OFPOF

Sinema Sevenlerin Dikkatine!

-
290
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sinema Sevenlerin Dikkatine!
343 izlenme
Ofpofer
-

Sinemanın göz bebeği yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick’in yönettiği efsane 7 film

Filmlere başlamadan Stanley’i biraz tanıyalım;  ABD'li film yönetmenin teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, mükemmelciliği ve ince ayrıntılarıyla tanınmıştır. korku, savaş, polisiye, kara mizah ve bilim kurgu olmak üzere farklı türde eserler vermiştir. Kubrick beş kez aday gösterildiği Oscar ödüllerinden sadece birini, 2001: Bir uzay Macerası filmi ile En İyi Özel Efekt dalında kazanmıştır.

1. Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

efsane bir filmle başlayalım. Britanya'da endüstri sonrası bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder. Bir holigan olan Alex (Malcolm McDowell) adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok suçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarafından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır.
 

2. Lolita

Lolita

Sıramıza Lolita ile devam edelim. film orta yaşlı bir kolej profesörünün 14 yaşında bir kıza delicesine tutkusunu anlatır. Fransız Edebiyatı üzerine dersler veren İngiliz profesör Humbert Humbert  dersler vermek üzere geldiği küçük bir Amerikan şehrine yerleşir. Kendisi de yeni boşanmış olan profesör, pansiyoner olarak kaldığı evin dul ev sahibesi aşka susamış Charlotte Haze ile bir ilişkiye sürüklenir. Bu arada bir görüşte umutsuzca aşık olduğu, kadının 14 yaşındaki fingirdek kızı Dolores ''Lolita'' Haze'e daha yakın olabilmek için de kadınla bir evlilik yapar. Ancak birdenbire ortaya çıkan sinsi ve düzenbaz Clare Quilty bu ilişkiyi çok dramatik bir şekilde etkileyecektir.
 

3. Dr. Garip Aşk

Dr. Garip Aşk

ABD'li general Ripper, emrindeki bombardıman filosuna Sovyetler Birliği'ndeki pek çok hedefe aynı anda nükleer saldırı düzenleme emri verir. Astlarını, bu emri yukarıdan aldığına ikna eder. Üsteki İngiliz değişim subayı Yüzbaşı Mandrake ise Ripper'ın yalan söylediğini anlar ve onu caydırmaya çalışır. Bombardıman uçaklarının bir kısmı Sovyetler tarafından düşürülür, diğer uçaklar geri çağırılır, ancak bir uçağa ulaşılamaz. Sovyetlerin vurduğu ve düştü sandığı bu uçak, yaralı olarak görevine devam eder ve uçak komutanı Binbaşı Kong, insiyatifini kullanarak yakındaki bir hedefi bombalamayı başarır. film nükleer patlamalar ile son bulur.
 

4. 2001: Bir Uzay Destanı

2001: Bir Uzay Destanı

 film insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka tematik unsurlarını işler ve bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri, provokatif belirsizliği ve bazı yorumculara göre içerdiği gerçeküstü betimleme, geleneksel anlatım teknikleri yerine sessizlik ve karşılıklı konuşmaları ile ün yapmıştır. Dört dalda Oscar'a aday oldu ve görsel efekt Oscar'ını kazandı. 1991 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "Kültürel, tarihi veya estetik açıdan önemli" addedilerek, ABD Ulusal Film Arşivi'ne alındı.

 

5. Spartacus

Spartacus

Ve… Spartacus’ü söylemeden geçemeyeceğim. Köleliğin egemen sınıflara karşı ilk ayaklanışına, çağdaş ve modern bir yorum getiren filmde Spartacus, Roma dönemininde yaşayan cesur bir gladyatördür ve davasında ona inanıp destekleyen Varinia ile bağımsızlıkları için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

 

6. Cinnet

Cinnet

Filmin başrolünde yazar Jack Torrance'ı canlandıran Jack Nicholson vardır. Torrance'ın karısı rolünü ise Shelley Duval canlandırmıştır. Uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam'in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk film The Shining'dir. 19 milyon dolara malolan film ABD'de toplam 44.017.374 $ hasılat yapmıştır.

7. Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olaylar anlatılmaktadır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.