OFPOF

Korku Kitaplarının Babası Stephen King'in Senaristliğini Üstlendiği 13 Film

-
35.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Korku Kitaplarının Babası Stephen King'in Senaristliğini Üstlendiği 13 Film
25.555 izlenme
Ofpofer
-

Stephen King genellikle korku romanları yazan bir yazar.Bu içerikte senaristliğini Stephen King'in yaptığı 13 filmi göreceğiz.

 

Öncelikle Stephen King'i tanıyalım.Stephen King 21 Eylül 1947 Amerika doğumlu genellikle gerilim ve korku türünde eserler veren yazardır.Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir.İlk romanı Göz 1974 yılında yayınlanmıştır.Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule serisi ile ünlüdür. Yeşil Yol Esaretin Bedeli gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.Kitaplarının çoğu memleketi Maine'de geçer. Şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödülleri almıştır.

1. The Shawshank Redemption(1994) - IMDb 9,3

The Shawshank Redemption(1994) - IMDb 9,3

The Shawshank Redemption(Esaretin Bedeli)

Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, dayak dahil her türlü kötü koşulun hüküm sürdüğü hapishane koşullarında, Andy'nin hayata bağlı ve her daim iyi bir şeyler bulma çabası içindeki hali, çevresindeki herkesi çok etkileyecektir. Bir süre sonra parmaklıkların arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine bütün mahkumları inandırır. Bu mahkumlardan biri olan Red ve Andy, unutulmaz bir dostluk kurarak hapishaneyi bambaşka bir yer haline getirirler.
Stephen King'in korku türü haricindeki ender romanlarından birinin uyarlaması olan film, gösterime çıktığı yılda inanılmaz bir başarı elde etmiş ve gişe rekorları kırmıştı.

2. The Green Mile(1999) - IMDb 8,5

The Green Mile(1999) - IMDb 8,5

The Green Mile(​Yeşil Yol)


film, yaşlı Paul Edgecomb'un arkadaşı Elanie Connelly' e, Cold Mountain Hapishanesi'nde gardiyan olduğu uzun yıllar boyunca yaşadıklarını anlatmasından oluşuyor.Edgecomb, hikayesini anlatırken bir huzurevinde yaşamaktadır ve hapishanedeki görevinin üzerinden yıllar geçmiştir. Hapishanedeki hücrelerinden alınan idam mahkumlarının elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına giderken yürüdükleri, bir millik yeşil yolda yaşananlara her defasında tanık olan Edgecomb, ömrü boyu unutamayacağı olaylara tanık olur.Edgecomb, yıllar boyunca sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiç birisi, onu, John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı bir adam olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince, kırılgan ve düşünceli bir yapıya sahip olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb'un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile aralarında bir diyalog başlar.Stephen King'in romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda, yine King'in romanından uyarlama bir başyapıt olan Esaretin Bedeli filminin de yönetmenliğini yapmış Frank Darabont oturuyor.

3. The Shining(1980) - IMDb 8,4

The Shining(1980) - IMDb 8,4

The Shining(Cinnet)

Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli'nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış olan Jack'in oğlu Danny otelin "perili" olduğunu ve ruhların babası Jack'i yavaş yavaş çıldırma noktasına getirdiğini farkeder. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski bakıcısı Bay Grady'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice kızışacaktır. Shining çoğu kişiye göre Kubrick'in gerçek başyapıtıdır. Usta yönetmen bu filmde gerilim ve korkutma sanatını, eşsiz bir grafik anlatımla sıfırdan inşaa ediyor. Filme kaynaklık eden Stephen King'in romanı, ülkemizde de "Medyum" adıyla, bir dönemin en çok satan kitapları arasındaydı.

4. The Mist(2007) - IMDb 7,2

The Mist(2007) - IMDb 7,2

The Mist(Öldüren Sis)

Kuvvetli bir fırtına sonrası meydana gelen sis, tüm kasabayı kaplar. Bu yoğun siste ortaya çıkarak, insanları yiyerek beslenen yaratıkların varlığından haberdar olan insanlar, süpermarketin içinde kapana kısılmış durumdalardır. Bu tedirgin bekleyiş esnasında süpermarketin içindeki insanlar ikiye ayrılır, bazıları intikamcı bir tanrının bu yaratıklara hükmederek insanları kurban etmeyi emrettiğine inanırken, bazıları buna inanmaz. Stephen King'in uzun bir hikayesinden yola çıkarak çekilmiş bu film, oldukça gerilim dolu saatler geçireceğimizi vaadeder gibi...

5. Stand by Me(1986) - IMDb 8.1

Stand by Me(1986) - IMDb 8.1

Stand by Me(Benimle Kal)

Bir grup çocuk, ormanda kaybolan ve öldüğü sanılan küçük bir çocuğun cesedini bulmak için yola koyulurlar. Kasabanın daha büyük çocuklarından oluşan bir çete de onları takip etmeye başlar. Kısa sürede aralarında cesedi önce kimin bulacağına dair, tehlikeli bir mücadele başlar. Stephen King'in bir kısa hikayesinden uyarlanan filmde, son olarak 24 dizisinde izlediğimiz Kiefer Sutherland'in yanı sıra, genç yaşta ölen River Phoenix başroldeler

6. Maximum Overdrive(1986) - IMDb 5.1

Maximum Overdrive(1986) - IMDb 5.1

Maximum Overdrive(Katil Kamyonlar)

Maximum Overdrive 1986 yapımı Stephen Kingin yönettiği ve kendisinin Trucks isimli kısa hikâyesinden uyarlanmış, senaryosunuda yazdığı bir korku filmidir. Dünyanın bir yıldız taraf geçtiği dönemde bir çok arabanın, kola makinesi, saç makinesi dahil olmakla tüm makinelerin canlanıp insanlara saldırmasını, ve bir kafede yumurta pişiren genç bir adam Bill Robinsonun onlara karşı savaşmasını konu almaktadır. Stephen King En Kötü Yönetmen, Emilio Estevez ise başarılı kariyerinde ilk ve tek kez En Kötü Aktör Razziesine bu film ile aday olmuştu. Ancak film Fantasto Festivalinde En iyi film Dalında ödüle aday gösterilmiştir.

8. Carrie(1976) - IMDb 7,4

Carrie(1976) - IMDb 7,4

Carrie(Günah Tohumu)

Carrie White, annesiyle birlikte yaşayan, asosyal ve çekingen bir genç kızdır. Yetişkinliğe ayak basmasıyla birlikte, çok kızdığı zaman ortaya çıkan parapsikolojik yetenekleri yavaş yavaş belirmeye başlamıştır. Kendisine karşı gruplaşan bazı okul arkadaşlarının mezuniyet balosu için sinir bozucu bir oyun hazırlamaları üzerine, Carrie'nin beyin gücü iyice çığrından çıkacaktır.Brian De Palma'nın erken dönem başyapıtlarından biri olan Günah Tohumu, korku sinemasının da en önemli yapıtlarından biri.Stephen King'in romanından uyarlanan film, romanın atmosferini başarılı bir şekilde aktardığı gibi, yönetmenin yenilikçi tavrını da özellikle mezuniyet balosu bölümünde ortaya koyar. Yönetmen gerilimin had safhaya ulaştığı partide, ekranı bölerek ve ses kuşağını zenginleştirerek unutulmaz bir atmosfer yaratır.

Not:Filmin 2013 yapımı uyarlaması da bulunmaktadır.

9. Silver Bullet(1985) - IMDb 6.3

Silver Bullet(1985) - IMDb 6.3

Silver Bullet(Gümüş Kurşun)

Tarker's Mill; insanların aynı evde doğup aynı evde öldüğü, barış ve huzur dolu bir kasabadır. Yöre halkı iyi bir komşuluk içerisinde günlük işlerini yapmakta ve kilise için çalışmaktadırlar. Kasaba da hemen her gün aynı geçmektedir. Ancak bir gece aniden vahşi cinayetler işlenmeye başlar. Kasaba halkı bu cinayetleri sapık bir katilin işlediğini düşünmektedir. Ancak Marty adındaki bir genç katilin bir kurt adam olduğuna inanmaktadır. Marty ve kızkardeşi Jane, kasaba halkından kimin dolunayda kurt adama dönüştüğünü araştırmaya başlar.

10. Sleepwalkers (1992) - IMDb 5,1

Sleepwalkers	(1992) - IMDb 5,1

Sleepwalkers(Uyurgezerler)

Sakin bir kasabayı kasıp kavuran, seyredenleri çığlık çığlığa bırakacak bir film. Seks duygusunun nasıl bir şey olduğunu öğrenmeye çalışan genç bakire Amick, bunun için okulun yeni öğrencisi Krausse u seçer ama onun istediği zaman değişerek kan emen bir canavar olduğunu öğrenir. Tabii ki artık çok geçtir. Krause onu annesinin kan için duyduğu açlığı gidermek üzere seçmiştir. Krause onu annesine sunmak için çabalarken, kasabada ölenler de çoğalmaktadır. Bu gidişe son vermek üzere kasabalılar birlikte harekete geçmek zorunda kalır.

11. Thinner(1996) - IMDb 5,2

Thinner(1996) - IMDb 5,2

Thinner(Falcı)

Gerilim ve korku romanlarının Dünyaca ünlü,usta yazarı Stephen King'in,Richard Bachman takma adıyla yazdığı kitabından sinemaya uyarlanmış.İyi bir koca ve sevgi dolu bir baba olan Billy Hallecek(Robert John Burke),Conneticut'da yaşamakta ve New York'da avukatlık yapmaktadır.Amerikan iyi yaşamın keyfini çıkartan bir kurban.Pahalı bir ev,iyi bir aile ,itibarlı bir meslek...Normalden yirmi beş kilo fazlası var,otuz altı yaşında ve doktorunun sürekli hatırlattığı gibi kalp krizi riski altında.Ama günün birinde güney Conneticut'da bir çingeneye çarpması sonucu Billy Hallecek'in tüm yaşamı değişir.Bölgesel mahkemede sevimli bir yargıç ve dost bir şerif tarafından aklanmasına karşın hakında daha karanlık ve daha kötü bir karar alınmıştır.Ölen çingenenin babası Billy'e büyü yapıp onu lanetler.Ondan sonra bu kilolu adam ne yerse yesin ani bir şekilde zayıflamaya başlar.

12. Pet Sematary (1989) - IMDb 6,6

Pet Sematary	(1989) - IMDb 6,6

Pet Sematary(hayvan Mezarlığı)

Doktor Creed ve ailesi, taşrada bir eve yerleşir. Kasaba lisesinin hekimliğini yapacak olan Creed için herşey hoştur başta. Açık hava, güzel bir ev, çocuklarının rahatça gezip oynayabileceği bir bahçe... Ama hayır, evin çok yakınında hayli işlek bir otoban vardır. Devasa kamonların vızır vızır geçtiği bu yol, yöre halkının evcil hayvanları için cehemmen olmuştur. Öyle ki, kasabadaki hayvan mezarlığının "sakinlerinden" çoğu, bu yoldaki kazalara kurban gitmiş kedi ve köpeklerdir.

13. Christine(1983) - IMDb 6,6

Christine(1983) - IMDb 6,6

Christine(Katil Otomobil)

Sadece bir otomobil,ama asla sıradan değil.Derinliklerinde bir şeytan gizli ve adı Chirstine.Kırmızı-beyaz,1958 model bu Playmouth marka araba korku ve doymak bilmez intikam duygusuyla,yoluna çıkan herşeyi yok ediyor
 

14. Cat's Eye (1985) - IMDb 6,2

Cat's Eye	(1985) - IMDb 6,2

Cat's Eye(kedi Gözü)

Çok farklı konusuyla dikkat çeken bir King Başyapıtı...4 farklı hikaye var ve bu olaylara kedi şahit oluyor. Filmi bir kedinin gözünden izlemeye ne dersiniz.

15. It(1990) - IMDb 6,9

It(1990) - IMDb 6,9

It(O)

Her şey olabilir. sinema ekranında durmayan yırtıcı bir canavar. Bodrumda gizlenen uğursuz bir şey. En büyük korkunuz ne olursa olsun kimse onu Stephen King’den daha iyi bilemez. King’in 1986 yılındaki en çok satan kitabından uyarlanan Annette O’Toole, John Ritter ve Richard Thomas’ın oynadığı insanın korkularına karşı sarsıcı bir gezinti. Küçük bir New England kasabasındaki hain güç, bir palyaçonun (Tim Curry) şeklini alır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.