OFPOF

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler
1.139 izlenme
Ofpofer
-

Aslen Avusturalyalı olan dünyaca ünlü aktör Mel Gibson'ın zihinlerde yer etmiş tarihi filmlerini birlikte inceleyelim.

1. Gallipoli (Gelibolu)

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-t9006pd2os

1981 Avusturalya yapımı dramatik-savaş filmidir. film'de iki Avusturalyalı sporcu gencin I. dünya Savaşı sırasında Anzak birlikleriyle Gelibolu'ya gönderilmeleri ve burada gelişen dostlukları işlenmiştir.

2. Hamlet

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-ebwfuo4mtn

Bu yapıt, William Sheakspeare'nin dramatik tiyatro oyunlarından birisi olan Hamlet'in film uyarlamasıdır. Mel Gibson'un oynadığı Hamlet rolü için şu ana kadar ki en iyi Hamlet karakteri yorumları yapılmaktadır. 

3. Braveheart (Cesur Yürek)

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-9ws2nrlecm

Cesur Yürek, Mel Gibson'un filmleri arasında en bilineni ve en görkemli olanıdır. Sevdiği kadının kaybı yüzünden bütün İngiltere Krallığı'nı titreten cesur bir kahramının hikayesi filmde anlatılır. Film yarı kurgusal olmasının yanında gerçek bir olayı anlattığı için oldukça etkileyicidir. Filmin yapım yılı 1995'dir.

4. The Patriot (Vatansever)

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-46vdf13s3q

Film, 18.yy Amerika'sında o dönem İngiliz kolonisi olan şimdiki Amerikan kentlerinin İngiltere'ye karşı olan bağımsız mücadelelerini konu edinir. Benjamin Martin (Mel Gibson), İngilizlerin ilerleyişi ailesinin varlığını tehdit etmeye başlayınca kendisini savaşın içerisinde bulur. Filmin yapım yılı 2000'dir.

5. We Were Soldiers

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-lh3iww81j2

We Were Soldiers, Türkçesi "Bir zamanlar Askerdik" olan Vietnam savaşını konu edinen 2002 yapımı bir savaş filmidir. Film "Bir zamanlar Askerdik... Gençtik) adlı bir kitaptan uyarlanmıştır. Bu kitapta savaşta yer almış, emekli general Hal Moore ve aynı savaşta gazetecilik yapmış olan Joseph L. Galloway anıları yer almaktadır.

6. Tutku - İsa Mesih'in Çilesi

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-nrxgsk8dyj

Bu filmin dini yönleri fazla gözüküyor olsa da yine de tarihi filmler alanında değerlendirilebilir. Film, Hz. İsa'nın çarmıha gerilmeden önceki son 12 saatini konu edinmektedir. Mel Gibson'un yönetmenliğini yaptığı filmin yapım yılı 2004'tür.

7. Apokalipto

Mel Gibson'ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler-13owf5wixz

Film, Kolomb öncesi Amerika'da yer alan Mayalar ve onların kültürleri hakkında bilgiler vermektedir.  Apokalipto, Gibson'un yine yönetmen olarak yer aldığı bir filmdir. Filmin yapım yılı 2006'dır.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık