OFPOF

Sanat filmi mi? kalsın

-
24
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sanat filmi mi? kalsın
410 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

"Sanat; sanat için mi toplum için mi?" sorgusunu bizlere en sık yaşatan sanatsal filmlere selam olsun.

Yedinci sanat olarak kabul edilen sinemeda birçok tür yer alıyor.

Bunların içerisinde en tartışılası tür ise sanat filmleri… Türkiye’de sanat filmleri konusunda düşülen en büyük yanılgı ise herhangibir şey anlatma ihtiyacından çok görselliğe takılı kalmak. Hal böyle olunca, uzayıp giden sabit kamera açıları içerisine hapsolan izleyici, sinemanın ilk amacı olan eğlenme duygusundan nasibini alamadan sıkılma eşiğini ölçme şansı yakalamış oluyorlar.

Nuri Bilge Ceylan ile birlikte, sanat filmleri Türkiye için başka bir bakış açısı kazandı.

Birçok yönetmen onun tarzının peşinden giderken, Nuri Bilge Ceylan; yarım saat boyunca bir adama denizi izletmenin manasız olduğunu anlayıp, daha diyaloglu ve yaşayan filmler çekmeye karar verse de peşine takılmış sinemacılar bu değişimi fark edemediler. Saatlerce bir ağacın etrafında 360 derece dönen kamerayla izleklere binlerce metaforik anlam yükleyip, o anlatımda gizlenmiş metaforları anlaşılmadığında, izleklerin sanattan hiçbir şey anlamadıklarını iddia etmeye devam ettiler. Hal böyle olunca da "Sanatsal film mi aman almayayım alana da mani olmayayım" durumları kaçınılmaz oldu.

"Sanat sanat için mi toplum için mi?" sorgusu uzun yıllardır süregelse de hepimizin bir şekilde bu soruya kafa patlaşmışlığı vardır.

"Sanat sanat içindir" düşüncesinin yılmaz savuncularından biri bile olsanız, sanatın ne olduğunu iyice idrak etmiş olmanız gerekir. Sanat başlı başına duygu işidir. Özellikle sinemada duygularınızdan kopuk, belli başlı kalıplarla hareket ediyorsanız ortaya çıkan sonuç kişisel tatmin ötesine geçmeyecektir. "Ben şimdi öyle bir film çekeceğim ki herkes anlamlar içerisinde boğulacak" bakış açısıyla, izlediği filmden hiçbir şey anlamayan ama anlam çıkarmak için kendini zorlayan sinema eleştirmenlerinin "Offfffff ne metaforlar kullanmış, sinemayı baştan yazmış" zırvalığı arasında bir yerdedir Türkiye’de sanat filmleri. Körler sağırlar birbirini ağırlamaya devam ettikleri sürece, sanat dışında her şeye benzeyen, anlaşılmadığı için kendisini sanatçı ilan eden yönetmenlerin oluşturduğu bir alan içerisinde sıkışıp kalacaktır sanat filmleri. Oysa ki tek amaçları anlatacakları şeyler olsa ve keşke o sabit açılar, uzun uzadıya devam eden sahneler o duygulara eşlik edip bir yere akışını sağlasa, en önemlisi de anlaşılmamanın sanat olduğu zannedilmese; Türkiye’de de keyifli sanat filmleri izlemek mümkün olurdu. Sinemaya gönül vermiş gerçek ustalara selam olsun.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık