OFPOF

İzlemeniz Gereken 10 Film

-
1.9b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İzlemeniz Gereken 10 Film
802 izlenme
-

Film tutkunu musunuz? İzlemeye doyamayan bir canavar mısınız? Peki bu filmleri izlediniz mi? Hadi bu eşsiz listeye bir göz atalım.

1. Black Hawk Down (2001)

Black Hawk Down (2001)

Kara Şahin Düştü (özgün adı: Black Hawk Down), yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı 2001 yılı yapımı bir savaş filmidir. Mark Bowden'in yazdığı Black Hawk Down: A Story of Modern War (Kara Şahin Düştü: Modern Bir Savaşın Hikayesi) adlı kitaptan uyarlanmıştır. 2001 yılında Ses ve kurgu dallarında Akademi Ödülü kazanmıştır. Jerry Bruckheimer'ın yapımcılığını yaptığı film savaş ve kahramanlık konuludur. 1993'te Birleşmiş Milletler Barış Gücü birkaç Amerikan askerini Somali'ye gönderir. Operasyonda terslik olur ve kapana kısılırlar. 18 saatlik destek ekip bekleyişleri onlara çok şey öğretir.

2. The Boondock Saints (1999)

The Boondock Saints (1999)

Şehrin Azizleri 1999 ABD yapımı, Troy Duffy tarafından yazılıp yönetilmiş, polisiye-gerilim türüne ait bir filmdir. Filmde, başrol oyuncuları Sean Patrick Flanery ve Norman Reedus, bir bar kavgasında Rus mafyasından iki üyeyi öldürüp, nefsi müdafaa kararıyla serbest bırakıldıktan sonra birer düzen sağlayıcısına dönüşen, İrlandalı Katolik ikiz kardeşler Connor ve Murphy MacManus kardeşleri canlandırıyorlar. Epifani deneyiminin ardından, arkadaşları David Della Rocco ile birlikte yaşadıkları şehir olan Boston, Massachusetts'i suç ve kötülükten temizlemeye koyulan kardeşler, tüm bunları bir yandan da FBI Özel Ajanı Paul Smecker (Willem Dafoe) tarafından takip edilirken yaparlar.

3. Twelve Monkeys (1995)

Twelve Monkeys (1995)

12 Maymun (Özgün adı: Twelve Monkeys), 1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe rol almıştır. film "Cassandra Kompleksi" tabanına oturtulmuş geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği temelinden hareket edilmiştir. Filmde 24 saat Alfred Hitchcock filmleri gösteren bir sinemada Bruce Willis (James Cole) ve Madeleine Stowe (Kathryn Railly)'in girdikleri salonda Vertigo'dan bölümler gösterilmektedir. 12 Maymun En İyi Yardımcı erkek oyuncu (Brad Pitt) ve En İyi Kostüm Dizaynı (Julie Weiss) dallarında Oscar'a aday olmuştur.

4. Slumdog Millionaire (2008)

Slumdog Millionaire (2008)

Milyoner (İngilizce: Slumdog Millionaire; Hintçe: स्लमडॉग मिलियनेयर), Danny Boyle'un yönetip Simon Beaufoy'un yazdığı 2008 Britanya yapımı Akademi ödüllü filmdir. Hint yazar ve diplomat Vikas Swarup'un Boeke Ödülü sahibi ve Commonwealth Yazarları Ödülü adayı Q and A adlı kitabından uyarlanan filmin başrollerinde Dev Patel,Anil Kapoor ve Saurabh Shukla yer alır. Filme oyuncu yönetmeni olarak başlayan Loveleen Tandan daha sonra yapım aşamasında yaptığı önemli katkılar nedeniyle yönetmen Danny Boyle tarafından filmin ortak yönetmeni olarak ilan edildi. Konusu Hindistan'da geçen ve orada çekilen film Mumbai'in fakir mahallesi Dharavi'den genç bir adamın Kaun Banega Crorepati (Kim Milyoner Olmak İster?programının Hint sürümü) adlı yarışma programına katılması ve insanların sınırı aşan beklentileri, yarışma programı sunucusunun ve polisin şüphelenmeleri hakkındadır. Slumdog Millionaire, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri'nde aday gösterildiği altı dalın beşinden ödül aldı. Film 11 Ocak 2009'da En İyi Drama Filmi Ödülü de dahil aday gösterildiği dört kategoride de ödülün sahibi oldu. Film ayrıca BAFTA Ödülleri'nde aday gösterildiği on bir dalın yedisinde ve Akademi Ödülleri'nde aday gösterildiği on dalın sekizinde ödülün sahibi oldu.

5. The Truman Show (1998)

The Truman Show (1998)

The Truman Show Andrew Niccol tarafından yazılan ve Peter Weir'ın yönettiği 1998 yapımı bir filmdir. Filmde Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi yıldızlar yer almıştır. film 71. Oscar ödüllerinde En İyi Yönetmen, En iyi Yardımcı erkek oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Oscar'a aday gösterilmiş fakat her üç daldada ödülü kazanamamıştır.

The Truman Show ABD'de 125,618,201 $, uluslararası olarak 138,500,000 $ hasılat ile toplam kazancı 264,118,201 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği haftasonu 31,542,121 $ gelir elde etmiştir.

6. Signs (2002)

Signs (2002)

The Signs (İşaretler) Altıncı His (film) ve Ölümsüz adlı filmleriyle Hollywood'un en dikkat çekici yönetmenlerinden biri haline gelen M. Night Shyamalan, önceki iki filminde olduğu gibi, doğaüstü olayların normal insanlar üzerindeki etkisini çok başarılı bir şekilde seyirciye sunuyor.

7. Now You See Me (2013)

Now You See Me (2013)

Sihirbazlar Çetesi, uluslararası oyuncu kadrosunun rol aldığı ve Fransız yönetmen Louis Leterrier'in yönettiği 2013 ABD yapımı suç, gerilim filmidir. film eleştirmenlerden farklı yorumlar almasına rağmen, 31 Mayıs 2013 tarihinde vizyona girmiş ve iyi bir gişe başarısı yakalamıştır.

8. 12 Years a Slave (2013)

12 Years a Slave (2013)

12 Yıllık Esaret, 2013 İngiliz-Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmidir. film New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC'de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup'un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. Film Northup'un 1853 yılında aynı isimle yazdığı Twelve Years a Slave isimli anılarına dayanılarak sinemaya uyarlanmıştır. Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır. Northup'un anılarının ilk bilimsel baskısı, 1968 yılında Sue Eakin ve Joseph Logsdon'un eş editörlüğünde gerekli izinler alınmasının ardından redakte edilerek, doğruluğu kanıtlandıktan sonra basılmıştır.

9. A Beautiful Mind (2001)

A Beautiful Mind (2001)

film, aynı adlı kitaptan senaryolaştırılmıştır. Esasen, John Nash adında bir şizofren matematikçinin hayat hikâyesidir. Nash, öğrenciliği sırasında oyun kuramı üzerine büyük başarılar elde etmiş parlak bir matematikçidir. Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. 

10. The Butterfly Effect (2004)

The Butterfly Effect (2004)

Kelebek Etkisi (Özgün adı: The Butterfly Effect), 2004 yılı ABD yapımı bir dram, bilim kurgu ve gerilim filmi. Başrollerini Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltzpaylaşmaktadır. Evan Treborn doğuştan zihinsel sorunları olan bir çocuktur. Kötü olaylar yaşamış fakat gidip gelen hafızası yüzünden bu olayları tam olarak hatırlayamamaktadır. Zaman geçer, Evan artık bir yetişkin olur ve hafıza sorunu olmadan gayet normal bir yaşantı sürer. Bir gün küçüklüğünde sorunu çözmek için tuttuğu günlüklerden birini tesadüfen okur ve zamanda yolculuk yaparak yarım anılarının hatırlayamadığı karanlık kısmına döner. O anda değiştirdiği olaylar bulunduğu zamandaki yaşantısını etkileyecek ve geri döndüğünde kimsenin zarar görmediği normal bir hayat için mücadele verecektir.

11. (BONUS) The Green Mile (1999)

(BONUS) The Green Mile (1999)

1999 yapımı bu filmi izlemeyen kalmışmıdır bilmem ama eğer bu yazıyı okuyor ve henüz bu filmi izlemediyseniz yukarıdakilerin hepsini unutun ne işiniz vasa bırakın ve bu filmi kesinlikle ama kesinlikle izleyin... Yeşil Yol (orijinal ismiyle The Green Mile) 1999 yapımı dram filmidir. Yönetmeni ve senaristi Frank Darabont'tur. film Stephen King'in aynı adlı romanındanuyarlanmıştır. Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğaüstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb'un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb'un Coffey'in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar. Coffey, doğaüstü gücü sayesinde kendi içine çektiği hastalıkları ağzından serbest bırakarak hayatına devam edebilmektedir. Edgecomb'in, Coffey'in bu gücünün farkına varmasıyla Coffey'e olan düşünceleri tamamen değişmeye başlar. Coffey bu gücü sayesinde mucizeler yaratmaktadır ve Edgecomb bu mucizenin yaşamaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir.

Şimdiden iyi seyirler.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.