OFPOF

Leyla ile Mecnun'un Yönetmeni Onur Ünlü'nün Beyaz Perdedeki Muhteşem 5'lisi

-
832
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Leyla ile Mecnun'un Yönetmeni Onur Ünlü'nün Beyaz Perdedeki Muhteşem 5'lisi
266 izlenme
Ofpofer
-

Türk filmi izlemem, deyip kestirip atmadan önce bir durmak lazım. Sonra da Onur Ünlü'ye ve filmlerine bir bakmak lazım.

Kimdir Onur ünlü? Bir koltuğa iki karpuz sığdırabilen bir isim öncelikle.  ''Ah Muhsin Ünlü'' mahlasıyla birçok şiir yazmış bir şair. Bir şiir kitabı da mevcut ''Gidiyorum Bu''. Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim ve Şubat gibi hatırı sayılır izleyici kitlesine sahip televizyon dizilerinin de yönetmeni. Leyla The Band grubunda davulcu olduğunu da unutmamak lazım. Ve tabiki birçok sinema filminin de yönetmen ve senaristi... Alışılagelmiş filmleri, sahneleri, hikayeleri unutun! 2006 yılında başladığı beyaz perde yolculuğunda, Onur Ünlü'nün ödüle doymayan muhteşem 5'lisini hatırlamakta ve izlemekte fayda var!

1. Polis

Polis

Filmde, Musa Rami mesleğinin zirvesinde bir cinayet masası polisi. Son günlerde kafasını meşgul eden iki şey var. Birisi kendisinden 40 yaş küçük üniversite öğrencisi Funda’ya olan aşkı, diğeri de ünlü mafya ailesi İzmitliler’in Rami ailesine gelen tehditler. Musa Rami işi, aşkı ve ailesi arasında sıkışıp kalmakta. Uluslararası İstanbul film Festivali Altın Lale Ödülü, sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yönetmen Ödülü ve Yeşilçam Ödülleri İlk Film Ödülü adayı olan ''Polis'' oldukça sürükleyici bir aksiyon-polisiye filmi. 
 

2. Beş Şehir

Beş Şehir

Bağımsız gibi duran 5 hikayenin anlatıdığı ve 3. hikayeden itibaren hayatların kesişmeye başladığı bir film. Polis, tezgahtar, öğretmen, seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun, yaşamla, ölümle ve aşkla iç içe geçen hikayesi. 1 saat 35 dakikalık etkileyici bir dram filmi. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü ve Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü'ne sahip olan Beş Şehir, Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülü, sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetim ve En İyi Senaryo Ödülleri'ne de aday gösterilmiştir.

3. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

film, bir taşra şehrinde ailesiyle birlikte yaşayan saygın bir anayasa profesörü olan Celal Tan’ın, ilk eşinin ölümünden yıllar sonra, bir şekilde hayatını kurtardığı ve kendisinden çok genç olan bir üniversite öğrencisi kızla evlenmesi ve ardından yaşanan trajikomik olaylardan ibaret. Celal Tan ve ailesi, hepimizin ailesine az çok benziyor. 2011 yapımı film, Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Film Ödülü ve Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo Ödüllerine sahip. 

4. Sen Aydınlatırsın Geceyi

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Göğünde iki güneş, üç tane dolunayı olan bu farklı kasabada, duvarların arkasını görebilen Cemal’in hayattan bir beklentisi kalmamış, üstüne çöken sıkıntıyla baş etmeye çalışırken, nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin’de kendine bir çıkış yolu arar. Filmde, zamanı durdurabilen Defne, Yasemin’in ölümsüz patronu Cemal ve görünmez bir ilkokul öğretmeni de var. Filmin eşsiz yanı ise, herkesin her şeyi bilmesine rağmen normal hayatlarına devam etmesi. film, 32. İstanbul Film Festivali Altın Lale En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, FIPRESCI Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü ve 46. sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Senaryo Ödülüne layık görülmüştür. 

5. İtirazım Var

İtirazım Var

Eski bir boksör olan Selman Bulut, artık imamlık yapmaktadır. Günün birinde, çalıştığı camide bir cinayet gerçekleşir. Polisin olayın üzerinde hiç durmaması üzerine Selman, cinayeti çözmek için tek başına çaba göstermeye başlar. İtirazım Var, 33.İstanbul film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü ve 33.İstanbul Film Festivali En İyi erkek oyuncu ödülünü Serkan Keskin ile almıştır. 

6. Kırık Kalpler Bankası (+1)

Kırık Kalpler Bankası (+1)

Muhteşem 5'liye +1 ekleme yapmak lazım. film Onur ünlü için özel bir anlam taşıyor. Çünkü bir açıklamasında ''sinema işine bu filmi yapmak için girdim.'' diyor. İki amatör futbol takımı arasında geçen bir hikaye. Bu takımlardan bir tanesi de sürekli olarak bir bankayı soymaya çalışıyor. Çekimleri biten filmin vizyon tarihi henüz belli değil. Merakla bekliyoruz!

7. Ah Muhsin Ünlü mahlasıyla yazan Absürt şair Onur Ünlü'den..

Ah Muhsin Ünlü mahlasıyla yazan Absürt şair Onur Ünlü'den..

Sen beni öpersen belki de ben gangsterleşirim
Belki de şair olurum ve seni de aldırırım yanıma
Bilesin; göğsümde hangi yöne açmış tek gülsün
Yani ya bu eller öpülür, ya sen öldürülürsün.

- Hadi iç de çay koyayım.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.