OFPOF

Matrix Filminin Dikkat Çeken 11 Şifresi

-
75.8b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Matrix Filminin Dikkat Çeken 11 Şifresi
47.148 izlenme
-

Hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı ünlü bilim kurgu filmi Matrix'in dikkat çeken 11 şifresini sizin için derledik.

1. Neo Aslında 2199 Yılında Yaşıyor

Neo Aslında 2199 Yılında Yaşıyor
Neo, aslında 2199 yılında içi sıvı dolu dışı zarla kaplı bir kapsül içinde bedeni bir çok kabloya bağlı bir biçimde yaşamaktadır. Gördükleri ona gösterilenlerden ibarettir. Yani Neo, Matrix denilen sahte bir dünyada gerçek bir yaşam içinde bulunduğunu zannetmektedir. Ona tüm gerçekleri Morpheus denilen şahıs gösterecektir.

"Neo : Bu gerçek değil mi? (koltuğu göstererek)

Morpheus : Gerçek nedir? Gerçeği nasıl tanımlarsın? Eğer hissedebildiğin, koklayıp, tadıp, görebildiğin şeylerden söz ediyorsan, gerçek, beyne iletilen elektrik sinyallerinin yorumlanmasıdır."

2. Matrix'in Ana Teması

Matrix'in Ana Teması
Matrix filminin ana teması bütün bu gördüklerin bir aldatmacadan ibarettir. Simülasyondur. Bilgisayar programıdır. Zaten film boyunca Morhpeus, Neo’ya bunu kanıtlamak için beynine bağladığı bir kablo ile onu bilgisayar programlarının içine sokuyor. En sonunda gerçek dünyanın nasıl olduğunu da gösteriyor. Tabi ki Neo buna inanmak istemiyor…

“Morpheus : Bu bildiğin dünya, 20. yüzyılın sonundaki dünya. Şu anda sadece beyin etkileşimli bir simülasyonun parçası. Buna "Matrix" diyoruz. Bir hayal dünyasında yaşıyordun. Bu, bugünkü haliyle gerçek dünya... Gerçeğin çölüne hoşgeldin...”

3. Morpheus'un Gemisi Nabukadnezar

Morpheus'un Gemisi Nabukadnezar
Tevrat’ta geçen Babil Kralı Nabukadnezar, gördüğü rüyaları kahinlere yorumlatan bir kraldı. Morhpeus’un ve arkadaşlarının kalmış oldukları bu geminin numarası; Mark:3 No:11 di. Bu da İncil’in Markus bölümünün 3. Babına denk geliyor.

(Mark 3:11): “Murdar ruhlar onu gördükleri zaman önünde yere kapandılar ve sen Allah’ın oğlusun diyerek haykırdılar.” 

4. Yeraltı Şehri: Zion

Yeraltı Şehri: Zion
Matrix’in farkına varan insanların yaşadıkları şehirdir. İncil’de Zion şehri , dünyadaki yaşamın son bulmasından sonra Allah’ın iyi kullar için yaratacağı şehrin ismidir. Tanrı'nın şehri olarak da bilinir.

5. Morpheus

Morpheus
Morpheus ismi mitolojiden esinlenerek kullanılmıştır. Uyku Tanrısı hipnos’un oğlunun ismi Morpheus’tur. Zaten, Morpheus’ta Neo’yu sahte dünyadan yani bir düş dünyasından gerçeklere uyandıran isimdir. Kendisini kurtarıcı “Mesih”’i bulmaya adamıştır.

6. Neo - Thomas Anderson

Neo - Thomas Anderson
Gerçek adı Thomas Anderson olan Neo, Neo ismini korsan bilgisayar programları yaparken kullanıyor. Gerçek ismi olan Thomas ise Hz. İsa’nın havarilerinden olan ve gördükleri dışında her şeyden kuşkulanan Saint Thomas’a bir gönderme taşıyor. Anderson’da aynı zamanda İsa için kullanılan isimlerden birisidir. İnsanoğlu anlamına gelmektedir. Neo ismi ise anagramla birlikte düşünüldüğünde One’ye dönüşüyor Hristiyan inancında “seçilmiş kişi” anlamına geliyor.

7. Trinity

Trinity
Üçleme anlamına da gelen Trinity, Hristiyan inancındaki teslisin bir yansımasıdır. Buradan şu çıkartılabilir. Morpheus –baba, Neo-Oğul, Trinity – Kutsal Ruh.

8. Cypher

Cypher
Morpheus’a ihanet ederek Matrix’e geçen bir karakterdir. Cypher ismi aynı zamanda İslam inancında İblis, Hristiyanlıkta ise Lucifer olarak bildiğimiz baş şeytana da bir göndermedir. Şeytan nasıl insana secde etmeyi reddettiyse burada Cypher’de kurtarıcı olarak Neo’yu kabul etmemiştir. Bazıları bu figürün Hz. İsa’ya ihanet eden Judas’ı temsil ettiğini de söylemektedir.

9. Beyaz Tavşan'ı Takip Et

Beyaz Tavşan'ı Takip Et
Neo’nun evinde bilgisayar başında uyuyup kaldığı bir sırada bilgisayarına düşen bir mesajdı bu. Bu mesajdan sonra kapısı çaldı ve arkadaşları onu eğlenmeye çağırıyordu.  O bu çağırışa isteksizce davranırken birden kızın kolunda beyaz tavşan dövmesini gördü. Ve gitmesi gerektiğini düşündü. Alice Harikalar Diyarında bir beyaz tavşan Alice’i hiç bilmediği ve harikalarla dolu bir dünyaya çağırıyordu.

10. Neon Daha Önce Başarısız Olmuştu

Neon Daha Önce Başarısız Olmuştu
Allah’ın dünyadaki yaşam son bulduktan sonra kuracağı şehir yani Tanrı’nın Şehri Zion daha önce 5 kez kurulmuş ve yıkılmıştı. Bu da demek oluyor ki Neon 5 kez bu işi denemişti ve başaramamıştı. Fakat 6. Denemesinde başarılı oldu. Neden 6? Buradan da Allah’ın dünyayı 6 günde yarattığı çıkarımına ulaşılıyor.

11. Renkler Neyi İfade Ediyordu?

Renkler Neyi İfade Ediyordu?
film sahnesinde eğer yeşil renkler ağırlıktaysa burası Matrix demekti. Eğer Mavi renkler ağırlıktaysa gerçek dünyadasınız demekti. Siyah renk ise makinelerin dünyasını temsil ediyordu.  Kahinin giydiği giyside hakim renk yeşildi mesela.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.