OFPOF

Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı

-
4.6b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı
5.359 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sinemada yaş sınırı, 2004 yılından beri ülkemizde de uygulanıyor. Bu sistemin yaratıcısı ise Amerikalılar.

Ülkemizde sinema filmlerinde yaş sınırı uygulamasına 2004 yılında başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çıkardığı bir yönetmelikle, Batılı ülkelerdeki değerlendirme sisteminin bir benzerinin ülkemizde de kullanılması kararlaştırıldı.

Türkiye’de yaş sınırını gösteren işaretler, 2008 yılında güncellendi ve o zamandan bu yana yeni işaretler her filmin posterinde yer alıyor. Ayrıca seans başlarında da ilgili işaret beyaz perdeye yansıtılıyor.

Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı-1

Ülkemizde yaş sınırları +7, +13, +15 ve +18 olarak belirlenmiş durumda. Eğer sayının yanında “A” harfi de varsa (+13 A gibi), belirlenen yaş üzerindeki gençler de filmi ebeveynleriyle beraber izleyebiliyorlar Genel izleyici kitlesi işareti ise filmin her yaş gurubuna açık olduğu manasına geliyor.

Yurt dışında yaş sınırlaması uygulaması ise ilk olarak 1966 yılında ABD’de başladı. Yaş kriterleri belirlenirken bir filmdeki şiddet, çıplaklık, cinsellik ve argo tabirlerin çokluğu dikkate alındı. Bu uygulama zamanla tüm dünyaya yayıldı. Ülkemize ise oldukça uzun yıllar sonra ulaştı.

Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı-2

Peki bu kurala sinemalarda gerçekten uyuluyor mu? Yani teoride birtakım düzenlemeler var ancak uygulama ne düzeyde başarılı oluyor?

Türkiye’de yaş sınırına yeterince önem verildiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil. Birtakım istisnai örnekler hariç hemen hiçbir sinemada sistemli bir kontrol yapılmıyor. Yalnızca erotik sahneleri bol olan filmlerde yaş sınırı konusunda hassas davranılıyor. Örneğin yakın zaman önce sinemalarımızda gösterilen “Grinin Elli Tonu” filminde yaş sınırına büyük oranda dikkat edildi.

Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı-3

18 yaşından küçük pek çok genç, sinemanın kapısından dönmek durumunda kaldı. Öte yandan şiddet içerikli olduğu için veya küfürlü sahneler içerdiği için yaş sınırı konulan filmlerde, bu kural neredeyse hiç uygulanmıyor. Bunun birkaç sebebi var.

Öncelikle sinemaya girişte kimlik ve dolayısıyla yaş kontrolü yapılmıyor. Parayı veriyor ve bileti alıyoruz. Yalnızca yaşınızın küçük olduğu açık bir şekilde belli oluyorsa gişe görevlisi satış yapmayabiliyor. Dolayısıyla denetim işlemi çok da sıkı tutulmuyor.

Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı-4

İkinci önemli nokta ise toplumda şiddet içerikli filmlerin cinsel içerikli filmlere göre çok daha rahat kabul görmesi. Ekranda öpüşen bir çift görmek aileler için rahatsız edici olabiliyor ve çocukların bu tür sahneleri izlememesi gerektiği düşünülüyor. Buna karşın, aynı çiftin birbirlerine kurşun yağdırması çok da rahatsız edici bir durummuş gibi algılanmıyor. Kültürel kodlarımızdan kaynaklanan bu durum neticesinde yaşı küçük gençlerin şiddet içerikli filmlere girmelerine fazla karışılmıyor. Yani mevcut kural pratikte esnetilebiliyor.

Senin yaşın tutmuyor evlat! Sinemada yaş sınırı-5

Sinemada yaş kriterinin son derece gerekli olduğu ortada. Özellikle de Türkiye gibi bir ülkede. Peki bu sistem ne kadar sağlıklı uygulanıyor? İşte üzerinde düşünülmesi gereken asıl konu bu.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık