OFPOF

Nitelikli bir görüntü toplumu eleştirisi: Black Mirror

-
119
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Nitelikli bir görüntü toplumu eleştirisi: Black Mirror
379 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Black Mirror (Kara Ayna) Charlie Brooker’in İngiliz televizyonlarında yayınlanan çarpıcı ve sarsıcı yedi bölümlük dizisidir.

Dizinin her bölümü ortalama bir film uzunluğunda olup iki sezon üç bölüm ve bir yılbaşı özel bölümünden oluşuyor. Her bir bölüm aynı tema çerçevesinde farklı bir konuyu ele alıyor. Her bölümde oyuncular da değişiyor kurgu da… Sevenlerinin tutkunu olduğu bu Dizi, çarpıcı görsel sunumu ve sıra dışı konularıyla akıllardan çıkmıyor.

Teknolojinin ilerlemesiyle her birimiz dünyaya ekranların arkasından bakmaya başladık. Sanal dünyayla tanışmak hepimizi çok mutlu etti. Cep tepefonlarımızdan gözlerimizi ayıramaz olduk. Sanal dünyayla ilgilendiğimiz kadar; televizyonla, sansasyonel haberlerle ve kişilerle ilgilendiğimiz kadar hiç kimseyle ve hiçbir şeyle ilgilenmiyoruz. Film teknolojinin daha gelişmiş olduğu bir dönemde geçiyor. Ama filmdeki karakterler bizden hiç de farklı değiller.

Nitelikli bir görüntü toplumu eleştirisi: Black Mirror-1

Filmde bu sanal dünyaya saplanıp kalmış, gözünü ekranlara dikmiş insanların duyarsız ve gaddar yaşamını ele alıyor. Her bölümde buz gibi ve kanınızı donduracak görüntülerle ürperiyorsunuz. Kesinlikle görsel şiddetle dolu bir film olduğunu düşünmeyin. Daha çok size kara bir ayna tutuyor. Bunu sert bir üslupla yaptığı için gündelik hayatınızda gözünüze çarpmayan sizi, bir anda kara aynanın ardında buluyorsunuz.

Charlie Broker ise Black Mirror dizisini şu sözlerle anlatıyor:

teknoloji bir ilaçsa -ki bir ilaca benziyor- yan etkileri tam olarak nelerdir? Black Mirror (Kara Ayna) dizisi, (teknolojiden kaynaklı) keyif ile huzursuzluk arasındaki bu alanda kurgulanıyor. Başlıktaki kara aynayı dizideki her duvarda, her masada, herkesin avucunda göreceksiniz: Televizyon, monitör, akıllı telefonların soğuk, parlak ekranı.” 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık