OFPOF

Kitaplardan Esinlenilmiş En Korkunç 10 Film

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kitaplardan Esinlenilmiş En Korkunç 10 Film
802 izlenme
Ofpofer
-

Kitap sayfalarından beyaz perdeye geçebilmeyi başarmış en korkunç film listesi

    Birçok farklı sanat dalına ilham veren romanlar ve diğer yazılı eserler, söz konusu sinema olunca da yine adından söz ettirmeyi başarıyor. Bunun en güzel örnekleri de şüphesiz birçok kült eseri görebileceğimiz korku ve gerlim filmleri kategorsinde yer alıyor. İşte karşınızda konuları kitaplardan alın film listesi...

1. Psycho / Sapık (1960)

Psycho / Sapık (1960)

Sapık filminin ilki 1960 yılında Alfred Hitchcock tarafından çekilmiştir. film Robert Bloch'un Wisconsın'lı katil Ed Gein'in suçlarından esinlenerek yazdığı romanından uyarlanmıştır. sinema tarihinin adından en çok söz edilen sahnelerinden biri olan "duş sahnesi" ile film bir kült haline gelmiştir.

2. The Exorcist / Şeytan (1973)

The Exorcist / Şeytan (1973)

William Peter Blatty'nin 1971 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin beyazperde uyarlaması yine yazara aittir. Yönetmen koltuğunda William Friedkın'ın yer aldığı filmin çekimleri sırasında da ilginç olaylar yaşanmıştır. Filmin çekimleri sırasında iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanları ölmüş, üç farklı figüran kalp krizi geçirmiş, Regen'ı canlandıran Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümler çalınmıştı.

3. Jaws / Denizin Dişleri (1975)

Jaws / Denizin Dişleri (1975)

Peter Benchley'in romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapıyor. film 2011 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasında seçilmiş ve ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmeye başlanmıştır.

4. The Howling / Çığlık (1981)

The Howling / Çığlık (1981)

Haber uğruna bir seri katilin peşine düşen ve ölümle yüz yüze gelen Karen, bu olayı atlatabilmek için doktorun önerisiyle, bir ormanda "Koloni" adı verilen bir topluluğa katılır. Geceleri ormanın derinliklerinden dehşet verici sesler gelmektedir. Huzur bulmak için gelinen orman sanıldığı gibi bir yer değildir.

5. The Shining / Cinnet (1980)

The Shining / Cinnet (1980)

Stephen King'in 1977 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Stanley Kubrick yapıyor. film en fazla çekim tekrarı yapılan film olarak tarihe geçmiştir. Jack Nicholson'ın banyoya baltayla girme sahnesi 127 kez tekrarlanmıştır.

6. Hellraiser (1987)

Hellraiser (1987)

Clive Barker yönetmenliğindeki, İngiltere yapımı korku filmi, yönetmenin kendi romanı olan The Hellbound Heart'tan uyarlanmıştır. Yüzünün her tarafına iğne batırılmış, iğneli adam serinin her filminde film afişinde yer almaktadır.

7. I Know What You Did Last Summer / Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum (1997)

I Know What You Did Last Summer / Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum (1997)

Lois Duncan'ın 1973 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Jim Gillespie yapıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Love Hewitt, Sarah Michelle Gellar, anne Heche gibi isimler yer alıyor.

8. Ringu / Halka (1998)

Ringu / Halka (1998)

Bir video, onu izleyen herkesin ölümüne neder oluyordur. Gizem çözülene kadar da bu böyle devam edecektir. Video izlendikten sonra herkesin yedi günü vardır. Videoya ait söylentiler yayılırken, bir gazeteci anlatılanlara inanmayarak videoyu incelemek ister ve kendini bir oyunun içinde bulur.

9. Valentine / Ölümcül Bedel (2001)

Valentine / Ölümcül Bedel (2001)

James Blanks yönetmenliğindeki film Tom Savage'nin çok satan ve aynı adı taşıyan romanından uyarlanmış. Film, birlikte büyümüş beş kadının yaşadığı bir takım sıradışı olayları konu ediniyor.

10. American Psycho / Amerikan Sapığı (2000)

American Psycho / Amerikan Sapığı (2000)

Aileden zengin olan Patrick Bateman, Wall Street'te bir finans şirketinde çalışmaktadır. Genç ve yakışıklı olması, Patrick'e hem iş hem de sosyal yaşamında hayatını kolaylaştırıyordur. Dışarıdan bakıldığında düzgün ve sıradan bir hayat sürdüğü düşünülen Patrick'in, kimsenin bilmediği karanlık bir tarafı vardır, insanları sebepsizce öldürerek, hatıra olarak vücutlarından bir parçasını evinde saklamaktır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.