OFPOF

Mutlaka İzlenmesi Gereken Bilginize Bilgi Katacak En Efsane 21 Belgesel

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mutlaka İzlenmesi Gereken Bilginize Bilgi Katacak En Efsane 21 Belgesel
1.430 izlenme
Ofpofer
-

Soğuk havalarda yapılabilecek en güzel şeylerden birisidir battaniye altına kıvrılıp belgesel izlemek.

İşte yılın en mükemmel zamanında battaniye altına kıvrılıp sıkılmadan izleyebileceğiniz, aynı zamanda ufkunuzu açacak 21 belgesel.

1. Cooked (2016)

Cooked (2016)

Netflix’in 4 bölümlük Michael Pollen’in kitabından esinlenerek yayınladığı cook belgeseli yemek tutkunlarını ekran başına topluyor. Her seride doğada bulunan 4 temel elementin yemekle nasıl birleştiğini ve bunun kültürlere nasıl yansıdığını ve insanların evriminde yemeğin nasıl önemi olduğunu anlatan belgesel, sıkıcı yemek programlarından sonra insanlık adına bir kurtuluş sayılabilir.

2. Blackfish (2013)

Blackfish (2013)

Su parklarında esaret altında tutulan binlerce hayvandan biri olan Tilikum adlı orca’nın bu dönemde üç insanı öldürmesi ile ilgili, duruma ışık tutma amacında olan ve Sundance’te özel seçki olarak yer alacak belgesel.

3. Particle Fever (2013)

Particle Fever (2013)

Higgs bozonu adlı parçacığın ortaya çıkış hikayesini konu almaktadır. Yaşadığımız evreni aydınlatmayı amaçlayan bu parçacığa Tanrı parçacığı da deniyor. Onu bulmak için ve hayat geçirmek için yıllarını veren, bilim adamlarının ağzından duyma fırsatı veren belgesel, Mark Levinson tarafından beyazperdeye yansıtılmıştır. 80'li yıllarında başlayan uzun çalışmaların neticesinde 2007 sonlarını bulmuştur. Uzun soluklu çalışmada çeşitli ülkelerden on bin kişi emek vermiştir. Bunun yanı sıra güçlü teknolojiye merakı olan Hindistan – Pakistan gibi birbirlerine düşmanlık güden ülkeler de rağbet göstermiştir. Büyük bir server ağına da sahip olan teknoloji herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

4. Planet Earth (2006)

Planet Earth (2006)

Yeryüzü (İngilizce: Planet Earth); BBC yapımı bir doğa belgeseli dizisidir. İlk kez 2006 yılında BBC'de yayınlanan ve 11 bölümden oluşan diziyi David Attenborough seslendirmiştir. Belgesel, Türkiye'de ise 29 Eylül 2006 tarihinde itibaren NTV kanalında Levent Dönmez'in seslendirmesiyle izleyiciyle buluştu.
BBC One kanalındaki ilk gösteriminde 8,7 milyon kişinin seyretmesiyle %32,1 izleme oranına sahip olan Yeryüzü, BBC Twokanalındaki tekrarlarında bile 3,2 milyon kişi tarfından izlenerek %15,7’lik bir izlenme payına ulaştı.

5. The Blue Planet (2001)

The Blue Planet (2001)

The Blue Planet, 2001 yılında yayınlanmış Birleşik Krallık yapımı Dizi belgesel filmdir.
Yapımı İngiliz devlet yayın kuruluşu BBC tarafından yapılan belgeseli David Attenborough sunmuştur.

6. Good Eats (2011)

Good Eats (2011)

Dünyaca ünlü şef Alton Crawford Brown'un sunduğu başarılı bir yapım. Yiyecekler hakkında öğretirken güldüren enfes bir programdır.

7. Bigger, Stronger, Faster (2008)

Bigger, Stronger, Faster (2008)

Steroid kullanımının aleyhine deliller bulmaya çalışırken, Amerikan kongrelerinin dahi steroid kullanımını engelleyemediğini, ayrıca sporcuların steroid ve türevi maddeleri kullandıklarını reddetmediklerini ve sonunda çarkın, daha güçlü sporcularla birlikte nasıl döndüğünü anlatmaya çalışmış belgesel.

8. Life (2009)

Life (2009)

hayat (İngilizce: Life), 2009 İngiltere yapımı belgesel serisidir. Yapımcılığını İngiliz devlet televizyon kurumu BBC'nin yaptığı seri, ilk olarak 12 Ekim 2009'da BBC One ve BBC HD kanallarında gösterilmiştir. Son bölümü ise 14 Aralık 2009'da yayınlanmıştır. 50 dakikalık 10 bölümden oluşan seride canlıların hayatı ve yaşam mücadeleleri konu edilmektedir. Türkiye'de NTV tarafından yayınlanan belgeseli tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz seslendirmiştir.

9. Fed Up (2014)

Fed Up (2014)

Amerika'nın obezite sorunu ve salgınını konu alan belgeselde, gıda endüstrisinin ne kadar etkili olduğunu konu alıyor.

10. Into the Abyss (2011)

Into the Abyss (2011)

ünlü sinemacı Werner Herzog, dünyaya veda edecekleri o belirli anı sabırla bekleyen idam mahkûmlarının kaderlerini incelikle ele alan yeni belgeselini “ruhun uçurumuna bir bakış” diye nitelendiriyor. Üç cinayetten hüküm giymiş Michael Perry ile kız arkadaşını ve onun iki çocuğunu bıçaklayarak öldüren Hank Skinner’ın yaşam öykülerini deşeleyen Herzog, bu mahkûmların duygu dünyasını anlamaya çalışırken dokunaklı ve düşündürücü noktalara ulaşıyor. Teksas’ın Livingston ve Huntsville kentlerindeki Polunsky Hapishanesi’nde çekilen film, mahkûmları birer insan olarak ele alırken onları ya da suçlarını kesinlikle yüceltmiyor.

11. Cowspiracy (2014)

Cowspiracy (2014)

Hayvancılık tarımı endüstrisinin kudretini ele alıyor: Bu güç, dünya yüzünde ortak yararın şirketler tarafından yere yatırılıp boğazlanması şeklindeki yap-boz bulmacasının dev parçalardan yeni bir tanesini oluşturuyor. film, kamuoyuna yalnızca hayvancılık tarımının çevresel etkileri konusunda değil, aynı zamanda, yediğimiz yiyeceğe neler yapıldığını, içine neler konduğunu da bildirmeye girişiyor.

12. Everest (1998)

Everest (1998)

Dağcılardan oluşan bir uluslararası ekip Everst Dağına tırmanır. Belgesel bu grubun karşılaştığı çığ, oksijen eksikliği, buz duvarları ve ölümcül kar fırtınasıyla mücadelelerini anlatır.

13. Virunga (2014)

Virunga (2014)

Dünyanın biyoçeşitliliği en yüksek yerlerinden biri olan Kongo Virunga Milli Parkı M23 silahlı isyancıları tarafından tehdit edilince, küçük ve yorgun bir korucu ekibi karşılarına dikilir. Eski bir çocuk asker, yetim gorillerin bakıcısı, bir doğa koruma uzmanı ve film ekibi de iki ateş arasında kalır. Kahramanları, kötü adamları, gorilleriyle bu benzersiz aksiyon-belgesel, daha güzel bir dünya için kendi hayatını hiçe sayanların inanılmaz öyküsünü anlatıyor.

14. Antarctica: A Year On Ice (2013)

Antarctica: A Year On Ice (2013)

Anthony Powell adlı bir adam Antarktika'da geçirdiği 1 yılı filme alıyor. Antarktika'nın güzellikleri olduğu kadar, zorluklarının da olduğunu gösteriyor. "Antarktika'da iki mevsim vardır. Biri tüm olayların gerçekleştiği yaz mevsimi, diğeri ise karanlık ve yalnızlık dolu kış... Çoğu insan kışı burada geçirmeyi istemez." Bu belgeselde Antarktika'ya daha farklı bir açıdan bakacaksınız. Görselleri ise gerçekten muhteşem.

15. Human Planet (2011)

Human Planet (2011)

Human Planet: 8 bölümlük belgesel serisi... dünya üzerinde yaşayan diğer canlılara nazaran, sadece bir tanesi kendine bütün habitatlarda yaşama imkanı sağlayabilmiştir; "İnsan"... Her bölümde "İnsan" türünün zorlu yaşam koşullarına adapte oluşu, en ilginç örnekleriyle sunularak; İnsanların, vahşi doğa ile olan ilişkileri anlatılmaktadır. 2007 yılında başlanan yapımın çekimleri, 40 farklı ülkede yapılıp 3 yıl sürmüş, 2011 yılında yayınlanmaya başlanmıştır.

16. Touching the Void (2003)

Touching the Void (2003)

film, 1985 yılında iki genç İngiliz dağcının daha önce hiç kimsenin tırmanmayı başaramadığı Peru'daki Siula Grande zirvesine tırmanmaya çalışırken başlarına gelen akıl almaz kazanın gerçek hikayesini anlatıyor. İyi başlayan tırmanış gitgide bir kabusa dönüşüyor ve bu noktada dağcılardan biri yıllarca tartışılacak bir karar veriyor. Joe Simpson'ın ki kendisi bahsi geçen dağcılardan biri, aynı adlı romanından uyarlanan belgesel havasındaki filmde tam anlamıyla bir ölüm-kalım mücadelesi izliyoruz. İnsanoğlunun yaşama içgüdüsünün ne kadar kuvvetli olabileceği ve zor şartlar altında nelere göğüs gerebileceği etkileyici bir biçimde anlatılıyor.

17. Making a Murderer (2015)

Making a Murderer (2015)

Steven Avery tecavüz suçundan yargılanmış ve yargı karşısında aldığı 18 yıllık hapis cezasıyla cezaevine girmiştir. Cezasını çekmeye başlayan tecavüzcünün 2005 yılında masum olduğu anlaşılmıştır. Boşu boşuna üzerine atılmış olan bir suç yüzünden hapishanede yatmış, hayatı altüst olmuştur. Steven Avery çıktığında bir fotoğrafçıyı vahşice katlederek cinayet suçundan tekrar hüküm giymiştir. Olayların neden olduğunu, bir insanın bu noktaya nasıl geldiğini Making A Murderer dizisi ekranlara getiriyor.

18. Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014)

Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014)

Cosmos: A Spacetime Odyssey(Bir uzay Serüveni); Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan, Cosmos: A Personal Voyage'ın devamı niteliğinde bir belgesel dizidir. Bu belgesel bilimadamlarının çalışmalarını sinematik bir şekilde anlatmakta, kozmostan ve evrenden örnekler vererek uzay-zamanı açıklamaktadır. Sunuculuğunu Neil deGrasse Tyson (ilk sunucu Carl Sagan'ın eski öğrencisi, astrofizikçi) üstlenmektedir. İlk Dizi gibi 13 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca bu belgeselin Türkçe seslendirmeni Haluk Bilginer'dir.

19. Food, Inc. (2008)

Food, Inc. (2008)

Gıda Ltd. Amerikalıların marketlerden aldıkları yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. Aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki dostane ilişkiyi anlatıyor; tüketici sağlığına, tarıma, çiftçilere, hayvan haklarına ve çevreye düşman bir dostluğu.

20. Into the Inferno (2016)

Into the Inferno (2016)

Forgotten Dreams gibi etkileyici belgesellere imza atan Alman sinemacı Werner Herzog, yanardağ bilgini Clive Oppenheimer eşliğinde dünyanın dört bir yanından insan ve volkanik dağlar arasındaki bağları konu eden yeni bir belgeselle karşımızda. Etiyopya, Endonezya, Kuzey Kore gibi farklı ülkelerdeki volkanik dağlardan görüntüler ve buralardaki yaşayışların, volkanik dağlar sebebiyle ne yönde şekillendiğini konu eden bir film.

21. The Ivory Game (2016)

The Ivory Game (2016)

Doğal yaşam ve vahşi hayvan aktivistleri, Afrika'daki illegal fildişi ticaretini bitirmek için mücadele verirler. Yapımcılığını ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio'nun üstlendiği film, bir Netflix belgeselidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.