OFPOF

Paramızla korkuyoruz (korku filmleri hakkında)

-
218
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Paramızla korkuyoruz (korku filmleri hakkında)
1.038 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Gerçek olmadığını bilmemize rağmen, korku filmlerinin yarattığı his beynimizde gerçekten o durumun içinde gibi etki yaratır.

Hepimiz o manzarayı hatırlarız çocukluğumuzdan. Freddie Krueger, korkunç elleriyle sahneye girer ve battaniyeyi üstümüze çekeriz.

Korkudan titrememize rağmen bir güç kalkanı gibi üzerimize örttüğümüz o battaniyenin arasından filmi gizlice izlemeye devam ederiz ve bundan tarif edilemez bir heyecan ve zevk alırız. Hem güvendeyizdir hem de korkmaya devam ederiz. Mükemmel bir ikili değil mi?

Peki ya The Conjuring’deki bir sahneyi izlerken yaşadığımız korku ile evimizde bir hayalet ile karşılaşırsak yaşayacağımız korku arasında bir fark var mıdır? Hayır.

Paramızla korkuyoruz (korku filmleri hakkında)-1


Purdue Üniversitesi İletişim profesörü Glenn Sparks’a göre insanlar korkunç görüntüler izlediklerinde kalp atışları ve kan basıncı artıyor, avuçları terliyor, ciltlerindeki ısı düşüyor ve kasları geriliyor. Gerçekten de bu korkunç olayı yaşıyorlarmış gibi. Sparks’ın görüşüne göre insan beyni teknolojinin nispeten yeni bir getirisi olan sinema filmlerine uyum sağlamış değil henüz. Ekrandaki görüntülerin gerçek olmadığını bilmemize rağmen, beynimiz duygusal olarak bu görüntülere gerçek gözüyle bakıyor ve bu yönde tepki veriyor. Bu tepkiler de genel olarak “uyarım transferi süreci” olarak adlandırılıyor.

film bittiğinde bu bahsedilen psikolojik uyarılma bir süre daha devam ediyor.

Paramızla korkuyoruz (korku filmleri hakkında)-2


Film sonrasında deneyimlediğiniz her pozitif duygu daha yoğun bir biçimde hissediliyor. Yani, sinemada bir korku filmi izledikten sonra arkadaşlarınızla birlikte bir kafeye gittiğinizde, o gün yaşadığınız korkudan ziyade kafede arkadaşlarınızla ne kadar eğlendiğinizi hatırlıyorsunuz. Bunun sebebi de insanların, yaşadığı yoğun fiziksel reaksiyonları genellikle heyecan ile özdeşleştiriyor olmaları. İşte aslında tam da bu heyecan hissi hepimizi korku filmlerine çeken şey.

Yapılan araştırmalara göre, korku filmlerindeki canavarlar, doğa üstü varlıklar, ruhani deneyimler ve çocukluk dönemi korkularımız bilinçaltımızda yer ediniyor. Filmlerdeki bu korku imgeleri, korkutucu hisleri güvenli bir mesafeden yaşamamızı sağlıyor. Korku filmleri gerçek hayattaki korkularımızı bir bağlama oturtmamıza yardımcı oluyor aslında. Korkularımızı anlamak ve değerlendirmek için güvenli bir alan yaratıyor.

Tabii ki tüm insanlar korku filmlerine hayran değil.

Paramızla korkuyoruz (korku filmleri hakkında)-3

Fakat korku filmlerinin hayranı olan kişiler genellikle heyecan peşinde koşan kişiliklere sahip oluyor. Korku filmlerinin konuları ve işleniş biçimleri yıllar içinde ve teknolojiyle birlikte gelişmiş olsa da, korku hissi beyinde aynı şekilde işlem gördüğü için, aradığınız heyecanı dilerseniz bir ekstrem sporda dilerseniz de bir korku filminde bulabilirsiniz. Korku filmleri izlemek işin biraz da kısayolu oluyor aslında, sırtınızda yumuşacık yastıklar, elinizde sıcak bir içecek, yanınızda bir kase dolusu cips ve en sevdiğiniz film partneriniz ile… 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık