OFPOF

Oscar Ödülüne Aday Gösterilmeyen Efsane Filmler

-
1.6b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Oscar Ödülüne Aday Gösterilmeyen Efsane Filmler
1.493 izlenme
-

Çoğumuzun en azından bir kere izlediği efsaneleşmiş o filmlerin Oscar'a aday gösterilmemiş olmasına çok şaşıracaksınız!

1. Scarface (Yaralı Yüz)

Scarface (Yaralı Yüz)

Brian DePalma'nın yönettiği, Al Pacino'nun başrol oynadığı suç ve drama filmidir. 
Filmin konusu
Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami'ye gelip uyuşturucu lordu Loggia'nın emrinde çalışmaya başlar. Montana'nın hırsı ve öfkesi basamakları hızla tırmanıp büyük bir suç şebekesinin başı olmasını sağlar.
 

2. The Dark Knight (Kara Şövalye)

The Dark Knight (Kara Şövalye)

Christopher Nolan'ın yönettiği Christian Bale'nin başrol oynadığı süper kahraman filmidir.
Filmin Konusu
Batman ve dostkarı şehirdeki suçun kökünü kazımak isterlerken ummadıkları biri ortaya çıkar ve şehri yine birbirine katar. Tabi bu kişide Joker'dir ve her zamanli gibi batman ve Joker amansız bir hesaplaşmanın içine girerler.

3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)

Yönetmen koltuğunda Michel Gondry otururken filmin başrolünü Jim Carrey ve Kate Winslet paylaşıyorlar.
Filmin Konusu
İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.

4. Kill Bill Vol:1

Kill Bill Vol:1

Filmin Konusu
Gelin takma adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğrar. Kilisedeki herkes öldürülür. O da karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan Gelin, bir mucize eseri hayata geri döner. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran eski patronu Bill ve adamlarını teker teker öldürmek. Bill'i en son öldürecektir. Gelin intikamını almak için yola koyulur.

5. The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

 Christopher McQuarrie'nin yazıp Bryan Singer'in yönettiği 1995 ABD yapımı neo-noir türü bir filmdir.
Filmin Konusu
San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis, teknede 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulur. Olaydan kurtulan iki kişiden biri yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve diğeri de Verbal Kint adında bir tetikçidir.
Polisteki sorgusunda Kint, 6 hafta öncesinden başlayarak tüm olayları anlatır. Beş suçlunun nasıl bir araya geldiğinden, kaçırılan bir kamyondan ve bir suç lordundan polislere bahseder.

6. Psycho (Sapık)

Psycho (Sapık)

Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikozlu bir katili hakkında yazılan 1960 tarihlikorku ve gerilim filmidir.
Filmin Konusu
Marion Crane (Janet Leigh), Arizona'da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion'a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam'le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam'le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel'de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir...

7. Jurassic Park 1

Jurassic Park 1

Jurassic Park 1, 1993 ABD yapımı, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı gerilim-macera filmi.
Filmin Konusu
Mağaralarda yapılan kazı çalışmaları sonucunda dinazorların yaşadığı tarih öncesi çağa ait bazı sivrisinek fosilleri bulunur. Milyarder John Hammond öncülüğündeki bilimadamları, son derece ilginç ve karmaşık testler deneyerek bu sivrisinek fosillerindeki kan örneklerini almayı başarırlar. Dinazorların DNA zinciri bir Afrika kurbasıyla birleştirilerek 65 milyon yıl önce yaşamış bu korkunç yaratıklar yeniden yaratılır. Hammond hükümetten kiraladığı bir adada klonladıkları bu vahşi hayvanlar için elektrikli tellerle çevrili bir hayvanat bahçesi kurmuştur. İhtiyar Hammond,bir hafta sonunda Doktor Allen gibi bazı işinde uzman bilimadamlarını Jurassic Park adını verdiği bu hayvanat bahçesini test ettirmek için adaya getirir. Ancak embiryolarını ele geçirmek isteyen biri, güvenlik sistemini devre dışı bırakınca serbest kalan dinazorlar adada dehşet saçmaya başlar....

8. Modern Times (Modern Zamanlar)

Modern Times (Modern Zamanlar)

Modern Zamanlar, 1936 ABD yapımı romantik Komedi filmidir.
Filmin Konusu
Charles Chaplin, o dönemdeki sanayileşmeyi ve ekonomik krizi eleştirmektedir. film sessiz çekilse de filmin sonlarında Charlie Chaplin bir şarkı söylemiş ve izleyicilere sesini ilk kez duyurmuştur.

9. The Shining (Cinnet)

The Shining (Cinnet)

1980 yapımı Stanley Kubrick'in Stephen King'in aynı adlı romanından uyarladığı filmdir.
Filmin Konusu
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance'ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir...

10. Beetle Juice (Beter Böcek)

Beetle Juice (Beter Böcek)

1988 ABD yapımı fantastik Komedi filmidir.
Filmin Konusu
Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara Maitland geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York'a gelerek Maitland'ların evlerini satın alırlar. Fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler. Birer hayalet olmalarına rağmen tecrübesizlikleri yüzünden yeni ev sahiplerini evden uzaklaştıramazlar. Son çare olarak en kötü hayalet Beter Böcek'e başvururlar...

11. Heat (Büyük Hesaplaşma)

Heat (Büyük Hesaplaşma)

Filmin Konusu
Miami Vice ile televizyon tarihinin en önemli polisiye dizisini gerçekleştiren Michael Mann, suç dünyasını en iyi yansıtan filmlerden biriyle çıktı karşımıza. Kovalanan, ekibiyle birlikte büyük soygunlar gerçekleştirilen usta bir soyguncu Neal McCauley'dir (Robert De Niro). Kovalayan ise başarısız bir evliliğin içindeki inatçı ve akıllı polis dedektifi Vincent Hanna'dır (Al Pacino). Los Angeles dekorunda birbirine çok benzeyen ve aslında başka şartlarda iki iyi dost olabilecek bu iki sıkı adam arasında büyük bir kovalamaca yaşanıyor. Birbirleriyle sadece iki kere yüzleşiyorlar. Birincisinde kahve eşliğinde güzel güzel sohbet ediyorlar, ikincisinde ise birinin ölmesi gerekiyordur...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.