OFPOF

Mutlaka İzlemeniz Gereken 90'lı Yıllara Ait 18 Film

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mutlaka İzlemeniz Gereken 90'lı Yıllara Ait 18 Film
947 izlenme
Ofpofer
-

90'lı yıllarda çıkmış mutlaka izlemeniz gereken 18 efsane filmi meraklıları için bir başlık altında derledik.

1. American Beauty (Amerikan Güzeli)

American Beauty (Amerikan Güzeli)
1999 yılında gösterime sunulan filmin başrollerinde Kevin Spacey ve Annette Bening oynamaktadır. Kızının en iyi arkadaşına aşık olan bir babanın orta yaş krizini konu alan film 8 dalda aday gösterilip 5 dalda ödül almıştır.

2. American History X (Geçmişin Gölgesinde)

American History X (Geçmişin Gölgesinde)
1998 yapımlı bu film eski bir neo-nazi olan Derek Vinyard'ın (Edward Norton) kendisinin yolundan gelen kardeşini önlemeye çalışmasını konu alır. Irkçılık dendiğinde akla ilk gelen filmlerden biridir.

3. Braveheart (Cesuryürek)

Braveheart (Cesuryürek)
1995 yapımlı bir filmdir. Kraliyete bağlı bir İngiliz askerinin eşine tecavüz etmeye kalkmasından sonra William Wallace'ın İngiliz Kralı 1. Edward'a karşı başlattığı isyanı konu alır. film karşısında söylenecek pek söz yok. Özellikle finalde gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.

4. Fight Club (Dövüş Kulübü)

Fight Club (Dövüş Kulübü)
Chuck Palahniuk'un aynı isimli romanından uyarlanmış kült bir filmdir. Insomnia hastası olan bir ofis çalışanının yaşadığı hayattan memnun değildir ve bir yeraltı dövüş kulübü kurar. Fakat kurduğu bu dövüş kulübü daha büyük bir şeye dönüşür ve kontrolden çıkar. 1999 yapımlı bu film çok büyük bir oyuncu kadrosuna ve hayran kitlesine sahiptir. 

5. Leon the Professional (Sevginin Gücü)

Leon the Professional (Sevginin Gücü)
Ailesi öldürülen Mathilda 12 yaşında bir kızdır ve profesyönel bir suikastçi olan Léon isteksizce Mathilda'yı yanına alır. Mathilda da suikastçilik alemini öğrenir ve ikisi arasındaki ilişki alışılmadık bir hal alır. 1994 yapımlı bu film Natalie Portman'ın ilk profesyönel filmidir.

6. Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana)

Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana)
1998 yılında seyirciyle kavuşmuş bir filmdir. Londra'daki bir 4 gencin köşeyi dönmek için katıldığı kumar oyunu şehirdeki ot yetiştiricilerinin, 2 antika tüfeğin peşindeki haydutların, gangsterlerin ve tefecilerin yollarını kesiştirir. Gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz.  

7. Pulp Fiction (Ucuz Roman)

Pulp Fiction (Ucuz Roman)
film 1994 çıkışlıdır ve gerek kadrosu ve oyunculuğuyla gerekse senaryosuyla gecenize renk katacak bir filmdir.

8. Saving Private Ryan (Er Ryan'ı Kurtarma)

Saving Private Ryan (Er Ryan'ı Kurtarma)
Tom Hanks'in başrolde oynadığı film 1998 yapımıdır. Normandiya çıkarmasından sonra bir grup ABD askerinin düşman hattının arkasına kardeşleri savaşta ölen bir paraşütçüyü kurtarmak icin geçmelerinin hikayesidir.

9. Schindler's List (Schindler'in Listesi)

Schindler's List (Schindler'in Listesi)
Nazi Almanya'sı döneminde bir fabrikatörün Polonya'da bir fabrika kurması ve bu sayede 1100 yahudinin hayatını kurtarmasını konu alan 1993 yapımlı bir filmdir.

10. Se7en (Yedi)

Se7en (Yedi)
Hıristiyanlık'ın 7 ölümcül günahını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki polis dedektifinin çabalarını konu alan 1995 yapımlı bir filmdir.

11.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 90'lı Yıllara Ait 18 Film
Stephen King'in aynı isimli romanından uyarlanmış bir filmdir. Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb'un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb'un Coffey'in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar. Coffey, doğa üstü gücü sayesinde kendi içine çektiği hastalıkları ağzından serbest bırakarak hayatına devam edebilmektedir. Edgecomb'in, Coffey'in bu gücünün farkına varmasıyla Coffey'e olan düşünceleri tamamen değişmeye başlar. Coffey bu gücü sayesinde mucizeler yaratmaktadır ve Edgecomb bu mucizenin yaşamaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir.

12.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 90'lı Yıllara Ait 18 Film
Şaibeli bir şekilde karısını öldürmek suçundan Shawshank Hapishanesi`ne gönderilen bankacı Andy Dufresne, burada hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesi vermeye başlar. Hapishanede tanıştığı Ellis Boyd Redding ile aralarında mükemmel bir dostluk oluşur.

Shawsank Hapishanesi'nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkûmları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy'nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır.

13. The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)

The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)
1991 yapımlı psikolojik gerilim türünde bir filmdir. Meşhur Hannibal Lecter karakteri de bu filme ait bir karakterdir.

14. The Truman Show

The Truman Show
Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak truman dışında herkes bunun bir oyun olduğunu bilir. Trumanın yaşamı gerçek sandığı bu stüdyolarda tam otuz yıldır, aralıksız olarak ve reklam vermeden bu yaşamı 24 saat boyunca canlı olarak televizyonda yayınlanmaktadır. film 3 ayrı dalda Oscar'a aday gösterilmiştir fakat her 3 dalda da ödül kazanamamıştır.

15. The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)
film adı suç dünyasında bir efsane gibi dolaşan Keyser Söze'nin bulunması üzerine yazılmış bir filmdir. 1995 yapımı bu film finalde aklınızı başınızdan alacak.

16. The Big Lebowski (Büyük Lebowski)

The Big Lebowski (Büyük Lebowski)
 Los Angeles'lı işsiz güçsüz, kaygısız ve miskin, bowling hastası "The Dude" (ahbap) lakaplı Jeffrey Lebowski'nin, kendisiyle aynı adı taşıyan bir milyonerle karıştırılmasıyla başlar. Tekerlekli sandalyeye mahkûm milyonerin genç karısı şehirdeki birçok kişiye borçlanmış ve borcunu ödememiştir. Dude Lebowski'nin evine gelen iki ganster onu tartaklayıp çok kıymetli halısına işeyince o da halısının parasını istemek için soluğu adaşının malikanesinde alır ve hiç ummadığı bir maceranın içine girmiş olur. İzledikten sonra garip bir film olarak belirttiğiniz filmler listesine girecektir.

17. The Sixth Sense (Altıncı His)

The Sixth Sense (Altıncı His)
film, ölüleri görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini iddia eden sorunlu, içine kapanık bir çocuk ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun hikâyesini anlatır. Yine sonunda kanımızı donduracak cinsten bir film, çok şaşıracaksınız.

18. 12 Monkeys (12 Maymun)

12 Monkeys (12 Maymun)
Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca %1'ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.

Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır.

Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, akıl hastanesindeyken tanıştığı Psikiyatristi Dr. Kathryn Railly'yi içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışır.

Her birini izlemekten çok zevk alacağınız bu 18 filmi sizler için derledik. İyi seyirler.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.