OFPOF

Oscarlı Rus Yönetmen Nikita Mihalkov'un Birbirinden Çarpıcı En İyi 7 Filmi

-
5.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Oscarlı Rus Yönetmen Nikita Mihalkov'un Birbirinden Çarpıcı En İyi 7 Filmi
0 izlenme
Ofpofer
-

Avrupa sinemasının en önemli yönetmenlerinden Nikita Sergeevich Mikhalkov'un en çok ses getiren filmleri!

Nikita Sergeevich Mikhalkov şair (Sovyetler Birliği ve Rus milli marşının yazarı) bir baba ve edebiyatçı bir annenin oğlu olarak 1945 yılında Moskova'da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli filmlerde rol alan ve sanatla iç içe büyüyen Milkhalkov, aktörlük ve sinema yönetmenliği eğitimi almıştır. İlk filmi, kısa metrajlı "Eve dönüyorum'u" 1968 yılında çekmiştir. 1970'lerin ikinci yarısından itibaren, kendisine uluslararası bir ün sağlayacak eserleri beyazperdeye taşıyan yönetmen, özellikle dönem filmlerine ağırlık vermiş ve Sovyet sinemasının romantizm ögelerini yoğunlukla kullanmıştır. Yerli ve yabancı pek çok ödül alan Mikhalkov'un yönetmenliğini, yapımcılığını, senaristliğini ve başrolünü üstlendiği "Güneş Yanığı" filmi (1994) En İyi Yabancı film dalında Oscar ödülünü kazanmıştır. Bir Rus milliyetçisi olan ve eserlerinde Çarlık rejimini pozitif bir yönetim olarak yansıtan yönetmen Rus entelejensiyasının simge isimlerinden biri haline gelmiştir.    

1. Güneş Yanığı (Utomlennoe solntsem) - 1994

Güneş Yanığı (Utomlennoe solntsem) - 1994

1936 yılında, Stalin rejiminin alabildiğine güçlü olduğu bir zamanda geçen film, İç Savaş kahramanı ve efsanevi bir komutan olan General Kotov'un, Stalin'in yakın dostu olmasına karşın, "halk düşmanı" olarak ilan edilerek, "tasfiye" edilmesini konu almaktadır. Ciddi bir dönem eleştirisidir. 

 

2. Güneş Çarpması (Solnechni udar) (2014)

Güneş Çarpması (Solnechni udar) (2014)

1920'li yıllarda geçen filmde, Beyaz Ordu üyesi bir subay, yenilgi sonrası Kızıl Ordunun kendileri hakkında vereceği kararı beklerken, 1907 yılında, henüz teğmenken yaşadığı bir gecelik aşkı hatırlamaktadır.

3. 12 (2007)

12 (2007)

12 adamın cinayetle suçlanan Çeçen bir çocuğun suçlu mu yoksa masum mu olduğu hakkında fikir teasinde bulunduğu, sadece tek bir mekanda geçen filmde yabancı düşmanlığı konusu işlenmektedir.

4. Urga (Urga: territoriya lubvi) (1991)

Urga (Urga: territoriya lubvi) (1991)

komik bir öykü tadında olan film, Moğolistan'ın Çin sınırına yakın bir yerinde geçiyor. Pagma adlı 3 çocuk sahibi kadın, devlet üçten fazla çocuk sahibi olmayı yasakladığı için kocasını prezervatif almaya şehre yollar ve olaylar başlar.   

5. Oblomov'un Hayatından Birkaç Gün (Neskolko dnei iz zhizni Oblomova) (1979)

Oblomov'un Hayatından Birkaç Gün (Neskolko dnei iz zhizni Oblomova) (1979)

Goncharov'un Oblomov romanında yola çıkılarak meydana getirilen film 19. yüzyılda geçmektedir. Oblomov adlı Rus toprak sahibi, çalışmadan, herhangi bir emek harcamadan sadece hayat hakkında felsefi düşüncelere dalmakta, yaşamın anlamını aramakta, fakat bu arada "gerçek hayatı" kaçırmaktadır  

6. Akraba (Rodnya) (1981)

Akraba (Rodnya) (1981)

Bu kara komedide Mariya Konovalova adlı kahraman, kızını ve torununu görmek için köyünden şehre doğru yola çıkar. Sandığının aksine kızını kötü giden bir evlilik ve istenmeyen bir iş sebebiyle son derece mutsuz bulur. Keza, kızının bu mutsuzluğu torununa da yansımıştır. 

7. Sibirya Berberi (Sibirski siryulnik) (1998)

Sibirya Berberi (Sibirski siryulnik) (1998)

Askeri Akademi öğrencisi Andrey Tolstoy'un, başkente gelen Jane adlı Amerikalı bir konuğa aşık olması ve bu uğurda Rus General Radlov'a saldırmayı dahi göze alması sonucu Sibirya'ya sürgün edilmesini konu alan film, 19. yüzyıl sonu Rusya'sında (III. Aleksandr dönemi) geçiyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.