OFPOF

Mel Gibson: Gönüllerin Mad Max'i

-
101
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mel Gibson: Gönüllerin Mad Max'i
1.053 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sinema tarihinin en ünlü aktörlerinden Mel Gibson'un sıra dışı filmografisinde keyifli bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

Avustralya'nın Hollywood'a gönderdiği ilk büyük aktör olan Mel Gibson, oynadığı ve yönettiği filmlerden özel yaşamına sıradışı bir portre çiziyor.

8 çocuklu, inançlı bir katolik olan Gibson, muhafazakar görüşlere de sahip. Filmografisi ise oldukça renkli bir görünüm sergiliyor. Romantik komediden gerilime, bilim-kurgudan tarihi filmlere, birçok türde yapımla akıllara kazınan karakterler yarattı.

türk seyircisi onu ilk Mad Max serisiyle tanısa da, yine o tarihlerde Gibson'ın Çanakkale'da savaşan genç bir Anzac askerini canlandırdığı "Gelibolu" filmi de bu tanışmaya eşlik etti. 80'lerin video furyasında, kasetleri elden ele dolaşan filmlerden biri olarak Mad Max (O dönem bizdeki adıyla "Savaşçı"), dünya üzerinde kült mertebesine ulaşan belki de tek Avustralya yapımıydı. 

Mel Gibson: Gönüllerin Mad Max'i-1

Nükleer savaştan artta kalmış kaotik bir dünyada geçen Mad Max, 80'li yılların başındaki punk kültürünün etkisinin hissedildiği, aksiyonlu, gerilimli bir bilim-kurgu filmiydi. İntikam için Avustralya yollarına düşen eski polis Max rolüyle tipik bir "anti-kahraman"ı canlandıran Mel Gibson, bu filmlerle kendisine Hollywood'un kapılarını ardına dek açmıştı.

Mad Max ile açılan yol Hollywood'da "Cehennem Silahı" serisiyle fenomene dönüştü. Sonrası ise çoğunlukla bol aksiyonlu ve yüksek prodüksiyonlu filmlerle gelmeye devam etti.

Mel Gibson: Gönüllerin Mad Max'i-2

Mel Gibson asıl şöhretini oyuncusu veya yönetmeni olduğu tarihi filmlerle kazandı... Cesur Yürek, Vatansever, Bir Zamanlar Askerdik gibi kalabalık kadrolu tarihi savaş filmlerinde rol alan Gibson, yönetmenliğini yaptığı tartışmalı filmler "Tutku-İsa'nın Çilesi" ve "Apocalypto" ile farklı çevrelerden hem övgü hem eleştiri aldı. Günümüzde de "gönüllerin Mad Max'inin" yeni filmlerini merakla beklemeye devam ediyoruz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık