OFPOF

Konusu Yemek Etrafında Dönüp Duran İştah Açıcı 10 Film

-
610
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Konusu Yemek Etrafında Dönüp Duran İştah Açıcı 10 Film
671 izlenme
Ofpofer
-

Güzel bir yemek tokken dahi iştah açar. Yemeğe, güzel yemeğe adanmış filmlerin de öyle olduğunu düşünerek bu listeyi hazırladık...

İnsanı bir şeyler yapmaya heveslendiren filmler her zaman keyifle izletmiştir kendini. film bittikten sonra o yeteneklere haiz olmasa da yapabileceğini düşünür insan. Mutfakla ufacık da alakası olan filmler, bu heveslendirme konusunda başı çekenler olmuştur hep. Biz de biraz heveslendirmek, biraz iştah açmak adına yolu yemekten geçen 10 film seçtik sizler için.

1. Chef (2014) (imdb: 7.3)

Chef (2014) (imdb: 7.3)

Jon Favreau'nun yazıp, yönetmekle kalmayıp başrolünde de oynadığı 2014 yapımı Chef, kendini mutfağa adamış bir şefin, risk almaktan uzak standart menüsünün aldığı çok sert bir eleştiri ile şefin kafasındaki bir şeyleri dank ettirmesiyle başlar. Sosyal medyanın yanlış kullanımı bir çok olumsuzluğa neden olur ve işler sarpa sararken, aynı sosyal medya hayallere giden yolun kapısını aralamaya da yardımcı olabilecek midir?

Jon Favreau dışında oyuncu kadrosunda Dustin Hoffman, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sofia Vergara gibi yıldızlar da bulunan Chef, hem eğlenceli bir mutfak filmi, hem de aynı zamanda samimi bir aile filmi.

2. Sideways (2004) (imdb: 7.5)

Sideways (2004) (imdb: 7.5)

Alexander Payne'ye 2004 yılında En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar da getiren Sideways, mutfaktan ziyade alameti farikası Amerika'nın Napa Vadisi'ndeki müthiş şarap bağlarından geliyor. 
Şarapsever iki insan için en güzel bekarlığa vedanın Napa Vadisi'nde şarap ve şaraba eşlik edecek olan güzel yemeklerle olacağını düşünen iki eski arkadaştan bekarlığa veda edecek olan bunun tadını çıkarmak isterken, arkadaşını yalnız bırakmamak zorunda olanın dertleri, mutlu olmasının sürekli önüne geçmektedir.

Paul Giamatti'nin kendine hayran bıraktığı ve oynadığı karakterle damakta üzgün bir tat bıraktığı bu film, Giamatti'nin aksine eğlenceli bir havada ilerliyor.

3. Comme un Chef (2012) (imdb: 6.6)

Comme un Chef (2012) (imdb: 6.6)

Bir tost yaparken ya da bir yumurta kırarken dahi kusursuz ve mükemmel olmasına kafayı takmış olan aşçı Jacky, bu kusursuzluğu nedeniyle basit restoranlara ayak uydurmakta zorlanıp mesleği bırakma noktasına gelir; yolunun tesadüfen kesiştiği Fransa'nın büyük şeflerinden olan Alexandre Lagarde, bu yetenekli genç aşçıya önceleri temkinli yaklaşsa da Jacky mesleğine duyduğu aşkla geri adım atmamak için elinden geleni yapacaktır.

Jean Reno'yu başrolde izlediğimiz, artık tüm Dünyada trend olan moleküler gastronomiye de eleştirel yaklaşan eğlenceli bir film.

4. Big Night (1996) (imdb: 7.3)

Big Night (1996) (imdb: 7.3)

Stanley Tucci'nin yazıp-yönetip bir de başrolde olduğu Big Night, Amerika'da restoran açmış iki İtalyan kardeşin berbat giden işlerine rağmen, yemeğe olan tutkularından vazgeçemeyişlerini ele alıyor. Ve bu tutku, hayalleri de süsleyen o büyük gecede yemek ziyafetiyle zirve yapıyor.
Kardeşlik bağları adına da izlenmesi gereken samimi bir film.

5. Julie & Julia (2009) (imdb: 7.0)

Julie & Julia (2009) (imdb: 7.0)

Amerikalılara yemek yapmayı öğreten kadın olarak anılan Julia Child'ın hayat hikayesi, onu örnek alan Amerikalı yemek yapmaya tutkulu Julie ile kesişirse...
Tamamı yaşanmış hikayelerden uyarlama olan bu film, blogların gücünün de timsali olacak düzeyde.
Başrolde Oscar canavarı Meryl Streep dışında, Amy Adams, Stanley Tucci ve Chris Messina gibi yıldız oyuncular var.

6. Burnt (2015) (imdb: 6.6)

Burnt (2015) (imdb: 6.6)

İki Michelin yıldızlı büyük bir şefin başı kötü alışkanlıklarıyla derde girince, yıldızlarıyla birlikte her şeyini kaybetmekle karşı karşıya kalır. Getirdiği çözüm hastayı tedavi edebilecek midir?
Bradley Cooper ve Sienna Miller'ın başrolünde olduğu film 2015'in en çok konuşulan filmlerinden biriydi.

7. Bella Martha (2001) (imdb: 7.3)

Bella Martha (2001) (imdb: 7.3)

İki müthiş şefin rekabetini gözler önüne seren bu film, hayatın acı taraflarından kaçış için dört elle işe sarılmaya değindiği gibi, beraber çalışılan insanların yeteneklerin büyüsüne karşı koyamayış noktasına da parmak basıyor.

Film, 2007 yılında No Reservations ismiyle yeniden çekilmiştir.

8. Foodies (2014) (imdb: 6.2)

Foodies (2014) (imdb: 6.2)

Bu sefer konumuz yemek tutkunu bloggerlar ve Michelin yıldızlı büyük restoranlar. Belgesel olarak çekilen bu filmde rol bloggerların bir çoğu halihazırda kabul görmüş iyi yemek eleştirmenleridir, gittiği restoranlar ise sadece iştah açmakla kalmayıp, 'bunu nasıl yapıyorlar?' da dedirtiyor.

9. Jiro Dreams Of Sushi (2011) (imdb: 7.9)

Jiro Dreams Of Sushi (2011) (imdb: 7.9)

Üç Michelin yıldızlı suşi bar sahibi Jiro'nun gerçek hayat hikayesi belgeleniyor bu filmde. Suşiye 'çiğ balık yenir mi?' gözüyle bakanların özellikle izlemesi ve bu ustalığa, bu zerafete şahit olması gereken bir belgesel. Sadece yemek değil, hayatı bir şeye adamak, işini iyi yapmak, hep daha iyiyi hedeflemek ve basitliğin gücüne şahit olmak adına ders niteliğinde bir yapım.

10. Super Size Me (2004) (imdb: 7.3)

Super Size Me (2004) (imdb: 7.3)

Super Size Me, fast fooda ciddi manada eleştiri getiren ilk belgeselden ve bunu yapma tekniğinin sıradanlığı ve gerçekliği eleştirisinin de daha güçlü olmasını sağlıyor:
'Günde 3 öğün sadece Mc Donald's'tan beslenen birisine ne olur?' sorusuna cevap arayan ve 30 gün boyunca bu diyeti uygulamaya çalışan belgeselci Morgan Spurluck, bu belgeselin başarısı sayesinde sonrasında çektiği belgesellerle Amerika'ya en sert eleştirileri yapan belgeselcilerden biri olmuştur.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.