OFPOF

Japon Yönetmen Hayao Miyazaki'nin İzlenmesi Gereken Filmleri

-
411
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Japon Yönetmen  Hayao Miyazaki'nin İzlenmesi Gereken Filmleri
350 izlenme
Ofpofer
-

Ünlü Yönetmen Hayao Miyazaki'nin İnanılmaz Hayal gücü Japon kültürü ve efsaneleriyle harmanlanan birbirinden güzel eserleri.

Hayao Miyazaki 5 Ocak 1941 de tokya da doğan ünlü yönetmen bir çok ödüle sahip Türkiye de klasik amerikan animasyonlarından ve bir birinin benzeri senaryolardan sıkıldıysanız hayal dünyanız genişse bu baş yapıtları izlemenizi tavsiye derim. Spoiler vermemek için konuları ayrıntılı bir şekilde yazmadım videolar da konularına daha iyi hakim olabilirsiniz genelde yetişkiler içiolan bu animlerin çocukları ürkütebilecek sahneleri olabilir. sanat her zaman bir şeyi doğrudan anlatmayabilir bu yüzden karakterlerin neyi temsil ettiğini değilde konunun bütününe odaklanın "Kırmızı Kanatlar"da baş kahraman bir domuz yada "Ruhların kaçışı "da kahramanımızın ailesi domuza çevriliyor. Buna benzer bir çok türk kültürüne ters düşen şeyler olabilir ama bu animasyonlar japon kültürünü yansıtıyor bu yüzden böyle şeylere takılmamanızı öneririm. 

1. Rüzgarlı Vadi

1984 yapım olan rüzgarlı vadi Miyazakinin filimlerine başlamak için güzel bir flim. Kosunu insanların dünyayı kirletip yaşanmaz hale getirmelerini bunun üzerine ayakda kalan az bir insan ve hayvanın bir biryle etkileşimini anlatıyor.

2. Gökteki Kale

Ülkemizde türkçeye de çevirilip yayınlanan bir başka eser 1986 yapı olan ve konusu yüksek bir teknoloji sahip kayıp bir toplumun kayıp parçası ucan kaleyi ve içerdiği büyük hazineyi arayan gökyüzü korsanları ve iki temal kahramanın etrafında geçen bir flim 

3. Komşum Totoro

1988 yapımı olan bir ane ve iki kızlarının komik duygula ve fantastik hikayesini anlatan güzel bir yapıp.

4. Küçük Cadı Kiki

1989 yapımı olan ve küçük bir cadının kendi küçük kasabasından nüyük bir şehire gelip yaşamasını ve başından geçenleri anlatan eğlenceli bir flim. 

5. Kırmızı Kanatlar

1992 yapımı olan ve tastik bir su dünyasında gecen ve kahamanımız domuz adamın uçağı ile yaşadığı macerayı konu alıyor. 

6. Prenses Mononoke

1997 yapı olan bu flimde insanların yaşamın doğa, hayvan ve insan gruplarının arasında ki bağı çok güzel vurgulayan bir baş yapıt.

7. Ruhların Kaçışı

2001 yapı olan ruhların kaçısı aile ve sosyal iş hayatına çok başka bir açıdan bakmanızı sağlayacak bir yapıp konusu ailesini kötü büyücünün laletinden kurtarmak için kahramanımız başana gelen dramatik olayları anlatıyor flim yayınlandıktan sonra farklı bir kültür oluşturmayı başarmıştır örneğin flimdeki yan karekterlerden kömür cinlerinin tatolarını yaptıran türkler bile vardır.

8. Yürüyen Şato

2004 yılı yapımı olan ürüyen şato bir çok ödül almıştır. Savaşın anlamsızlığını ve sevginin gücüne vurgu yapan flimde fantastik bir evrende insanların büyücülerin etkileşimini dramatik bir dille anlatmıştır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık