OFPOF

Nietzsche neden ağladı ki?

-
136
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Nietzsche neden ağladı ki?
931 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Romandan sinemaya uyarlanan "Nietzsche Ağladığında" filmi, o sert görünümlü filozofu​​n bile ağlayabildiğini gösterdi.

Hayatı pek güzel anılarla geçmeyen Nietzsche, kadınlarla da arası pek hoş olmayan bir adamdı, hayatında ilk defa aşık oldu, güzel bir Rus kızına. Salome, oldukça entelektüel bir genç kızdı, şiir yazıyordu; psikolojiyle, felsefeyle, müzikle ilgileniyordu.

Filozofun düşüncelerinden etkilenmişti ve aralarında yakınlık doğduğu bir anda  Nietzsche L. Salome'ye evlilik teklif etmeye kalktı. kız, bu teklifi kabul etmese de Nietzsche'nin kötü ve umutsuz bir duruma gelmesinden dolayı üzgündü. Zamanın en iyi doktorlarından ve Freud ile yakınlığı olan Dr. Breuer'e giderek yardım istedi.

Filozofun dehasını anlamıştı kız ve onun kuşaklar boyu okunacak olan "Böyle Buyurdu Zerdüşt" adlı kitabını yazabilmesi için umuda ihtiyacı vardı. Zamanla Filozof ve Doktor, ikisine de iyi gelen bir ilişki geliştirdiler. Her iki adamın da bu ilişki sürecinde ruhlarında umut belirdi.

Nietzsche neden ağladı ki?-1

Bu dostluk ve arkadaşlık filozofa öyle iyi gelmişti ki Doktor'a veda ederken göz yaşlarını tutamadı. Artık yanlızlığını paylaşmıştı biriyle ve paylaşıldığı anda yalnızlık sona ermişti. Bu ağlama, fitili ateşleyen bir kıvılcımdı aslında. Nietzsche, artık büyük kitaplarını üretmeye hazırdı.

Bu film ilk gösterime girdiğinde hepimiz merak ettik Nietzsche'nin neden ağladığını, belki daha önce kitabı okuyanlar ve çok etkilenenler vardı ama  filmin son sahnesini izlerken Nietzsche ile birlikte tüm izleyiciler ağladı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık