OFPOF

Nasıl yönetmen olunur?

-
4.3b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Nasıl yönetmen olunur?
4.347 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sinema aşkı engel tanımaz! Pek yakında yönetmen olmak isteyenler için en faydalı ve en gerekli bilgiler burada.

Sinemaya gönül veren biri olarak bu başlığın altına geldiyseniz, yönetmenlik sizin ruhunuzda var demektir.

Şu durumda yapmanız gereken tek şey, izleyeceğiniz yol haritasını önünüze koymak. Yönetmenlik diğer mesleklerden oldukça farklı bir yerde durduğu için gereksinimleri de diğerlerinden bir hayli farklı. İlk koşul, tabii ki yaratıcı olmak. Bu sizin de bildiğiniz gibi doğuştan gelen bir yetenek ve sonradan edinilmesi neredeyse imkansız. Yaratıcılığa ek olarak, aynı zamanda hayal kurmayı seven biri de olmalısınız. Hayal yoksa, beyazperdeye aktaracak bir şey de yok demektir.

Öncelikle, çok fazla film izlemelisiniz. Yerli, yabancı, ödüllü, ödülsüz... Hatta aynı filmi defalarca seyretmelisiniz bazen. Kimsenin göremediği ayrıntıları yakalamalı, yönetmenin hikayeyi anlatış şeklini kavramaya çalışmalısınız. Bu hem vizyonunuzun genişlemesine, hem de kimsenin fark etmediği hataları ayıklamanıza olanak sağlar.

Nasıl yönetmen olunur?-1

Bir diğer altı çizilmesi gereken nokta da, tarafınızı iyi seçmeniz gerektiğidir. "Bu işin tarafı da mı var?" diyenler için peşinen söyleyelim. Piyasada iki tür film, dolayısıyla iki farklı yönetmen var: Festival ve gişe yönetmeni. Festival yönetmeni deyince akla gelen ilk isim Nuri Bilge Celan. Gişe yönetmeni de tahmin edeceğiniz üzere toplumun çoğunlukla izlemeyi tercih ettiği yapımlara imza atan kişi oluyor. Buna örnek olarak da Çağan Irmak'ı gösterebiliriz. Her yönetmenin kullandığı sinematografik dil birbirinden apayrı olmakla birlikte, siz de kendi tarzınızı ortaya koyabileceğiniz işlere yönelmelisiniz.

Bu bilgileri cebimize attıktan sonra gelelim iyi bir yönetmenin kendine katması gereken diğer meziyetlere.

Mutlaka iyi bir yazar olun! Yazardan kastımız, oturup kitap yazacak boyutta bir bilgi birikimi değil elbette. Kendi senaryonuzu, kafanızda canlandırdığınız sahneleri kağıda dökecek kadar bir el alışkanlığınız kesinlikle olsun. Dilerseniz yazı yazma konusunda ufkunuzu açacak yöntemler keşfedebileceğiniz kurslara da katılabilirsiniz. Bu tamamen sizin kendi yeneklerinizi keşfetmenizle ilgili.

Nasıl yönetmen olunur?-2

Yaratıcılığınızın üstün bir seviyede olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, fakat buna güvenip de sakın ola işin tekniğini öğrenmeyi göz ardı etmeyin. Yaratıcı olmak, tabii ki teknik donanımdan daha üstün bir yetenek, gelin görün ki bir film inşa etmek için ışıktan kurguya kadar her konuda bilginizin olması şart. Çünkü ister istemez filmin her aşamasında yer alacaksınız. Montaj konusunda profesyonel olmasanız bile, işinizi görecek kadar bilgiyi mutlaka öğrenmiş olun.

Her yönetmenin hayali uzun metrajlı bir film çekebilmektir, yazıyı buraya kadar okuduysanız eminiz ki siz de onlardan birisiniz.

Bunu başarmak içinse on fırın ekmek yemeniz gerekiyor. 15-20 tane kısa film çekmeniz şart. Sinemada profesyonellik kazanmanın tek yolu, pratik yapmak. Olabildiğince çok set ortamında bulunun ki, bakış açınız gelişsin.

Nasıl yönetmen olunur?-3

Yönetmenlerin çoğu alaylı olsa da, bu alanla ilgili eğitim alarak sinema dünyasına profesyonel bir başlangıç yapabilirsiniz. Aklınızın bir kenarına not etmenizde fayda gördüğümüz, ilk üçe oynayacak okulları da hemen belirtelim: Mimar Sinan Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi. Bu üniversitelerin Radyo, Televizyon ve Sinema bölümleri size geniş bir perspektif katarken, deneyim edinmenize de yardımcı olacaktır.

Nasıl yönetmen olunur?-4

Son olarak yazımızı ünlü yönetmen Akira Kurosawa'dan küçük bir alıntıyla bitirelim: ”İyi bir yönetmen, iyi bir senaryo ile bir başyapıt üretebilir. Aynı senaryo ile vasat bir yönetmen, ancak sıradan bir film yapabilir. Fakat kötü bir senaryo ile çok iyi bir yönetmen bile iyi bir film yapamaz.”  İyi şanslar...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık