OFPOF

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen

-
896
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen
528 izlenme
Ofpofer
-

Sinema tarihinde ön plana çıkan , kitleleri önemli ölçüde etkilemeyi başaran ve isimleri unutulmayacak 19 sinema yönetmeni.

Filmlerin sahibi kim tartışması her zaman yapılır . Kimi maddi boyutundan dolayı yapımcı der , kimi asıl meselenin senaryo da bittiğini düşündüğünden senarist der , kimi de kara kutudan ışık yoluyla görüntüyü oluşturup bu görüntüyü de duyarlı yüzeye yansıtan kamerayı asıl kontrol eden adamın yani görüntü yönetmeninin de herkes kadar sahibi olduğunu savunur . Ama şu bir gerçektir ki bütün filmler şüphesiz yönetmenleri ile anılır , onlar ile var olur . Bu seçkide de sinemaya yön vermiş , o dönemki çıtayı belirlemiş ve isimleri sinemaseverler var oldukça unutulmayacak yönetmenlerin bir kısmı hakkında bilgi verilmektedir . 

1.Woddy Allen 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-ku5txdflh0


Romantik ve şehirleri hikayelerinin kalbine oturtan anlayışıyla filmler yapan Woddy Allen sinema tarihinin önemli isimlerinden biridir şüphesiz. Onu sanat dallarının birçoğunu filmlerine metinlerarasılık anlayışıyla yedirmesi , güçlü mizah anlayışı ve oldukça başarılı diyaloglar yazmasıyla da tanıyoruz . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Annie Hall , Manhattan , Zelig , Midnight in Paris . 

2.Sidney Lumet 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-1rrkaddlcq


Filmlerinde eleştirel bir tavır vardır . Zekice yazılmış hikayeleri önemli oyuncularla kotarmıştır . Sinema tarihinin şaşalı olmayan mütavazi ve önemli adamlarından birisidir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : 12 Angry Man , Dog Day Afternoon , Network.  

3.Federico Fellini 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-2ftpou4ajf


Samimi ve absürt yaklaşımıyla bilinen önemli bir sinema insanıdır . Fantastik ögelere bolca yer vermesi , anlatım tarzının ucu açık olması üstünde bolca konuşulan bir yönetmen olmasını sağlamıştır . Hem İtalyan , hem Avrupa , hem de dünya sinemasını önemli ölçüde etkilemeyi başarmıştır 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : 8½ , La Dolce Vita , I Vitelloni , Amarcord , Le Notti Di Cabiria ..

4.Francis Ford Copolla 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-r40wx80csr


Sinema tarihinin en 'baba' yönetmenlerinden biridir . Ustaca anlattığı hikayeler günümüzde hala etkisini göstermektedir . Bir çok insan için sinemanın doruğu olarak görülen The Godfather serisinin altında imzası vardır . Günümüzde eski formunda olmasa da sinema tarihine damgasını vurmuş destansı filmler yaratmıştır. 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : The Godfather serisi , Apocalypse Now , Dracula .

5.Michael Haneke 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-msidcsqqe4


Söyleyecek bir sözü , bir derdi olan filmler çeken usta Alman yönetmen (aslen Avunturyalıdır) kendisinin de deyimiyle rahat izlenen filmler yapmamıştır . İzleyiciyi rahatsız eden , şiddeti göstermekten kaçınmayan ve burjuva takımını alanen eleştiren yapımlara imza atmıştır . Onun filmlerini izlerken hayatı , toplumu , süregelen düzeni , her gün görüp artık kulak asmadığımız gerçekliği sorgulayacak , rahatsız olacaksınız . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Der siebente Kontinent , Benny's video , 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls , Funny Games 1997 (efsanedir) , La Pianiste , Cache , Amour .. 

6.Orson Welles 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-gfj06849hn


Çekmiş olduğu Citizen Kane filmi sinemayı hem anlatım hem film dili hem de çekim teknikleri açısından ileriye götürmüştür .  Citizen Kane birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi film olarak gösterilmektedir . Sinemaya kattıkları tartışılmazdır . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Citizen Kane , Touch of Evil , La Proces 

7.Charlie Chaplin 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-n9qx6o5e1x


Dahi bir Komedi ustası . Döneminin çok ilerisinde filmler yapmıştır . Dünya çapında tanınan bir sinemacıdır . Yarattığı Şarlo karakteri bir fenomen haline gelmiştir . Filmlerinin alt metinleri de oldukça kuvvetlidir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : The Circus , The Kid , The Gold Rush , City Lights , Modern Times , The Great Dictator , Limelight ..

8.David Cronenberg

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-2012


Amerikalı kült yönetmen ana akım sinema formlarının oldukça dışında filmler çekmiştir . Kariyerinin ortalarında çektiği efsanevi bilimkurgu filmleri ile daha çok anılmaktadır . Zombi gerilimlerinden , mafya dramlarına oldukça geniş ve çeşitli filmografisi vardır . İzlenmesi , üstünde durulması ve tartışılması gereken sinema tarihinin önemli isimlerinden biridir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Shivers , Rabip , Scanners , Videodrome , The Dead Zone , The Fly , Dead Ringers , Existenz , Spider , A History of Violence , Eastern Promises .

9.Jean Luc Godard 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-6mpo13gqsv


Godard Fransız 'Yeni Dalga' akımının önemli isimlerindne biridir . Yeni Dalga'nın yüzeysel açıklaması da kameranın sokağa inmesi , toplumsal mekanların filmde bolca kullanılması olarak gösterilebilir .
Bulunduğu dönemin sinema kalıplarına uymayan Godard burjuvaziyi , iletişim sorunu yaşayan modern insanı , siyasal ve politik sorunları filmlerinde özgün film dili ve akıcı hikayeleriyle işlemiştir . Herhalde hakkında özet geçilmesi en zor sinemacılardan biridir . Felsefi altyapısı güçlü filmler çeken Fransız yönetmen herhalde hakkında özet geçilmesi en zor sinemacılardan da biridir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Pierrot le fou , Vivre sa vie: Film en douze tableaux , Alphaville , A bout de souffle , Une Femme Est Une Femme .

10.Jean Renoir 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-u0bdigkmp3


Bir başka önemli Fransız yönetmen . Babası ressamdır . Şiirsel bir anlatımı benimsemiş , tablovari açılar yaratmıştır . Hem Fransız sinemasını hemde Dünya sinemasını hatırı sayılır ölçüde etkilemeyi başarmıştır. 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Le Regle du jeu , La Grande Illusion , Les bas-fonds . 


11.Sergei M. Eisenstein 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-0db1bgogvp


Sovyet yönetmen . Sinemada kurgunun önemi üzerinde durmuştur . Kurgunun sinemanın en temel ögesi olduğunu savunmuştur . Toplumun sesi olmak mantalitesiyle filmler yapmıştır . Bulunduğu toplumun da etkisiyle işçi sınıfının hakları ve sorunları üzerinde durmuştur . Hem teknik , hemde toplumsal konulu filmler açısından sinemayı geliştirmiştir . Tüm zamanların en önemli sinemacılarından biridir . Onun için 'Dram halkın afyonudur.' Filmlerinde devrimci , dinamik bir yapı vardır bunu da kurgu ile sağladığına inanmıştır . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Ivan Groznyy 1-2 , Aleksandr Nevskiy , Bronenosets Potemkin (en önemli filmidir.)

12.Ingmar Bergman

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-xma22yyc3q

İsveçlidir . Karamsar , yoruma açık , kapalı , hüzünlü filmlerin yönetmenidir . Filmlerini izlemenin kitap okumak gibi olduğu söylenir . Felsefi yönü ağır basan , insanı düşünmeye iten , metaforik hikayeler anlatmıştır . Birçok sinemacıyı etkilemeyi başaran çok önemli bir yönetmendir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Det sjunde inseglet , Persona , Fanny ve Alexander , Smultronstället .

13.Fritz Lang 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-2y7cbptwcj


İlk dönem sinemasının en büyük yönetmenlerindendir . Döneminin çok ilerisinde bilim kurgu filmleri çekmiştir . Sinemanın ufkunu genişletmesi açısından önemlidir . Ayrıca filmlerinde işçi-işveren , sosyal eşitsizlik gibi ciddi konular hakkında okumalar da yapılabilir . Dediğim gibi özellikle teknik açıdan döneminin çok ilerisindedir , filmleri izlenmesi gerekir .

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Metropolis , M , Das Testament des Dr. Mabuse ... 

14.Akira Kurosawa 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-ymxan9qcol


Japon sinemasının 'İmparator' lakaplı efsanevi yönetmeni Kurosawa destansı anlatımıyla dikkat çeker . İnce ayrıltılarla süslenmiş harika kompozisyon anlayışı , akıcı anlatımı ve olay örgüsündeki sağlamlık filmlerinde dikkat çeken özelliklerdir . Şüphesiz Kurosawa ustalığıyla birçok sinemacıyı etkilemiş , dünya sinema tarihine de adını altın harflerle yazdırmayı bilmiştir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Shichinin no samurai , Ran , Dersu Uzala , Rashomon , Yojimbo . 

15.Luis Bunuel 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-33me5brahv


Gerçeküstücü bir İspanyol yönetmen . Özgün ve enteresan filmleri ile bilinir . Yalın anlatımı gerçeküstücü bu yönetmenin filmlerini daha da gizemli kılmaktadır . resim sanatında gerçeküstcülük akımına sıkı sıkıya bağlı olan Salvador Dali ile de yakın ilişkileri vardır , hatta meşhur Endülüs Köpeği filminin senaryosunu da Dali ile beraber yazmışlardır . Burjuva takımını eleştirmekten geri kalmaması ile de bilinir .
Bunuel izlenmesi gereken yönetmenlerden . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Un chien andalou , Simon del desierto , Nazarin , Le charme discret de la bourgeoisie , Belle de jour ..


16.Andrei Tarkovsky 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-8jtev55p2h


Şiirsel anlatımıyla bilinen Rus yönetmen oldukça sıradışı filmleriyle bilinir . Varoluş üzerine derinlemesine anlatımları vardır . Film dili oldukça ağırdır . Diğer sanat dallarını da filmlerinde başarıyla kullanmayı başarmıştır . Hakkında oldukça uzun yazılar bile tam olarak bu adamı açıklamayacağından sizler de filmlerini izleyerek kendisi hakkında fikirlerinizi oluşturmanızı tavsiye ediyorum , şahsen pek benim yönetmenim olmasa da izlenmesi gereken önemli bir isim olduğunu düşünüyorum . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Ivanovo detstvo , Andrei Rublev , Solaris , Zerkalo , Stalker , Nostalghia , Offret . 

17.Alfred Hitchcock 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-9146aqe143


Gerilim ve korku sinemasının usta yönetmeni . Filmlerindeki merak ve tekinsizlik hali had safhadadır . Korku-Gerilim normlarını koyan isimdir . Anlatımı , film dili oldukça güçlüdür . Gizem , kan , cinayet , merak filmlerinin hemen hepsinde ana temalar olarak görülür . Dünya sinema tarihinin en bilinen , en sevilen isimlerinin başında gelmektedir . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : The Man Who Know Too Much , The 39 Steps , Rebecca , Strangers on a Train , Rope , Dial M for Murder , Rear Window , Vertigo , North by Northwest , Psycho , The Birds , Frenzy .

18.David Lynch 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-l669k0jbk2
 

Kendisine Bilinçdışının Yönetmeni denilmektedir . Kara Film ekolünün en büyük isimlerindendir . Rüya ve gerçekliğin iç içe geçtiği , sıradışı , üstünde düşünülesi filmlere imza atmıştır .  David Lynch sinemayı linç eden adamlardandır , klasik anlatım tarzlarından çok uzakta , sembolik ve bol metaforlu anlatımı onu sürekli gündemde tutmayı başarmıştır . Filmleri adeta bulmaca havasında ilerler , üstünde düşündükçe parçaları birleştirirsiniz . Lynch tarihin en önemli sinema yönetmenlerinden birisi. 
Ayrıca eklemek istediğim The Elephant Man filmi kendi tarzına pek uymasada benim şahsi favori filmlerimin başında gelmektedir . Herşeyiyle kusursuz bir başyapıt olduğunu düşünmüşümdür . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri : Erarserhead , The Elephant Man , Blue Velvet , Wild at Heart , Twin Peaks (Dizi) , Lost Highway , Mulholland Dr. ..

19.Stanley Kubrick 

Sinefillerin Bir Bakması Gereken 19 Yönetmen-3375_IMG


Sinefillerin en sevdiği yönetmen kim anketi yapılsa büyük ihtimalle Kubrick çıkar . Hakkında pek yazılıp çizilecek şey yok , her filmi ayrı bir başyapıt . Dahiyane filmlerin mükemmelliyetçi yönetmeni , 7. sanatın belkide en büyük figürü . 

Nacizane İzlenmesi Gereken Filmleri :  The Killing , Paths of Glory , Spartacus , Lolita , Dr. Strengelove , 2001: A Space Odyssey , A Clockwork Orange , Barry Lyndon , The Shining , Full Metal Jacket , Eyes Wide Shut .. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık