanepenizi dener, kalitesine ve görünüşüne bakar beğendilerse alırlar. Çünkü insanlar ürünü görüp denediklerinde dolandırılma risklerinin daha az olduğunu düşünürler. Fakat bir internet hizmeti sunuyorsanız mesela yeni bir sosyal ağ insanlara elinizdeki ürünün iyi olduğunu anlatmanız çok daha zorlaşacak. Çünkü rakipleriniz çok, bilinirliğiniz az olacak. İnsanlar ürününüzün kalitesini ancak içine katılıp kullandıklarında görecekler. Günümüz internet insanının zaman kaybından nefret ettiğini düşünürsek çoğu bu uğraşa girmeyebilir.

Elbette internet çok büyük ve güçlü bir mecra. İnsanlara sunduğu fırsatların sınırı neredeyse yok. Ama emin olun diğer bütün sektörlerde olduğu gibi burada da para kazanabilmek oldukça zor.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık