OFPOF

Psikolojik Hastalıkları Gerçekçi Bir Hikayeyle Ortaya Koyan 14 Efsane Film

-
2.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Psikolojik Hastalıkları Gerçekçi Bir Hikayeyle Ortaya Koyan 14 Efsane Film
1.675 izlenme
Ofpofer
-

Psikolojik rahatsızlıklar sinemanın bir besin kaynağı. Pekii bu konuda en iyi filmler hangileri? İşte galerimizde.

1. The Three Faces of Eve (1957)

The Three Faces of Eve (1957)

Bir doktor çoklu kişilik bozukluğundan mustarip bir kadını tedavi etmeye çalışır. Gerçek bir vakadan beyazperdeye uyarlanan filmde varlığından haberdar olmadığı üç farklı karakteriyle yaşamını sürdürmeye çalışan Eve White’ın başından geçenleri izliyoruz. Sessiz sakin kendi halinde bir ev hanımı olan White, şiddetli baş ağrısı çekmekte ve sık sık bayılmaktadır. Psikiyatrist Dr. Luther’a giden kadın hipnoz sırasında bambaşka bir kişiliğe bürünür.

2. Repulsion (1965)

Repulsion (1965)

Tiksinti, Roman Polanski'nin yönettiği 1965 yapımı psikolojik korku filmidir. Olay örgüsü Gérard Brach ve Roman Polanski tarafından tasarlanan yapım, Polanski'nin Polonya dışında çektiği ilk filmdir.

3. Analyze This (1999)

Analyze This (1999)

Panik atak olan bir mafya babası. Evlenmek üzere olan, babası da meşhur bir psikiyatrist olan psikiyatrist. Mafya babasını tedavi etmesi için zorlanan bir doktor ve gelişen komik olaylar.

4. Girl, Interrupted (1999)

Girl, Interrupted (1999)

Susanna Kaysen (Winona Ryder), 1967 Nisan'ında 18 yaşındadır ve aşırı bir aspirin dozajından sonra kendi isteğiyle Claymoore akıl hastahanesine girer ve orada bir yıldan fazla kalır. O zaman Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre akıl hastahanesine girebilmek için ya bir velinin ya da reşit olan kişinin imzası gerekiyor, ancak bu imza aynı zamanda o kişiye düzelene kadar oradan çıkma yetkisini elinden alıyordu. film, bu kuruma zayıf bir anında yakalanıp kurtulamayan kişinin çaresizliğini ve gayretini dile getirmektedir. Film, kısacası dışarının deli dediği insanların aslında herkes gibi, ama biraz daha tutku ve aşkla bir tike sarılıp bırakamayan kişiler olduğunu gösterir. Hastanenin tedavisinin ne kadar yüzeysel olduğu, genç kişiliklerdeki derin sorunların hasta bakıcıların gülemsemesi, psikoterapi, ilaçlar ve bunlara yeterli cevap vermediğine karar verilince de izolasyon ve elektro şokla çözülmediğini seyircilere göstermektedir.

5. The Virgin Suicides (1999)

The Virgin Suicides (1999)

Bir grup genç, banliyönün en gizemli 5 kız kardeşi ile ilgilenmektedir. Böylece hem kendi cinselliklerini, hem de kadınlığın gizemlerini keşfederler. Lisbon kardeşler normal bir görünüm sunmaktalarsa da, aralarından birinin intihar etmesi tüm dikkatleri aileye çevirir. Katı Katolik ahlakını benisemiş Lisbon ailesi kızlarının intiharı üzerine konuşmamakta, gerçekler bir sır olarak kalmaktadır. Olayları izleyen komşu ailelerin oğulları Lisbon kızlarının gizemini çözmeyi amaç edinirler.

6. Spider (2002)

Spider (2002)

Psikiyatrik tedavi için uzun süre bir klinikte yatan Dennis Cleng, Doğu Londra sokaklarına geri döndüğünde çocukluğundan tanıdığı sokakların sesleri, görüntüleri, hatta kokular, geçmişe dair sonsuza dek gömülmüş hatıraları canlanır. Geçmişi sorgulayan şizofren bir adam "Yap-boz''a dönüşen bir hafıza, basit gözüken bir meselenin ''Girift'' detayları... Aklını kaybetmekten kötü olan tek şey, ona geri kavuşmaktır.

7. Matchstick Men (2003)

Matchstick Men (2003)

Roy (Nicolas Cage), psikolojik ve sinirsel sorunları olan bir dolandırıcıdır. Ortağı Frank Mercer (Sam Rockwell) ile birlikte, basit ve kurnazca düşünülmüş işlerle (Confidence trick) para kazanmaktadırlar. Ortağı Frank, Roy'un psikolojik sıkıntıları ile işlerinin sekteye uğramasını istemez ve Roy'a Psikaytr Dr. Harris Klein (Bruce Altman) ile bir randevu ayarlar. Bu sırada Roy; hamile iken ayrıldığı karısı Heather (Melora Walters)'dan olan, 14 yaşına gelen kızı Angela (Alison Lohman) ile tanışır. Angela bir haftasonunu gecirmek için Roy'un evine gelir. Kızı ile geçirdigi günlerde Roy değişmeye başlar. Ortağı Frank ile büyük bir vurgun yapmak amacı ile yeni bir plan kurarlar ve macera başlar.

8. Margot at the Wedding (2007)

Margot at the Wedding (2007)

Margot, oğlu Claude'yi de yanına alarak kardeşi Pauline'yi ziyaret etmeye gider. Bu ziyaretin sebebi Pauline'nin Malcolm isimli pek de sempatik olmayan biriyle evlenmeye karar verişidir. Kısa bir süre sonra aile sırlarının ortaya çıkmasıyla işler karışır ve ilişkiler karmaşıklaşır.

9. Helen (2009)

Helen (2009)

Dışarıdan bakıldığında Helen mükemmel bir hayata sahiptir. Çekici bir kocası, mutlu bir ailesi, güzel bir evi ve başarılı bir kariyeri vardır. O aslında büyük bir depresyon geçirmektedir. Bu zor zamanlarında öğrencisi Mathilda ile arkadaş olur. Helen ve onunla benzer ruhsal sorunlar yaşayan Mathilda, birlikte bir çıkış yolu bulmaya çalışır…

10. Black Swan (2010)

Black Swan (2010)

New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu, yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte kalıyordur. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu'yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve ilk terci olarak da Nina'yı görür. Yönetmen zarif, masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin ve bilinmezliği temsilcisi Siyah Kuğu'yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin arıyordur. Nina bunu gerçekleştirebilmek için elinden geleni yapsa da, bu rol için başka bir rakini daha vardır ve o da yönetmen Leroy'u etkilemeyi başarmıştır. Beyaz Kuğu rolünde harikalar yaratan Nina ne kadar çok çalışırsa çalışsın içindeki Siyah Kuğu'yu ortaya çıkaramıyordur. Fakat rakibi Lily Siyah Kuğu performansında Nina'dan çok daha iyidir. İki genç bakerin arasındaki rekabet ilginç bir dostluğa dönüşürken Nina da kendi karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlamıştır. Bu yüzleşme her ne kadar onu mahvedebilecek türden bir kayıtsızlığa dönüşse bile...

11. It's Kind of a Funny Story (2010)

It's Kind of a Funny Story (2010)

Hayatı istediği gitmeyen ve olumsuzluklar yüzünden depresyona girmiş olan Craig isimli genç, tüm çabalara rağmen bundan kurtulamaz ve sonunda yetişkin insanların bulunduğu bir psikiyatri kliniğinde yardım almaya başlar. Burada, her şeye yeni bir başlangıç yapacağını düşünen genç adamın, ortamdaki ilginç ve eğlenceli tiplerle tanışınca düşünceleri değişecektir.

12. Shutter Island (2010)

Shutter Island (2010)

Scorsese'nin olgunluk çağı ürünlerinden Zindan Adası'da, yönetmenin birçok filmi gibi yine bir başyapıt statüsünde. Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Zindan Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi'ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar aktarılıyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokacak, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanacaktır. Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane'nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde yönetmenin gözde oyuncularından Leonardo DiCaprio bulunuyor.

13. Silver Linings Playbook (2012)

Silver Linings Playbook (2012)

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat'in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky'yi bu sayede geri kazanmaktır. Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ''İyilik'' karşılığı Pat'e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır... Uyarlama senaryosunu ve yönetmenliğini David O. Russell'ın üstlendiği film dram ve komedinin iç içe geçtiği bir film. dünya prömiyerini 2012 Toronto Film Festivali'nde yapan film, gösterildiği her festivalde seyirci ve eleştirmenlerden yüksek not alan favori bir yapım.

14. Still Alice (2014)

Still Alice (2014)

Alice Howland, Columbia Üniversitesi'nde ünlü bir dilbilim profesörüdür. Bir gün doktor muayenesinde kendisine Alzheimer'ın başlangıç evresinde olduğu teşhisi konur. Alice'in hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Geçirdiği hastalık, eşi ve üç çocuğuyla birlikte sürdüğü hayata yeni bir gözle bakmasını sağlayacaktır. İnsan ilişkilerini sorgularken öte yandan da en genç kızıyla olan ilişkisiyle de onu yeniden kazanmak için mücadele verir. Alice, uzmanlaştığı bölüm gereği hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmektedir ve bu yüzden hastalığını başta kabullenmek istemez. Manhattan sokaklarında kayboluşuyla durumu kavramaya başlayan Alice, zamanla Alzheimer'la mücadele etmenin yollarını arayacaktır. Filmin başrollerini Julianne Moore ile birlikte Kristen Stewart, Alec Baldwin ve Kate Bosworth paylaşıyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.