OFPOF

Nazilerin Konu Edildiği 10 Seçme Film

-
122.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Nazilerin Konu Edildiği 10 Seçme Film
101.050 izlenme
Ofpofer
-

Tüm dünyaya korku salan Nazi İmparatorluğu'nun konu edildiği 10 seçme film.

II. dünya savaşında tüm dünyaya korku salan Nazi İmparatorluğu, o günden bugüne birçok konuda ele alınmıştır. Bu konulardan birisi de filmlerdir. Günümüzde bile çoğu ülke Nazilere nefretle bakmaktadır. Bu acımasız Nazilerin ele alındığı filmler arasından, izlemiş olduğum 10 seçme filmi paylaşıyorum.

1. Çöküş (Der Untergang)

Çöküş (Der Untergang)
Adolf Hitler'in son zamanlarını anlatan bu film, zamanında oscara aday olmuştur. 8.3 gibi oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip olması, filmin kalitesini göstermektedir. Nazilerin konu edildiği filmler arasında en objektife yakın bakış açılı filmdir.

2. Piyanist (The Pianist)

Piyanist (The Pianist)
Nazi Almanyası'nın Polonya'yı işgaliyle, Polonyalı ünlü bir piyanist olan Wladyslq Szpilman'in hayatı tam anlamıyla mahvolmuştur. Çünkü bir yahudidir. Filmde, artık tek amacı hayatta kalmak olan piyanistin başından geçen olaylar ele alınmıştır. Nazi sempatisi duyan insanları bile derinden etkileyen bir başyapıttır.

3. Schindler'in Listesi (Schindler's List)

Schindler'in Listesi (Schindler's List)
IMDb'den 8.9 puan alarak dünyanın en iyi filmleri arasında 5. sıradadır. Aldığı puanı haketmiştir ve tam bir başyapıttır. Hakkında çok fazla söz söylemeye gerek yok.

4. Enigma (The Imitation Game)

Enigma (The Imitation Game)
Nazilerin kendi aralarında şifreli bir şekilde haberleştiği enigma aracı dünya genelinde şifresi kırılamaz olarak nitelendirilmiştir. Tüm dünya enigma'nın şifresini kırmak için uğraşmaktadır. Filmin kahramanı da enigma'nın şifresini kırabilmek adına her yolu deneyecektir.

5. Beyazlar İçinde (Into The White)

Beyazlar İçinde (Into The White)
II. dünya savaşı sırasında savaşan Almanya ve İngiltere kayıplar vermiştir. Bu savaş sırasında uçakları düşen 2 Alman ve 2 İngiliz'in hayatta kalarak birbirleriyle karşılaşması ve sonrasında gerçekleşen olayların ele alındığı, aynı zamanda yaşanmış gerçek bir hikayeden uyarlama olan bir biyografi filmidir.

6. Hiddet (Fury)

Hiddet (Fury)
İkinci dünya Savaşı’nın son zamanlarıdır. Avrupa'da müttefik güçler Naziler'e karşı son kozlarını oynamaktadır. Bu sırada ordu çavuşu Wardaddy (Brad Pitt), bir Sherman tankını yönetmektedir ve düşman hattı ardında ölümcül bir görev üstlenen beş kişilik bir ekibi vardır. Çok az sayıda ve yeterince silahı olmayan Wardaddy ve adamları, Nazi Almanya’sının kalbini vurmak için tehlikeye atılmaktadır.

7. Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)
II. dünya Savaşı yıllarında bir anne 3 oğlunun birden ölüm haberini almıştır. 4. ve son oğlunun yaşadığını duymak ister. ABD başkanı orduya bir haber gönderir ve annenin son oğlu olan James Ryan'ın ne pahasına olursa olsun kurtarılmasını ister. Bu göreve verilen 8 asker Ryan'ı aramaktadır fakat görev çok farklı bir hal alır ve bir kişiyi kurtarmak için bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.

8. Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)
Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gelenlerine zarar vermeyi misyon edinmiştir...

9.

Nazilerin Konu Edildiği 10 Seçme Film
Fransa başkanlık seçimlerinde muhafazakar ve aşırı sağcı taraf karşı karşıya gelir.  Halk iyice hareketlenir. Kaos ortamından yararlanmak isteyen küçük çaplı bir hırsız çetesi, büyük bir soygun hazırlığındadır. Başarılı oldukları takdirde ülke dışına kaçaçaklardır fakat işler ters gider ve grup bölünür. Polisten kaçmaya çalışan bazı çete üyeleri, Lüksembourg sınırı yakınında ıssız, köhne bir pansiyona saklanırlar. Fakat pansiyon sahibi eski bir Nazidir. Bundan haberdar olmayan hırsız grubu dönüşü olmayan bir yolda kendilerini bulurlar.

10. Escape The Victory (Zafere Kaçış)

Escape The Victory (Zafere Kaçış)
II. dünya savaşı sırasında Pariste bir stadyumda, savaşın ortasında, Alman yıldız takımı POW müteffiklerine karşı bir futbol maçı yapmaktadır. Maçın amacı yahudi olmayanların üstünlüğünü kanıtlamaktır. Esirler, bu maç sayesinde bir kaçış planlamaktadırlar. film 1981 yapımı olmasına rağmen günümüzde bile izlenebilir kalitededir. Ayrıca filmde efsanevi Brezilyalı futbolcu Pele'de oynamaktadır.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.