OFPOF

Sinema'nın En Absürd 10 Başarılı Filmi

-
23.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sinema'nın En Absürd 10 Başarılı Filmi
23.927 izlenme
Ofpofer
-

Absürdlüğün sınırlarının zorlandığı ancak son derece başarılı filmler kuşağı.

1. Çılgın Marslılar (Mars Attacks!) - 1996

Çılgın Marslılar (Mars Attacks!) - 1996
Bir gün Amerika'nın Nevada Çölüne bir uzay gemisi iner.Kapı açılır ve içinden kafaları bir cam fanusun içinde olan ufak boylu garip yaratıklar çıkar.Mars'tan geldiklerini ve dost olduklarını söyledikten kısa bir süre sonra çevrelerindeki her şeyi yakıp yıkmaya başlarlar ve dünyayı istila etmeye geldikleri açığa çıkar.Komedisi bol olan film sinema tarihinin en absürd ve başarılı filmlerinden birisi.

2. Beterböcek (Beetlejuice) - 1988

Beterböcek (Beetlejuice) - 1988
Beterböcek.Defalarca izlesek de yine aynı keyfi alabileceğimiz son derece başarılı bir yapım.İçinde korkudan komediye fantastik diyarlardan tuhaf yaratıklara ve daha bir çok şeye sahip olan filmde ölen bir çiftin, öldükten sonra evlerine yerleşen bir aileyi korkutarak gönderme çabaları yer alıyor.

3. Diriltici (Re-Animator) - 1985

Diriltici (Re-Animator) - 1985
West adında ki bir bilimadamının ölüleri hayata döndürme çalışmasının anlatıldığı bu absürd Komedi-korku filminde,zaten fantastik olan hayatı Dan adındaki bir adamın evine taşınıp bodrumda deneyler yapmasıyla iyice karmaşık bir hal alıyor.Önce evdeki ölü kedileri kobay olarak kullanan,ancak daha büyük bir deneğe ihtiyaç duyan West'in Dan'i kobay olarak kullanmak istemesi ve Dan'ın bunu kabul etmesiyle film daha da acayip bir hal alıyor.

4. Gizemli Şehir (Dark City) - 1998

Gizemli Şehir (Dark City) - 1998
sinema tarihinin en başarılı filmlerinden birisi olarak gösterilen ''Matrix'' in ilham kaynağı olan Dark City'de her şey John Murdoch adındaki bir kişinin bir otel odasında uyanması ve cinayetten aranmasıyla başlıyor.Hiç bir şeyi hatırlayamayan Murdoch bir yandan peşindeki polisleri atlatmaya çalışırken bir yandan da kendi sırrını çözmeye çalışır.Ancak olayları çözmeye başladıkça kendisini çok daha gizemli ve gerçeküstü olayların içinde bulur.

5. Edward Makas Eller (Edward Scissorhands) - 1990

Edward Makas Eller (Edward Scissorhands) - 1990
Sinemanın dahi yönetmeni Tim Burton'ın en ilgi çekici filmlerinden olan Makaseller de,usta oyuncu Johnny Depp başrolde oynuyor.Edward (Johnny Depp), uzun yıllar birçok icat yapmış olan yaşlı bir mucidin makineden insan projesinin gerçekleşmiş halidir.Ancak mucit Edward'ın ellerini yapamadan ölmüştür.Şimdi ellerinin yerinde makas olan bir ucube olarak yaşamak zorundadır.Edward'ın fantastik ve dramatik yolculuğu mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan birisi.

6. Charlie'nin Çikolata Fabrikası (Charlie and The Chocolate Factory) - 2005

Charlie'nin Çikolata Fabrikası (Charlie and The Chocolate Factory) - 2005
Tim Burton ile Johnny Depp'i bir kez daha buluşturan film,küçükten büyüğe herkesin izleyebileceği türden.Eşsiz bir hayalgücüyle çekilen filmde fakir bir hayat yaşayan Charlie adında ki bir çocuğun, çukulata fabrikasına sahip Willy Wonka adındaki adamla tanışmasıyla yaşadığı sıradışı ve fantastik öyküsü anlatılıyor.

7. Ekrandaki Dehşet (Videodrome) - 1983

Ekrandaki Dehşet (Videodrome) - 1983
Anlamak için 3-4 kere izlenilmesi gereken filmde,Civic tv'nin sahibi Max Renn, pornodan tutun da olağanüstü şiddet içeren programlara kadar reyting uğruna her şeyi yayınlayabilecek potansiyelde bir adamdır.Günün birinde Max'ın yardımcısı, kaynağı Pittsburg olan korsan bir sinyal yakalar. Yakaladıkları korsan yayının adı Videodrome'dur ve elleri tavandan bağlanmış bir kadına tecavüz edilip işkence yapılmaktadır. Max Videodrome'u araştırmaya başlar ve olaylar gelişir.

8. Silgi Kafa (Eraserhead) - 1977

Silgi Kafa (Eraserhead) - 1977
1977 tarihli bir David Lynch şaheseri.Öncelikle şunu söylememiz gerekir ki film biraz karışık.Yani anlaşılması güç.Onun için bir kaç defa izlemenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıca David Lynch'nin ilk uzun metrajlı filmi.Filmin konusuna bakacak olursak ,geçmişte yaşanımış bir ilişki esnasında partneri Mary’nin hamile kaldığını öğrenen Spencer onu kendi evine getirir. Burada mutant, sürüngene benzer bir yaratık dünyaya getiren Mary’nin evden kaçmasıyla Spencer evde ‘bebek’le, radyatörün arkasında hayali bir sahnede gördüğü bayanla ve kendisini baştan çıkarmaya çalışan karşı komşusu ile başbaşa kalır.Eraserhead sinema tarihinde düşe en yakın filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

9. Makinist (The Machinist) - 2004

Makinist (The Machinist) - 2004
Christian Bale'in oynadığı en ilginç film.Bale'in bu film için 30 kilo verdiğinide söyleyelim.Filmde Trevor (Chiristian Bale) adında ki bir fabrika çalışanının uyuma yeteneğini kaybetmesiyle yaşadığı zihinsel hastalıklarla kabusa dönen hayatı anlatılıyor.Türünün en iyi örneklerinden olan film bir saniye bile düşmeyen temposuyla hayli rahatsız edici.

10. Arizona Rüyası (Arizona Dream) - 1993

Arizona Rüyası  (Arizona Dream) - 1993
Usta yönetmen Emir Kusturica'nın hem senaristliğini hemde yönetmenliğini yaptığı bu ilginç film;hayalleri olan ve balıklarla diyalog kurmaktan hoşlanan bir gencin,bir akrabasının iş teklifi için Arizona'ya gitmesiyle başlıyor.Burada iki genç kızla tanışan Axel zamanla bu kızlarla ilişkilerini geliştiriyor.Çok ilginç fantastik öğelerin kullanıldığı Arizona Rüyasının başrollerinde;Johnny Depp,Faye Dunaway ve Lili Taylor var.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.