OFPOF

Nisan'da Game Of Thones 6. Sezon ile Gümbür Gümbür Geliyor

-
392
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Nisan'da Game Of Thones 6. Sezon ile Gümbür Gümbür Geliyor
283 izlenme
Ofpofer
-

Herkesin merakla beklediği 6. sezon için zaman yaklaşıyor. 26 Nisan'da ilk bölümün yayınlanacağı biliniyor.

Son zamanların en iyi dizilerinden biri olan Game of Thrones'un 6. sezonu için geri sayım başladı. Eğer son sezon ile ilgili kendinize ufak bir hatırlatma yapmak istiyor, ancak 5. sezonu incelemeye vaktiniz yoksa bu yazıyı okumalısınız.

1. Eğer kitapları okuduysanız sönük bir sezon olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer kitapları okuduysanız sönük bir sezon olduğunu söyleyebiliriz.
Ama şunu da söylemekte fayda var diğer sezonlara göre daha sönük bir sezonu geride bıraktık.

2. Senaristler kitapla beraber gitmeyeceklerini dile getirmişlerdi.

Senaristler kitapla beraber gitmeyeceklerini dile getirmişlerdi.
Bu sezonun en önemli özelliği artık kitabın limitlerine de gelinmiş olmasından dolayı artık bağımsız hareket edebileceklerini açıklamalarıydı sanırım.
Kitabı okumayan insanlar tarafından olumlu karşılanan bir açıklama olsada çoğu kesim bundan pek memnun değildi. Endişeleri vardı.

3. Bu sezon kitaptan çok ayrıldı mı?

Bu sezon kitaptan çok ayrıldı mı?
Bazı istisnalar dışında yine de kitabın belirlediği çerçevenin dışına çıkmadıklarını söyleyebiliriz. Akgezenlerle yabanılların savaşı ve Dany ile Tyrion’ın tanışması gibi özgün yazdıkları kısımlarda da senaristler başarı sağladı.  Ama bu sezonun esas sıkıntısı kitabı diziye uyarlarken yaptıkları kesintiler ve hikaye değişikliklerindeydi.

4. 5. sezonun en önemli olaylarından biri olan Sansa ve Ramsay'in evlenmesiydi.

5. sezonun en önemli olaylarından biri olan Sansa ve Ramsay'in evlenmesiydi.
Şimdi normalde kitapta Sansa Serçeparmak’la mutlu mesut hayatına devam ediyor. Dizide kendisinin başına gelenler ana olarak Sansa’nın çocukluk arkadaşı Jeyne Poole’un başından geçenler aslında. Şiddetin, cinselliğin bolca yaşandığı bu dizide bir karaktere daha tecavüz oldu diye büyük olay çıktı. Çoğu hayran dizinin Sansa’ya bu hikayeyi vererek hata yaptığını düşünmekte.

5. Gelelim Cersei’in hikayesine.

Gelelim  Cersei’in hikayesine.
kitap ile dizinin farklı mecralar olmasından da kaynaklanan bir sıkıntı var bu sezonda. Aslında dizinin tamamında da bunu görebiliyoruz. Bunu şuradan da anlayabiliriz ki Cercei'nin hapse düşmeden önce iyice paranoyak olduğu, pek çok hata yaptığı ve gerçekten nefret edilesi bir hale geldiği hissiyatını yeterince vermemiş olmaları. Kitapta bu konu çok daha detaylı ve çok daha alengirli bir şekilde verilmişti. Kendisi cinselliğini çıkarları için farklı karakterler üzerinde kullanmış, Margaery’yi çeşitli oyunlarla suçlu duruma düşürmüş, yönetim kademesinde pek çok hareket yaparak dostlarını kaybetmiş vs. vs. Dolayısıyla Cersei yakalandığında içinizde bir kendisine karşı inanılmaz bir nefret dolmuştu. Ama bu durum kitapta anlatılan Cercei'nin dizide yeterince anlatılmadığı izlenimini oluşturuyor.

6. Kızıl Tanrıça, biz izleyicilerin deyimi ile Redhead B*tch

Kızıl Tanrıça, biz izleyicilerin deyimi ile Redhead B*tch
5. sezonda belki de içimizi en çok yaralayan olan Stannis'in kızını canlı canlı yakması. Tabii ki bu olayın altında da yine kızıl tanrıça yatıyor. Bu da pek çok tartışmaya yol açtı tabii. Asıl gelişme kendisinin savaşı kaybetmiş olmasaydı. 
Kitaba spoiler olur mu bilmiyorum ama bu kadar hızlı bir şekilde nefret kazandırılıp cezalandırılmasını kitabı okuyanlar çok acemice buldu.  Özellikle Jon’la olan ilişkileri kitapta okuyanları cezbetmişti. Dizide bu olay çok kısa kaldı.

7. Hazır Jon Snow demişken...

Hazır Jon Snow demişken...
Hepimizin başı sağolsun.
Duvar’ın hikayeleri her sezon olduğu gibi bu sezon da hem aksiyon hem de senaryo olarak bizleri fazlasıyla tatmin etti. Sam’e kitapta gıcık oluyorduk ama dizide daha iyi yansıtıldığını bir gerçek. Sekizinci bölümdeki Yabanıllarla savaş ise tartışmasız sezonun en başarılı sahnelerinden biri olarak yerini aldı. Kitaptan ayrılırken Akyürüyenler’e ağırlık vermeleri daha uygun olur, çünkü iki sezondur hikayenin o kısmına bir şeyler eklediklerinde daha başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. 

Spoilerın büyüğünü yazacağım şuan, benden duymuş olmayın ama Jon Snow'u canlandıran Kit Harington resmi Facebook hesabında hala dizide olduğuna yani ölmediğine dair bir kaç bilgi yayınlıyor. Ah tabi bir de Melissandre'nin Duvar'a dönmesi bir tesadüf mü? Geçmiş sezonları hatırlayın, dirilme sahnelerini.
 

8. Valar Morghulis

Valar Morghulis
-Valar Dohaeris dediğiniz kulağımda çınlıyor.-
Arya’nın hikayesi yine dizinin iyi yanları arasında yer alıyordu. Özellikle Jaqen H’ghar’ı burada kullanmaları çok yerinde olmuş. Hele o yüzlerin olduğu yer falan çok başarılıydı. 
Arya sonunda Jaqen'i bulup yüzsüz insanlardan olmaya çalışıyor. Bunu başarmaya çok yakında olsa en büyük kuralı çiğneyerek bu sezonda kör olduğunu görüyoruz. 
İntikam ateşiyle yanıp kavrulan küçük Arya'mızı bu sezonda neler bekliyor göreceğiz.

9. Andallar'ın,İlk İnsanlar'ın,Rhoynar'ın ve Yedi Krallık'ın Kraliçesi Mysha

Andallar'ın,İlk İnsanlar'ın,Rhoynar'ın ve Yedi Krallık'ın Kraliçesi Mysha
Ejderhaların annesinin olmadığı bir sezon düşünemezdik değil mi?

Dany’nin hikayesi Tyrion’la karşılaşma sahneleri dışında kötü değildi ama çok iyi de sayılmaz. O temposuzluğun için de Barristan’ı kaybettik büyük ihtimalle kadroda daralmaya gidilmesi ve Jorah’a konu yaratılması adına. Normalde mesafeli Barristan birden babacan tavırlar takındı, iki dakika sonra da öldü. Pek olmadı yani. Ayrıca şehirdeki kaosu yeterince hissettiremediklerini düşünsek de sonucunda ejderhalarla birinin yakılması güzeldi. 
Dany-Tyrion buluşması (kısa da sürmüş olsa) şu ana kadar dizinin yaptığı en başarılı değişiklikti. Hem Tyrion’un kitaptaki uzun ve gereksiz süreçlerini kesmiş olmaları sebebiyle, hem de Dany’nin hikayesine farklı pencereler açma açısından güzel olabilir. Peter Dinklage’le ilgili tek söyleyebileceğim normalde kitaptaki karakterler (Kitabın doğası gereği) daha başarılı ama bunun en önemli istisnası Tyrion. Severek izliyoruz. . İnşallah Ejderha moduna girince biraz daha kendine güveni gelir.

Hatırlarsanız son sahnede Daenerys bir çıkmazda kalıp etrafı Dothrakiler tarafından sarılıyordu.  Yeni sezonda ejderhaların annesine ne olacak merakla bekliyoruz.

Şimdilik 5. sezon ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Sonuç olarak son üç bölüm toparlansa da diğer sezonlara kıyasla daha zayıf bir sezon olduğunu düşünüyorum. Söylediğim gibi bu beklediğim bir şeydi ama ilginç bir şekilde beklediğim sebeplerden değil, farklı sebeplerden dolayı sınıfta kaldı. Artık kitaplardaki hikayeleri hemen hemen bitirdiklerini düşünürsek önümüzdeki sezon yazarların yeteneklerini daha fazla  görme fırsatı bulacağız. Bunun iyi mi kötü mü olacağını ancak o zaman göreceğiz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.