OFPOF

Reytinglere inanıyor musunuz?

-
38
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Reytinglere inanıyor musunuz?
597 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Seyrettiğimiz her programı kaydedip raporlayan reyting cihazlarının dürüstlüğünü sorgulayabileceğimiz bir yol bulmalıyız.

Biz insanlar, günün çok büyük bölümünü hareketli cam olarak tabir edilen televizyon karşısında geçiriyoruz. Saatlerce televizyon karşısında olan insanların seyrettiği programlar; spor, siyaset, yarışma, müzik, belgesel vb. türlerden oluşuyor. Gün boyu seyredilen programlar neticesinde ertesi gün gazete köşelerinde 'dün akşam prime time saatlerinde en çok izlenen program 57 bölümü geride bırakan şu Dizi oldu' ya da 'derbi karşılaşması açık ara farkla reyting rekorları kırdı' deniliyor.

Reytinglere inanıyor musunuz?-1

Deniliyor da, bizler bunlara ne kadar inanmalıyız. Yıllardır bu söylemleri duyarız ama bu ölçümün nasıl yapıldığına ilişkin tek bir fikrimiz bile yok. Fi tarihinde bu konulardan bahsedilirken pilot olarak seçilen hanelere bir cihaz götürüldüğü, o ailelerin gün boyu hangi kanalları seyrettikleri, bunun sonucunda o kanallarla ilgili raporların çıkarılması ve ertesi gün ‘AB seyirci grubunda rekor oran ile reyting rekoru kırıldı’ gibi cümleler duyuyoruz.

Diziler, programlar, yarışmalar bu hanelerin seyrettiği programlara göre şekilleniyor. Öyle ki daha 2.bölümünde yayından kaldırılan bir dizinin oyuncuları, o pilot evleri bir bilseler neler yapmazlar ki... Örneğin; Kurt Seyit ve Şura dizisi büyük umutlarla yayın hayatına başlayan, kaliteli bir kadroya sahip ancak rayting kurbanı olan bir dizi olarak göze çarpıyor.

Reytinglere inanıyor musunuz?-2

Demografik ölçümlere göre (eğitim seviyesi, yaşama şekli, gelir durumu vb.) belirlenen reyting oranları AB gurubu, C1 grubu, C2 grubu, D/E grubu gibi bölümlere ayrılıyor. Bunların toplamından oluşan 'TOTAL' şeklinde adlandırılan genel oranlar mevcut. Örneğin; D/E grubuna konulan cihaz için o eve AB grubundan bir misafir geliyor, misafirin gönlü hoş tutulsun diye AB grubu programlar seyrediliyorsa, doğru sonuca nasıl ulaşılacak!

Her gün tutulan bu reyting oranlarına göre reklam şirketleri değerlendirmeler yapıyor, reyting düşük çıkan programların saati ya da günü değişiyor hatta yayından dahi kaldırılabiliyor, reklam şirketleri reklam verecekleri kanal ya da programları bu verilere göre belirliyor, buna göre oranı en yüksek çıkan program ya da kanallara en iyi reklamlar, çok yüksek ücretlere veriliyor. Tabii ki bunlara en iyi örnek bir dizi esnasında ‘40 saniye ara’ ya da karşılaşma başında Milli Marşımızdan sonra top kale seçimini göremeyip o son nefeste reklam seyredilmesi hayatın en değerli ve en pahalı reklamları olabiliyor.

Siz siz olun bu kilit reklamları kaçırmayın..


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık