OFPOF

Neden sinema filmleri diziler gibi 1 haftada çekilemiyor?

-
84
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Neden sinema filmleri diziler gibi 1 haftada çekilemiyor?
1.192 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Bir diziye ait bütün çekimleri seyredebiliyoruz. Kimbilir, önümüzde günlerde karakterlerin uyudukları süreler de dizilere eklenir.

Dizi film sektörü, sinema sektörüne göre daha zorlu bir süreç olmasına rağmen bize aslında tam tersiymiş gibi hissettiriliyor.

Halbuki dizi sektörüne gönül verenler, daha çok çalışmak zorunda kalıyor. Çünkü, bir sezonda, her biri ortalama iki saat süren, 20-25 bölüm çekmeleri gerekiyor. Ekranlarda izlediğimiz, iki saatlik haftalık dizilerin çekimleri sırasında yapılan toplam çekim süresi zaman zaman beş – altı saate ulaşıyor. Böyle bir süre için senaryo yazmak kolay değil? Esas kız ile esas oğlanın dakikalarca bakışmalarını yazıya dökmenin zorluğu bir senaristi delirtme noktasına getirebilir. Belki bu sebeple senarist sayısı oyuncu sayısından daha az. Peki ya oyuncuların durumu? Yönetmenin sizden istediği yüz ifadesini hiç bozmadan, dakikalarca karşınızdaki oyuncuya bakacaksınız. Aynı zamanda hiptonize olmamak için onca çaba harcamalısınız. Sinema filmlerinde ise böyle sahneler niye yok? Çünkü oyuncusundan yönetmenine bütün kadro tembel. Çekimler esnasında Brad Pitt, Angelina Jolie’ye bu kadar uzun süre baksaydı belki evlenmezlerdi.

Neden sinema filmleri diziler gibi 1 haftada çekilemiyor?-1

Sinema filmi çekmek aylarca hatta yıllarca sürüyor çünkü herkes naz yapıyor.

Örneğin yönetmen, illa kamera açısının setin en yüksek noktasında olmasını istiyor. Beş altı gün, kameranın o noktaya yerleştirilmesi bekleniyor ve çekimler sonra devam ediyor. Dizilerin yönetmenlerinde ise kapristen eser yok. Dar bir sette, kamera açısı konudan çok ilgisiz bir yeri gösteriyor olsa bile yönetmen için fark etmiyor. Kurgu sırasında bir şekilde gerekli düzenlemeleri yapıyor. Üstelik bu şekilde, izleyici olarak bizler çok şanslıyız. Diziye ait bütün çekimleri seyredebiliyoruz. Kimbilir, önümüzde günlerde karakterlerin uyudukları süreler de dizilere eklenir.

Dolayısıyla sinema filmlerinde yapılan zaman israfı dizi filmlerde yapılmıyor. Toplamda beş altı saatlik sinema çekimleri, yönetmenin anlatacak bir şeyi olmamasından dolayı kurgu sırasında birkaç makas darbesi ile doksan ila yüz dakikaya düşürülüyor. Bu da demek oluyor ki, sinema emekçileri kendi eserlerine bile yüz dakikadan fazla dayanamıyor.

Neden sinema filmleri diziler gibi 1 haftada çekilemiyor?-2

Bir diğer taraftan da dizi film çekimi sektördekiler için olduğu kadar, izleyiciler adına da zorlu.

Örneğin, sinema filmlerinde daha iyi bir görüntü yakalamak için yağmur sezonu beklendiği söylenir. Kim uğraşsın yağmur efektiyle? Dizilerde ise böyle bir efekt kullanmak için yaz-kış ayırımı yapamazsınız. İşte bu sebeple dizi ekibi, günlük güneşlik bir havada yağmur yağdırabilmek zorunda kalıyor ve bizde izleyici olarak biraz şaşkınlık yaşıyoruz. Ama sahnenin sonunda, esas kız ile esas oğlanın buluşması bizi mutlu ediyor, bizler de detaylara takılmıyoruz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık