OFPOF

Mutlaka İzlenmesi Gereken 12 Charlie Chaplin Filmi ve Hikayeleri

-
5.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mutlaka İzlenmesi Gereken 12 Charlie Chaplin Filmi ve Hikayeleri
2.325 izlenme
Ofpofer
-

Chaplin, hayallerinin ve yaratıcılığının sezgisel boyutta düşünüp de oluşturduğu tüm filmleri sinema dünyasına yeni heyecanlar katmıştır.

1. Modern Times (1936)

Modern Times (1936)
Asri Zamanlar ya da Modern Zamanlar, 1936 ABD yapımı romantik Komedi filmidir. Özgün adı Modern Times olan film daha sonraki gösterimlerinde Modern Zamanlar adıyla da gösterilmiştir.

Filmin yapımcısı, senaryo yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Charles Chaplin 'dir. Ayrıca filmin müzikleri de Charles Chaplin'e aittir. Filmin diğer başrol oyuncusu ise Paulette Goddard 'dır. Chaplin, aralarındaki yaş farkına rağmen çekimler bittikten sonra rol arkadaşı Goddard ile evlendi, bu Chaplin'in 3. evliliğiydi.

1930'lu yıllarda hüküm süren Büyük Ekonomik Buhran sırasında makineleşmenin de etkisi ile bozulan ekonomik ve toplumsal koşulları, artan işsizlik sorununu dile getiren bu film Charlie Chaplin'in ilk kez 1914 yılında yarattığı Küçük serseri (Şarlo) tiplemesine dayanan son filmdir. Her filminde daha da mükemmeliyetçi olan Chaplin, "Asri Zamanlar"'ı o dönem için rekor sayılabilecek bir süre olan 10 ayda çekmiş ve kurgu öncesi 100 kilometre uzunluğunda negatif film harcamıştı.Her ne kadar filmde bazı ses ve müzik efektleri kullanılmış da olsa bu sessiz bir filmdir ve Chaplin'in çevirdiği son sessiz filmdir. Chaplin bu 'sessiz' filmi çevirdiği tarihte sinemada ses yaklaşık 10 yıldan beri kullanılmaktaydı. Chaplin, hem sessiz filmlerin duyguları daha iyi yansıttığını düşünüyordu hem de farklı dillerdeki insanların da bu şekilde onu anlayabileceğine inanıyordu.

Amerikan Film Enstitüsü (AFI)'nin "tüm zamanların en iyi filmleri" arasında 78. sırada gösterdiği "Asri Zamanlar", 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

2. City Lights (1931)

City Lights (1931)
Şehir Işıkları, (City Lights) Charles Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir.

"Şehir Işıkları", 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

3. The Great Dictator (1940)

The Great Dictator (1940)
Büyük Diktatör, Charlie Chaplin'in yönettiği ve başrolü Paulette Goddard ile paylaştığı, 1940, ABD yapımı politik Komedi filmidir. Aynı zamanda Chaplin'in ilk sesli filmidir.

Filmde Nazizm ve Chaplin tarafından canlandırılan Adolf Hitler oldukça sert bir şekilde eleştirilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin resmî olarak Nazi Almanyası ile hâlâ barış içinde olduğu ve savaşa henüz girmediği bir dönemde çekilen filmin, kendi dönemi içinde sıradışı bir yeri vardır. Hitler ve emrindeki Nazilerin işgal ettikleri bölgelerde yaptıklarının henüz tam olarak açığa çıkmadığı bir dönemde, Chaplin yaptığı film ile Hitler'in Yahudi mallarını kamulaştırması, antisemitizm, faşizm konularınıNazileri yerden yere vurarak işlemiş; hatta filmde Nazileri beyinleri ve kalpleri makineden yapılma insanlar olarak tanımlamıştır.

Film ayrıca, yaklaşık 4 dakika süren bitiş konuşması ile ünlüdür.

"Büyük Diktatör", 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Film, gösterime girdiği yıllarda Almanya'da yasaklanmıştır.

4. The Kid (1921)

The Kid (1921)
The Kid, (Yumurcak) Charlie Chaplin'in yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği, 1921 yapımı sessiz filmdir.

Edna, çocuğunun babası olan genç ressam tarafından yüzüstü bırakılmış yalnız bir kadındır. Çocuğuna bakamayacağına karar verince iyi bakılması umuduyla onu zengin bir evin önündeki lüks arabaya bırakır. Kısa bir süre sonra yaptığından pişman olup çocuğu almaya geldiğinde ise çok geç kalmış olduğunu anlar; zira araba o sırada çalınmıştır. Arabayı çalan iki adam çocuğu fark ettiklerinde onu fakir mahallelerin birinde sokağa bırakırlar. Oradan geçen Charlie çocuğu sahiplenmek zorunda kalır.

5. The Gold Rush (1925)

The Gold Rush (1925)
Altına Hücum 1925 ABD yapımı sessiz Komedi filmidir. Özgün adı The Gold Rush olan bu siyah beyaz filmin yönetmeni, senaryo yazarı, yapımcısı ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin'dir.

Daha önce çok sayıda kısa metrajlı ve iki tane de orta metrajlı film yapmış olan Chaplin'in Woman of Paris: A Drama of Fate'ten sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmidir. Bu filminde de öncekilerde olduğu gibi "küçük serseri" Şarlo'yu canlandırmaktadır. Film o tarihte rekor sayılacak bir süre olan 14 ayda ve astronomik sayıcak bir maliyetle tamamlandı. Chaplin filme tam 650.000 dolar harcamıştı.

1942 yılında Chaplin "Altına Hücum" filmini tekrar elden geçirdi, film için bestelediği müziği ve kendi kaydettiği diyalogları filme monte etti. Kurguda da bazı değişiklikler yaparak filmi yeniden gösterime verdi.

Filmde, birçok maceracının yaptığı gibi Klondike Altına Hücumu hareketinde Alaska'ya altın aramak için giden "Küçük Serseri" Şarlo'nun buradayken çektiği sıkıntılar, düştüğü komik durumlar, hırstan gözleri dönmüş insanların zaaflarını görmesi ve bu arada aşkı bulması anlatılmaktadır. Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri de kendi gibi iki altın arayıcıyla birlikte kar fırtınasının ortasında uçurumun kenarına sürüklenmiş bir kulübede mahsur kaldıkları sahnedir. Ayrıca yemek niyetine "ayakkabısını yediği" sahne de akıllara kazınan ve sinema tarihine geçen sahnelerden biridir.

"Altına Hücum", 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir

6. The Circus (1928)

The Circus (1928)
Sirk, yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin' in üstlendiği, 1928, ABD yapımı sessiz bir Komedi filmidir. Al Ernest Garcia, Merna Kennedy, Harry Crocker, George Davis ve Henry Bergman da rol aldığı filmde Chaplin, polis tarafından kovalanırken yolu bir sirke düşen ve oranın yıldızı haline gelen bir serseri (Şarlo) rolündedir.

Chaplin ve Joseph Plunkett tarafından yazılan film, 1928'deki $3.8 milyon dolarlık hasılatı ile gişede en çok para kazanan sessiz filmler sıralamasıda 7. sıradadır.

Filmin çekimleri boyunca meydana gelen sayısız aksaklık (film stüdyosunda yangın, filmde kullanılan arabaların çalınması, Chaplin'in sansasyonel boşanma davası vs.) nedeniyle Chaplin'in en çok güçlük çektiği filmlerden biri olmuştur. Chaplin'in, karısı Lita Grey' den boşandığı döneme rastladığından bir hayli olaylı ve zor geçen boşanma sürecinde filmin çekimlerine bir yıl kadar ara verilmiştir.

Film Chaplin tarafından 1970' te yeniden elden geçirilmiş ve müzikleri yeniden düzenlenmiştir.

7. Limelight (1952)

Limelight (1952)
Sahne Işıkları, (Limelight) Charles Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1952 yapımı bir filmdir. Müzikleri de Chaplin tarafından bestelenen filmde Chaplin başrolü Claire Bloom ile paylaşır. Ayrıca Buster Keaton da filmde rol almıştır. Filmde Claire Bloom'un dans sahnelerini onun yerine Melissa Hayden oynamıştır.

8. Monsieur Verdoux (1947)

Monsieur Verdoux (1947)
Monsieur Verdoux, Charlie Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolü üstlendiği 1947, ABD yapımı bir kara komedidir.

Filmin temel konusunu oluşturan fikrin kaynağı, Henri Désiré Landru adlı seri katilin hikâyesinden esinlenen Orson Welles' tir. Welles elindeki senaryo ile bir film çekmeyi planlayıp başrolü Chaplin'e teklif etmişse de, daha önce kendi yönetmediği herhangi bir uzun metrajlı filmde rol almamış olan Chaplin başkasının filminde oynamak konusunda gönülsüz davranıp bu teklifi son anda reddetmiş ve senaryoyu Welles'ten satın alarak kendi filmini çekmeyi daha makul bulmuştur. Chaplin, Orson Welles'in Henri Verdoux' yu bir katil değil, aksine para kazanmak ve ailesinin geçimini sağlamak için bu işi yapan biri olarak gören ana fikrine sadık kalmak üzere, senaryonun tüm bölümlerini yeniden yazmıştır.

Bu film Chaplin'in alışılagelen Komedi formundaki filmlerinden bir hayli farklıdır ve onun Şarlo (Serseri/Tramp) rolünde olmadığı ilk uzun metrajlı filmidir.

9. A Dog's Life (1918)

A Dog's Life (1918)
A Dog's Life, Charles Chaplin' in yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği 1918, ABD yapımı kısa ve sessiz bir Komedi filmidir. film aynı zamanda Chaplin'in First National Pictures Inc.' la çektiği sessiz filmlerin ilkidir.

Ayrıca Chaplin bu filmde bir sosis satıcısını canlandıran kardeşi Sydney Chaplin ile ilk kez bir filmde rol almıştır.

Chaplin'in köpeklere önemli roller verdiği diğer filmleri The Champion (film, 1915), The Gold Rush (1925), City Lights ve Modern Times'tır.

10. The Immigrant (1917)

The Immigrant (1917)
The Immigrant, (Göçmen) Charles Chaplin' in yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde yer aldığı 1917, ABD yapımı sessiz bir Komedi filmidir.Chaplin' in Mutual film Corporation' la çektiği sessiz filmlerin on birincisidir.

Charlie Chaplin'in Avrupa'dan ABD'ye gemiyle yolculuk eden bir göçmeni canlandırdığı filmin başrollerinde Edna Purviance, Charlie Chaplin ve Eric Campbell vardır. Film Broke, A Modern Columbus, Hello USA, The New World adlarıyla da bilinir.

Chaplin, Mayıs 1916 ile Ekim 1917 arasında Mutual Film Corporation'la ileride onun en tanınmış filmleri olacak bir Dizi kısa komedi filmi çekmişti. Immigrant bu filmlerin en ünlülerinden biridir. Chaplin de sonradan otobiyografisinde Mutual Film Corporation'da geçirdiği zamanı kariyerinin en mutlu yılları olarak tanımlayacaktır.

"Göçmen", 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

11. The Adventurer (1917)

The Adventurer (1917)
The Adventurer, Charles Chaplin'in Mutual film Corporation'la çalıştığı dönem boyunca (1916 - 1917) çektiği sessiz filmlerin on ikincisi ve sonuncusudur. İlk olarak 17 Ekim 1917'de gösterime girmiştir. Konusu ve artistik özellikleri bakımından Chaplin'in Keystone Südyoları'ndaki daha basit yapılı filmlerine bir geri dönüş olmasına rağmen, onun Mutual'da çektiği filmlerin en ünlüsü ve en çok sevileni olmuştur. Film, onun bir önceki filmi olan The Immigrant ile birlikte Chaplin'e o dönemin sanatçıları ile kıyaslanamayacak derecede büyük bir ün getirmiş ve onun ekonomik bağımsızlığını kazanmasını sağlamıştır.

Chaplin ve -alkollü araç kullanırken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybedecek olan- Eric Campbell'ın birlikte çektiği son filmdir.

12. Kid Auto Races at Venice (1914)

Kid Auto Races at Venice (1914)
Kid Auto Races at Venice, Charles Chaplin'in başrolde yer aldığı 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir Komedi filmidir. Chaplin' in Keystone Studios' daki ikinci filmi olan bu yapımda Chaplin; melon şapkası, bol pantolonu, dar ceketi ve kocaman ayakkabılarıyla yüzyılın en popüler figürlerinden biri olacak Şarlo (Charlot) (Tramp/Serseri) tiplemesini ilk kez canlandırmıştır.
 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.