OFPOF

Sinirden Tırnaklarımızı Yedik! Harry Potter Kitaplarından Filmlere Çok Başka Yansımış Ya da Yansımamış Olaylar

-
847
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sinirden Tırnaklarımızı Yedik! Harry Potter Kitaplarından Filmlere Çok Başka Yansımış Ya da Yansımamış Olaylar
0 izlenme
Ofpofer
-

Oysa onlar olayların gidişatını belirlemişti. Onlar çok özel, duygusal sahnelerdi. Neden böyle oldu? Neden?

Harry Potter yalnızca yedi kitaplık bir seri değil. Harry Potter kendi kuralları olan tamamen ayrı bir dünya. Kitapları okuyanlar da bu dünyaya çekilmenin nasıl bir his olduğunu bilirler. Öyle ki yedi kitap boyunca karakterlerin büyümesi, sürekli betimlenen Hogwarts koridorları derken kişi sanki kendisi de bu büyülü dünyanın bir parçasıymış gibi hisseder. Kitaplardaki önemli, özel bölümlerle de duygusal bir bağ kurar. Ama gel gör ki filmler çekilirken bu sahnelere gereken önem verilmemiştir! Ya çok değiştirilerek seyirciye yansıtılmış ya da o olaylar yokmuş gibi davranılmıştır.

İçeriği Okurken Dinlemelik- Hedwig's Theme

Harry Potter Aşırı Kahraman

Harry Potter Aşırı Kahraman

Filmlerde Harry olgun, düşünceli ve her daim biraz vakur bir genç beyefendi olarak karşımıza çıksa da, kitaplarda olaylar hiç de öyle değildi. Harry arkadaş grubu içinde ergenliği en ağır biçimde, atarlı giderli yaşadı ve bazen sırf bu yüzden arkadaşlarıyla arasını bozdu, büyük hatalar yaptı. kitap versiyonu çok daha gerçekçi sanki.

Dumbledore'un Cenazesi

Dumbledore'un Cenazesi

Dumbledore öldüğünde hepimiz biraz göz yaşı döktük. Hele ki kitaptaki cenaze bölümü... Hem çok duygulu hem de gerçekten oradaki ağır havayı, yası ve geçmeyen tehlike yüzünden hala süren gerginliği çok iyi yansıtacak biçimde yazılmıştı. Filmlerde göremeyince bir darbe daha vurulmuş oldu.

Quidditch Dünya Kupası

Quidditch Dünya Kupası

Quidditch dünya Kupası'nı Ateş Kadehi filminde gördük, ancak bu kitapta okduğumuzun yanında çok sönüktü. Veela dansları, altın paralar saçan cüceler vs. derken beklenti çok büyüktü. Ancak filmde, Dünya Kupası kamp alanı görünmek zorunda olmasa çekmeye hiç zahmet etmeyeceklermiş gibiydi. Ama Ölüm Yiyen işareti maçlar sırasında kamp alanında gökyüzünde belirdiğinden, Quidditch Dünya Kupası filme koyulmak zorundaydı.

Harry, Ron ve Quidditch

Harry, Ron ve Quidditch

Yine bir Quidditch maddesi ancak bu da belirtmeden geçilemeyecek olanlardan. Kitaplarda Harry, Ron, ve elbette yaşıtları birçok erkek, Quidditch'e büyük önem veriyordu. Öyle ki Harry'nin tüm tehlikelere rağmen en çok önem verdiği konu da, günlük sevinç ve üzüntülerini oluşturan konu da Qudditch idi. Hayatını takım antrenmanlarına göre düzenliyor, ne olursa olsun maçlara çıkmak istiyordu. Filmlerde ise Quidditch, Harry ve Ron'un da sevdiği ancak geri planda kalan bir detaya dönüşmüştü. Oysa karakterler için bu denli belirleyici olan bir ayrıntı daha çok öne çıkarılabilirdi. 

Sirius Black ve Aile Evi

Sirius Black ve Aile Evi

Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde Yoldaşlık üyeleri sığınak olarak Sirius Black'in ailesinden kalma ama yıllardır kullanmadığı evini kullanıyorlardı. Ancak sorun şu ki filmde bu ev yalnızca arka plan olarak kalıyordu. Üyelere, özellikle Sirius'a etkisini Sirius'un birkaç cümlelik yakınmalarından duyuyorduk. Oysa kitapta bu ev Sirius için büyük çaresizlikti. Nefret ettiği ailesinin evine yıllar sonra geri dönüp bir de ruh emiciler yüzünden oradan ayrılamamak ona büyük yük oluyordu. Evde sürekli kol gezen gerilim, korku ve psikolojik baskı kitapta o kadar yoğundu ki filmdeki sahneler bazı hayranlara hafif geldi.

Hagrid ile Madam Maxime

Hagrid ile Madam Maxime

Ateş Kadehi filminde, Üç Büyücü Turnuvası için Hogwarts'a gelen Fransız okul müdiresi ile bizim sevimli Hagrid'in yaşadığı aşk gerçek anlamıyla devlerin aşkıydı. Ancak bunu yalnızca dans sahneleri ve şapşal bakışmalarda gördük. Sonraki filmlerde ise Madam Maxime'in adı dahi geçmedi. Oysa kitaplarda bu ikilinin uzun mesafe ilişkisi devam ediyordu. Hatta Voldemort'la yapılacak büyük savaştan önce ikili devlerden bilgi toplamak için dağlarda gizli görevlere bile çıkıyordu. Keşke o sevimli hallerini filmlerde biraz daha görebilseydik. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.