OFPOF

İzlemesi Bir O Kadar Zor En Vahşi 10 Film

-
15.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İzlemesi Bir O Kadar Zor En Vahşi 10 Film
10.524 izlenme
Ofpofer
-

Sağlam bir psikolojim var diyorsanız bu filmleri izleyerek psikolojinizden feragat edebilirsiniz.

Herkesin bir film tarzı vardır. Fakat bu film'ler oldukça iğrenç ve bir o kadar'da psikoloji bozan türden. Çoğu vizyondan kaldırılmış yada hiç yayınlanmamış. İşte izlerken tekrar tekrar düşüneceğiniz, bunlar nasıl bir psikoloji ile yazılmış diyeceğiniz senaryolara sahip o filmler. 

1. İnsan Kırkayak

İnsan Kırkayak
The Human Centipede Türkçe adı ile İnsan Kırkayak filmi, Tom Six tarafından yazılan ve yönetilen 2010 da çıkartılmış bir korku filmi. Kaçırdığı 3 turisti insan kırkayak oluşturmak için anüsten ağızlarını ameliyat ile birleştiren bir Alman doktorun öyküsünü anlatmaktadır. Filmin 2'si çekilmiştir. İlk serisi ile bağlantılıdır. Fakat filmin ikinci serisi oldukça vahşet ve bir o kadar da değiişik sahneler içermektedir. 

2. Mezarına Tüküreceğim

Mezarına Tüküreceğim
Bir nehrin kenarında sakin bir hayat süren genç bayan, daha sonra büyük bir vahşet yaşamaktadır. Kendisine edilen eziyet, kan, tecavüz ve işkencelerin intikamını teker teker almaktadır. 
film 1978 yapımı gerilim filmidir. 2010 yılında beyaz perdeye tekrar uyarlanmıştır. Ayrıca Film 2010 yılında TIME tarafından 'En Vahşi 10 Film' listesine girmiştir. 


 

3. Funny Games

Funny Games
İnsanın kötücüllüğünün kronik olduğu ön kabulüyle film yapan bir yönetmen Michael Haneke. Bu nedenle bu başyapıtında “sebepsiz şiddet”i odak noktasına alması hiç şaşırtıcı değil. Çıktıkları tatil başlarına musallat olan iki psikopat tarafından heba edilen bir aile, korkulu ve engellenemez bir vahşet ile karşı karşıya kalır. Funny Games’de şiddet o kadar kesindir ki, kader yalnızca kötü şeyler olmak üzere olduğu zaman gerçektir sanki. Duygusal hasar yaratma ihtimali taşıyan, müthiş bir film. Eminizki filmin sonunda hiç kimseye güveniniz kalmayacak. 

4. A Serbian Film

A Serbian Film
Gösterildiği ya da gösterilmediği her yerde irili ufaklı infiallere neden olan bu yakın dönem “korkunç”luğu beyazperdede görülmüş en ağır ve en net otorite eleştirisi olarak kayda geçti. Hem görselliğiyle hem de nasıl bir hayal gücünün ürünü olduğu meçhul fikirler vasıtasıyla hissettirdikleriyle izleyenin içine işleyen bir  kara tecrübeydi A Serbian film. Eski bir Porno yıldızının, mesleğine geri dönmesinden yola çıkan Sırp yapımı, erotizme eklediği gore miktarını fazla kaçırmasıyla yalnızca psikolojik değil cinsel zararlar bile verebilir izleyenine. 

5. Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust
Blair Witch Project ile hatırlanan ve sonrasında da Rec, Cloverfield, Paranormal Activity gibi yakın dönem örnekleriyle de popüler hale gelen bir alt türün öncüsüdür Ruggero Deodato’nun sahte-belgeseli. Zaten “sahte” dediğime bakmayın, görüntüler o kadar gerçekçidir ki, Deodato oyuncularının gerçekten kazıklara saplanmadığını mahkemede kanıtlamak zorunda kalmıştır ve ancak bundan sonra beraat edebilmiştir. Vahşet algısını genişleten ve birçok insanın psikolojisine kalıcı tesir eden Cannibal Holocaust, rahatsız edici filmlerin en iddialılarından biri.

6. Eraserhead

Eraserhead
David Lynch’in ilk filmi, haliyle Lynch’in zihnine ve bilinçaltına ilk yolculuk… Birkaç ironik istisna dışında neredeyse tüm filmlerinde bizi rahatsız etmeyi kendine görev edinen David Lynch, tüm zamanların en iyi ilk filmlerinden birinde üstlendiği görevi en etkili biçimde yerine getiriyordu. Hiçbir zaman grotesk karakterlere olan sevdasını ve “öteki” anlatımını saklamayacak olan üstad, Henry Spencer ve onun karanlık dünyası ile kabuslarımızın değişmez başrollerinden birini üstlendi yıllarca.

7. Pink Flamingos

Pink Flamingos
Pink Flamingos da kıyıda köşede kalmış, mide kaldıran kültlerden birisi aslında. Kara mizah unsurlarını daha önce denenmemiş bir biçimde kullanan film, ağızda biraz acı biraz tatlı bir tat bırakmaktadır. Ensestten giren, yamyamlıktan çıkan ve bu esnada da hayvanlara eziyet etmekten geri kalmayan Pink Flamingos, gösterildiği her yerde seyirci kitlesini ikiye bölmüştür. Zaten rahatsız edici herhangi bir filmin üzerinde uzlaşmaya varmak zordur..

8. Otomatik Portakal

Otomatik Portakal
sinema tarihine adı altın harflerle yazılan bir Kubrick distopyasıdır A Clockwork Orange. Tüm zamanların en psikopat film karakterlerinden biri olan Alex DeLarge, hem ismiyle hem cismiyle unutulmaz sinema anılarımız arasında kendine özel bir yer bulmuştur. Karanlık bir gelecek aracılığıyla günümüzün sistem çarklarını sert bir biçimde eleştiren film, bağımlılık üzerine de dikkate değer söylemlerde bulunur. Kubrick’in dehasıyla yarattığı kendine has rahatsız ediciliği de, bazıları için tam anlamıyla şok edicidir.

9. Salo Ya Da Sodom'un 120 Günü

Salo Ya Da Sodom'un 120 Günü
Hakkındaki tartışmalar hiçbir vakit dinmeyen ve Pasolini’nin ölümüne neden olduğu konuşulan Salo, sinema tarihinin belki de en sert faşizm eleştirisini içerisinde barındırıyor. 9 kız ve 9 erkek tutsağın 120 gün boyunca maruz kaldığı psikolojik, fiziksel ve cinsel vahşeti anlatan film, faşizmin tüyler ürperticiliğine aynı şekilde yanıt verdiği için ilginç tartışmaları da beraberinde getiriyor. “Gore” tanımına yeni cümleler ekleyen bu ürkütücü film, üzerinden geçen yaklaşık 40 seneye rağmen rahatsız ediciliğinden hiçbir şey kaybetmemiş durumda. Zaten bir Marquis de Sade uyarlaması olduğunu söyleyince, film kafanızda iyiden iyiye şekillenecektir.

10. Dönüş Yok

Dönüş Yok
Orta metrajlı denemesi Carne ve ilk uzun metrajı I Stand Alone ile bizi ileride çok rahatsız ettireceğini baştan hissettiren Gaspar Noe, janra tam oturmamasına rağmen çekilmiş en iyi gerilim filmlerinden birini çekti 2002’de. film henüz gösterilmeden hakkında okuduklarımız, sinema salonunun ışığı kararır kararmaz diken üstünde hissetmemize yol açmıştı zaten. Kurguyu tıpkı Nolan’ın Memento’sundaki gibi tersine çeviren ve hiçbir anında sözünü sakınmayan Noe, eleştirel bir şiddetten çok kuvvetli bir başyapıt çıkarıyordu.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.