OFPOF

Sinema tarihinde olay yaratan unutulmaz kareler

-
278
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sinema tarihinde olay yaratan unutulmaz kareler
1.676 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sinema, Fransa'da Lumiere kardeşlerin ilk sinema makinesi olan sinematografı icadıyla 1895'ten bu yana olmazsa olmazımız.

Kimileri lanetledi, kimileri korktu, kimileri bağrına bastı derken artık hayatımızın merkezinde bir sanattan daha fazlası oldu. Bir ihtiyaç oldu. Hal böyle olunca sinema tarihinde geçmişten günümüze biçok filmi ve birçok filmin bazı sahnelerini çok konuştuk. Kimi filmleri defalarca izledik, bazı sahnelerini ezberledik. Bazıları var ki konuşuldukça unutulmayan, iz bırakan filmler arasına girdi. Sinema tarihinde olay yaratan unutulmaz kareler denince yerli, yabancı onlarca filmden sahnelerden örnekler verilebilir. Listeyi uzattıkça uzatmak mümkün olsa da biz en çok konuşulanlardan, en çok iz bırakanlarından örnekler vereceğiz.

1. Trenin Gara Girişi (1895)

Sinema tarihinin ilk filmi olan bu film sadece 1 dakika sürüyor. Gösterildiği anda,  izleyicilerin üstlerine doğru gelen treni görünce sandalyelerin altına saklanmaya çalıştıkları söylenir.

2. Singin'in the Rain - Yağmur Altında (1952)

Gene Kelly'nin yönettiği ve başrollerden birini oynadığı 50'li yılların müzikal filmi. Gene Kellyn'in bardaktan boşanırcasına yağan yağmur altında fevkalade eğlenceli bir şarkıyı söyleyip dans ettiği sahne, sinema tarihinin klasikleşmiş sahnelerinden.

3. Braveheart - Cesur Yürek (1995)

Mel Gibson'un hem yönettiği hem başrolünü oynadığı tüm zamanların en iyi filmlerindendir. William Wallace’ın idam edilmeden önce "Freedom" diye bağırması hala tüylerinizi diken diken ediyorsa buyurun bir daha izleyin.

4. Modern Zamanlar (1936)

Charlie Chaplin'in sanayileşmeye ve vardiyalı çalışmaya en ağır eleştiriyi yaptığı, sesli filmlerinden biri. Özellikle koca çarklar arasında, bir makineyi tamir edişiyle, makineleşmeyi hicvettiği sahne hala üzerine konuşulan sahnelerden.
 

5. Gülen Gözler (1977)

 

Yeşilçam'ın ailemizden biriymiş gibi olan  yüzleri Adile Naşit, Münir Özkul, Ayşen Gruda, Şener Şen'in yer aldığı, yıllar boyunca tekrar tekrar izleyip de bıkmadığımız bir klasik haline gelen film.  Aile bağlarının her şeyden üstte tutulduğu, her şeyin para olmadığını, en önemli şeyin sevgi olduğunu hafızalarımıza kazıyan bir film.
 

Vecihi'nin uçakla eve girmeden önce :
 

- Vecihi geliyor, evi başımıza yıkacak.
- Televizyonu tutun.
- Allah! Bu sefer başka türlü geliyor.
 

6. Babam ve Oğlum (2005)

Başrollerinde Çetin Tekindor ve Fikret Kuşkan'ın oynadığı ğlatmasıyla kendinden çok söz ettiren bir Çağan Irmak filmi. Sadık oğlu deniz'i, hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine götürür. Hüseyin Efendi okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir. Sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni ölecek olduğunu öğrenmesidir. Oğlunu babasına emanet edecektir. Hüseyin Efendi yılların pişmanlığını dile getirdiği sahne filmin en trajik sahnelerinden olup, hala akıllarda taptaze durmaktadır. Bir tekrarla hafızalarımızı tazeleyelim.

7. Titanik (1997)

Bu sahne Jack ve Rose'un imkansızlıklar içinde imkanlı kılmaya çalıştıkları aşklarının bir simgesi olmuştur adeta.

8. Matrix (1999)

Bugün hala filmi anlayanlar ve anlamayanların kapıştığı filmlerin başında gelmiş, adından, felsefesinden hala söz ettiren bilim-kurgu filmidir. Matrix denince akla gelen, hafızalara kazınan eşsiz sahnesidir.
 

9. Green Mile-Yeşil Yol (1999)

Oldukça iri bir adam olan John Coffey, ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası vardır ve bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Film bütünüyle hafızalardan silinmeyecek özellikte olsa da Coffey'in eletrikli sandalyede idam anı sinema tarihihin en iyi dram sahnelerindendir.

10. Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

Yeşilçam'ın aşk filmi denince ilk akla gelen filmlerinden olan, Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in muhteşem oyunculuklarıyla, günümüze ulaşmış müziği ve replikleriyle akıllardan silinmeyen filmdir. Asya'nın çok aşık olduğu İlyas yerine  Cemşit'i seçmesiyle birlikte "Sevgi emektir."  dersi veren sahnesiyle gelmiş geçmiş en iyi sahnelerdendir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık