OFPOF

Reenkarnasyon Konulu 22 Efsane Film

-
14.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Reenkarnasyon Konulu 22 Efsane Film
26.335 izlenme
Ofpofer
-

Reenkarnasyon konusuna meraklıysanız mutlaka izlemeniz gereken muhteşem filmler.

1. I Origins (2014)

I Origins (2014)

Dr. Ian Gray, gözde bulunan iris tabakasının her insanda farklı olduğu gerçeğinden hareket ederek gözün evrimini araştıran bir moleküler biyologdur. Tanıştığı genç bir kadına aşık olup onu elinden kaçırdığında araştırmalarının hayatına işlediğini fark eder. Teorisini kanıtlamak uğruna dünyanın bir ucuna gidip tüm varlığını tehlikeye atmayı bile göze alacaktır.

2. Cloud Atlas (2012) - Bulut Atlası

Cloud Atlas (2012) - Bulut Atlası

Koş Lola Koş filmiyle tanınan Tom Tykwer ile Wachowski kardeşlerin yönettiği ve Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant ile Hugo Weaving’in oynadığı Bulut Atlası (Cloud Atlas), 26 Ekim 2012’de Chantier Films dağıtımıyla Chantier Films tarafından vizyona çıkarılıyor. 1850'de Pasifik’i geçen bir gezgin, Belçika’daki savaşlar sırasında maddi açıdan istikrarsız bir hayat süren suskun bir besteci, Reagan döneminin California’sında asil ruhlu bir gazeteci, alacaklılarından kaçan bir yayınevi sahibi, ölüm sırasını bekleyen genetiği değiştirilmiş bir garson, bilim ve medeniyetin karanlık yüzüne tanık olan genç Pasifik adalı, tarihsel zaman dilimi içinde her birinin yankılarını anlatıyor.

3. Café de Flore (2011) - Ruh Eşim

Café de Flore (2011) - Ruh Eşim

Bu bir adamla bir kadın arasındaki aşk hikayesi. Bir anne ile oğlunun arasındaki sevgi bağı. Aşk, fantastik ve mistik bir kapıdan bakan film birbirine paralel iki hikaye üzerinden ilerliyor. Bir hikayede 1960'lara giderken, ikincisinde günümüzden devam ediyor. C.R.A.Z.Y. filmiyle dünya çapında dikkatleri üzerine çeken Fransız yönetmen Jean-Marc Vallée'in son filmi, 2011 Venedik Film Festivali'nde dünya prömiyeri yaptıktan sonra TIME eleştirmenleri tarafından övgüyle karşılandı. Filmin başrollerini Vanessa Paradis, Kevin Parent ve Hélène Florent paylaşıyor.

4. Caótica Ana (2007) - Kaotik Ana

Caótica Ana (2007) - Kaotik Ana

Ana, babasıyla birlikte bir mağarada yaşayan genç bir sanatçıdır. Eğitimini sadece babasından almış ve yaşadıklarından öğrenmiş, kötülüklerle dolu olduklarına inandıkları dünyadan izole edilmiş bir şekilde, olabilecek en basit hayatı yaşamaktadırlar. Günün birinde şans eseri, genç sanatçıları arayıp bulan, eğitim alıp yetişmelerini ve ilerlemelerini sağlayan Justine ile tanışırlar ve Justine, Ana'yı şehre götürür.

5. The Fountain (2006) - Kaynak

The Fountain	(2006) - Kaynak

16, 21 ve 26. yüzyılda geçen hikaye, ölümsüzlüğü ve buna bağlı olarak da aşkı arayışın hikayesi. 1500'lerde yaşayan İspanyol keşif Tomas, bütün hayatını etkileyecek önemli bir misyonla görevlendirilmiştir. Kraliçenin, ölümsüzlüğün kaynağı olduğuna inandığı ağacı bulacak ve bu sayede, yüzyıllardır insanoğlunun peşinden koştuğu sonsuz yaşam amacına ulaşılmış olacaktır. Bu uğurda yola çıkan Tomas için yüzyıllarca sürecek bir yolculuk başlayacaktır. 2000'lere gelindiğinde aynı Tomas'ı, sevdiği kadının iyileşmesi için amansız bir hastalığa karşı mücedele ederken görürüz; 2500'lerdeyse uzayda bir balonun içinde tek başına bir boşlukta yaşamaktadır. İnsanoğlunun varoluşundan beri ölümle olan mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor ve Pi, Requiem for a Dream gibi filmleri ile bizi sinemasına hayran bırakmış yönetmen Daren Aronofsky, şimdi de kamerasını, bu tükenmeyen mücadeleye çeviriyor.

6. Edge of Tomorrow (2014) - Yarının Sınırında

Edge of Tomorrow (2014) - Yarının Sınırında

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. 

Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür... Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics'lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

7. Enter the Void (2009) - Boşluk

Enter the Void (2009) - Boşluk

"Enter the Void" başkarakterinin ölümünün öznel deneyiminin izinden giden bir film. Filmin hikayesi 28 ve 20 yaşlarında iki kardeşin uyuşturucu dolu yolculukları boyunca yaşadıkları aksiliklerle başlayacak. Bardo Thödol'un "Tibetan Book of the Dead" adlı kitabından bağımsız bir uyarlama olan filme sayısız halüsinasyon ve psychedelic duygular eşlik edecek. Noê yeni filminin Ken Russell’ın "Altered States" ve Adrian Lyne’in "Jacob’s Ladder" filmlerinin arasında bir yerde olduğunu ifade ederken, "2001: A Space Odyssey" ile "Videodrome" filmlerine ve Phillip K. Dick romanlarına da atıfta bulundu.

8. What Dreams May Come (1998) - Aşkın Gücü

What Dreams May Come (1998) - Aşkın Gücü

Chris Nielsen ve karısı, kaçınılmaz bir şekilde birbirine bağlanmış olan, birbiri için yaratılmış bir çifttir. Bir otomobil kazasında çocukları öldüğünde Chris'in tutkusu ve şefkati Annie'yi yaşama bağlayan tek şey olarak kalır. Bir gün Chris de öldüğünde, acıya dayanamayan Annie kendi canına kıyar. Sevgilisine her ne pahasına olursa olsun bağlanmış olan Chris, cenneti terkeder ve karısıyla birlikte olmak için cehennemin derinliklerine doğru bir yolculuğa başlar.

9. Little Buddha (1993) - Küçük Buda

Little Buddha (1993) - Küçük Buda

Rahip Norbu ölen hocasının işaretleri üzerine, onun ruhunun Amerikalı küçük Jesse'nin bedeninde yeniden dünyaya geldiğine inanır. Rahip küçük çocuğa Siddhartha'nın (Keanu Reeves) sahip olduğu tüm zenginlikleri ardında bırakıp nasıl Buda olduğunu anlatır. Lama Norbu'nun ısrarıyla Butan'da bir manastıra giden Jesse burada farklı bir kültür ve dünyaya adım atar. Küçük Jesse gerçekten de Lama Norbu'nun ölen hocası mıdır?

10. Air (2015)

Air (2015)

Yakın gelecekte solunabilir hava tükenmiştir ve iki mühendis Bauer ve Cartwright son derece hayati görevi ellerinde yönetirken, insanlığın yaşamını koruma uğraşındaki son umudunu korumakla görevlendirilmişlerdir.

11. The Fog (2005) - Sis

The Fog	(2005) - Sis

Sea Grass gezinti teknesinin kaptanı Nick Castle (Tom Welling) ile yardımcısı Brett Spooner (DeRay Davis) farkında olmadan okyanusun dibinde kayaların arasına sıkışmış eski bir deniz çantasına demir atıp, içindekileri çıkartınca, küçük adaları Antonio Bay'de ölümcül sonuçlar doğuracak bir Dizi olayı da tetiklerler. Geçmişten kalma eşyalar kıyıya vurmaya başlar. Bunlar arasında eski bir altın saç fırçası, antika bir cep saati ve altın bir müzik kutusu bulunmaktadır; ve bir de bunların Antonio Bay'de serbest kalan sahiplerinin intikam arzusuyla dolu ruhları.

12. Source Code (2011) - Yaşam Şifresi

Source Code	(2011) - Yaşam Şifresi

Filmde bir bombacıyı bulmak için “Kaynak Kodu” adı verilen bir bilgisayar programı aracılığıyla başka bir adamın hayatının son 8 dakikasını tekrar tekrar yaşamak zorunda olan Yüzbaşı Colter Stevens’ın (Gyllenhaal) yaşadıkları konu ediliyor.

13. Loong Boonmee raleuk chat (2010) - Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor

Loong Boonmee raleuk chat (2010) - Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor

Akut böbrek yetmezliği olan Boonmee Amca, son günlerini şehir dışında sevdikleriyle birlikte geçirmeye karar verir. İlginçtir ki kırsaldayken ölmüş eşinin hayaleti, onunla ilgilenmek için ortaya çıkar. Ve uzun süredir kayıp olan oğlu da eve döner, ama artık insan değildir.

Hastalığının nedenleri üzerine düşünürken Boonmee bir yandan da ailesi ile birlikte, ilk yaşamının doğum yeri olan, gizemli Hilltop Mağarasına doğru yola çıkar.

14. Birth (2004) - Doğum

Birth (2004) - Doğum

Anna, kocası Sean'ın ölümünün ardından günlük hayatına geri dönen genç bir duldur. Evlenmek üzere nişanlanan Anna, Sean olduğunu söyleyen on yaşındaki bir çocukla tanışır. Anlattığı şeylerin saçmalığına rağmen Anna çocuğu aklından bir türlü çıkaramaz ve çocukla olan ilişkisi hayatında vermiş olduğu tüm kararları ve seçimleri sorgulamasına neden olur.

15. The Reincarnation of Peter Proud (1975) - Peter Proud Kaç Kere Yaşadı?

The Reincarnation of Peter Proud (1975) - Peter Proud Kaç Kere Yaşadı?

California Üniversitesi profesörlerinden Peter Proud bir süredir benzer kabuslar görmektedir. Kabusları hep bilmediği ama aynı mekanlarda geçer ve bir tanesi özellikle çok korkunçtur. Bir kadın tarafından boğularak öldürülmekte olan bir adam “Yapma Marcia!” diye bağırıp durmaktadır. Doktorlara görünse de kimse Peter Proud’un derdine derman olamaz. Ta ki bir akşam evinde televizyon seyreden Peter Proud, rüyasında görüp durduğu mekanlara bir belgeselde denk gelene kadar...

16. Made in Heaven (1987) - Cenette Aşk

Made in Heaven (1987) - Cenette Aşk

Bir aileyi kurtarayım derken ölümle kucaklaşan bir genç, cennette tanıştığı kıza aşık olur.

17. The Hours (2002) - Saatler

The Hours (2002) - Saatler

Pulitzer ödüllü Michael Cunningham romanından uyarlanan film, farklı dönemlerde yaşayan üç kadını Virginia Woolf ve ünlü kitabı Mrs. Dalloway ile bağlantılı olarak ele alıyor. İlk kadın doğal olarak Woolf'un kendisidir. Hastalıklarla dolu sancılı bir yaşam geçiren Woolf, Mrs. Dalloway'i yazmaktadır; fakat depresyon nedeniyle sık sık hayatla bağları gevşemekte, intaharın eşiğine gelmektedir. 1949 yılında hamile bir ev kadını eşine bir doğum günü partisi hazırlamanın eşiğindeyken, okumakta olduğu Mrs. Dalloway'i bir türlü elinden bırakamaz ve... Son olarak günümüzde yaşayan bir kadın, Aids hastalığına yakalanan eski kocası için bir parti hazırlayacaktır. İkisinin arasında, Woolf'un kitabıyla bağlantılı çok özel bir bağ vardır. 20. yüzyılın en önemli kadın yazarlarından biri olan ve kendi yaşamı da romanları kadar çarpıcı geçen Woolf'un yaşamı etrafında dönen bu ilginç çalışma, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film. Mrs. Dalloway romanı, bir kadının tüm yaşamının ipuçlarını gizleyen bir gününü anlatır.

18. Womb (2010) - Rahim

Womb (2010) - Rahim

Rebecca ve Tommy 9 yaşında birbirlerine aşık olurlar. Yaşadıkları sahil kasabasında tüm vakitlerini birlikte geçirmeye başlarlar. Ta ki Rebecca’'nın ailesi Japonya’'ya taşınmaya karar verinceye kadar. 12 yıl sonra Rebecca Tommy’'yi bulmak için kasabaya geri döner ve iki aşık hemen kenetlenirler. Sanki doğuştan aşıktırlar birbirlerine. Ancak, Tommy bir araba kazasında ölünce, Rebecca hayata nasıl devam edeceğini bilemez. Bu, insan klonlamanın toplum tarafından onaylanmasa da yasal olduğu bir dönemdir. Rebecca, anne ve babasının tüm itirazlarına rağmen, Tommy’'nin bir klonunu doğurmaya karar verir. Rahim, bunu izleyen 20 yılın hikâyesi. film, Benedek Fliegauf’'un önceki işlerinden daha az deneysel. Ancak, yine de aşkın ve aidiyet duygusunun olası geleceğine dair bu filmi tasvir etmek kolay değil. Büyüleyici güzellikteki Rahim, sakin yüzeyinin altında hem merak uyandırıyor hem de rahatsız edebiliyor. Bittiğinde ise izleyiciyi yaşamanın etik kurallarına dair birçok soruyla baş başa bırakıyor.

19. Sang sattawat (2006) - Yüzyılın Işığı

Sang sattawat (2006) - Yüzyılın Işığı

Çocukluğu anne ve babası doktor olmasından dolayı hastane köşelerinde geçmiş Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul'un otobiyografik özellikler taşıyan filmidir. Hastane ortamında geçen hikâyeyi üç parçada ele alan yönetmen, ilk parçada dişil özelliklere odaklanır, İkinci parçada eril ve son parçada yin yang misali bütünlüğü yakalar. Tayland'da hakim olan budist kültür üzerine kurulu olan film reenkarnasyon temalı ilginç diyaloglar barındırmaktadır. Budist rahipler çok tavuk eti yedikleri için kötü karmaya sahip olduklarından ve rüyasında tavuklar tarafından kovalandığından şikâyet eder.

20. Jupiter Ascending (2015) - Jüpiter Yükseliyor

Jupiter Ascending (2015) - Jüpiter Yükseliyor

Öyle bir evren düşünün ki insanoğlu besin zincirinin en alt basamağını duruyor. Hizmetçilik yapan sıradan genç bir kadın olan Jupiter Jones ise büyük bir suikastın hedefinde... Jupiter Jones dünyaya geldiğinde ileride sıra dışı olaylar yaşayacağına dair birçok işaret vardır. Aradan yıllar geçer ve artık genç bir kadındır. İnsanların evine temizlikçi olarak gider, ilişkileri ise genelde sorunlarla sona erer. Bir gün genetik mühendislik ürünü eski asker Caine dünyaya iner; amacı ise Jupiter'i bulmaktır. Zira evrenin tek hakimi olan ölümsüz Kraliçe, çıkartılan genetik haritalara göre bu genç kadının kendi hükümdarlığının sonunu getireceğini düşünmektedir... En son Bulut Atlası filmiyle izleyici karşısına çıkan Wachowski Kardeşler'in senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendikleri filmin oyuncu kadrosunda Mila Kunis, Channing Tatum, Eddie Redmayne, Sean Bean gibi yıldız isimler yer alıyor.

21. The Return (2006) - Arayış

The Return (2006) - Arayış

Joanna Mills (Sarah Michelle Gellar) nakliyat şirketinde çalışan bir iş kadını, kabuslarında 15 yıl önce meydana gelen bir cinayeti görmeye başlar. Bu kabuslar onu cinayetin gerçekleştiği eski bir çiftlik evine götürür.

22. Om Shanti Om (2007)

Om Shanti Om (2007)

70'lerde Mukesh Mehra'nın filmlerinde oynayan bir junior aktör olan Om Prakash, Makhija'yı canladiran ayni filmlerde oynayan ve bir süperstar olan Shantiye aşıktır. Öncelerden Shanti'nin hayatini kurtaran Om onunla arkadas olur. Ama sonradan geçirdiği bir kaza hayatini sonlandirir ve Om Kapoor olarak yeniden doğar; yani süperstar Rajesh Kapoor'un oğlu olarak. Bir süperstar olarak büyür yalnız ateş korkusuyla yaşar. Sonralardan onu merak sarar ve 70'lerde ölen Om Prakash Makhija'nın ölüm sebebini araştırmaya başlar.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.