OFPOF

İstisnasız Hepimizin Seyretmesi Gereken Politik Filmler

-
1.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İstisnasız Hepimizin Seyretmesi Gereken Politik Filmler
1.241 izlenme
Ofpofer
-

Film seyretmeyi çok severiz ve keyifle birbirimize öneririz. Peki ya tarihi ve politikaları tüm yönleriyle bize sunan yapıtları seyrettik mi?

Gandhi

Gandhi

20. yüzyılın Hindistan'ın da geçen filmde İngiliz sömürgesi Hindistan'ın bağımsızlığa giden yolu tarihsel detaylarla bize sunuluyor. Her sahnesi altın değerinde olan bu yapıtta Gandhi'nin şiddete karşı nasıl bir yol izlediğini seyrediyorsunuz.

Iron Lady (Demir Leydi)

Iron Lady (Demir Leydi)

İngiltere'nin ilk kadın Başbakanı olan Margeret Thatcher'ın 1980'li yıllardaki iktidar döneminin yanı sıra iç politikada yaptığı reformlar, ekonomi politiği ve siyasal kariyeri bizleri hayretler içerisinde bırakıyor. Ayrıca Falkland Savaşında aldığı tavır dikkat çeken bir diğer nokta.

Fair Game (Dürüst Oyun)

Fair Game (Dürüst Oyun)

Her şey bir CIA ajanı olan Valerie Plame'nn kocası Joseph Wilson'un Irak'ta nükleer silah olmadığını yazması sonucu başladı. Bu filmde eski bir CIA ajanının kendi devleti tarafından uğradığı komploları seyrederken, dünya siyasetinin kendisini görüyoruz.

Downfall (Çöküş)

Downfall (Çöküş)

Hitler Almanya'sının son nefesini anlatan bu yapıtta, Hitler psikolojisini nazi propagandasının tesirini ve yerle bir olan Almanya'yı görmediğiniz bir perspektifle seyrediyorsunuz.

The Great Dictator (Büyük Diktatör)

The Great Dictator (Büyük Diktatör)

1940 yapımı bu dev yapıtın yazarıda yönetmeni de oynayanı da tabii ki Charlie Chaplin. Derin ironisiyle faşizmi ve diktatörlüğü yerdiği bu film aynı zamanda Chaplin'in ilk sesli filmi olma özelliği taşıyor.

Schindler's List (Schindler'in Listesi)

Schindler's List (Schindler'in Listesi)

2. dünya Savaşı konulu Schindler'in Listesi nazi Almanya'sının Yahudi soykırımını anlatan ve soykırımın içinden 1000'in üzerinde Polonyalı Yahudinin kurtarma mücadelesi veren Oscar Schindler'i anlatıyor. Sansasyonel bir kurgu sizleri bekliyor.

Malcolm X

Malcolm X

ABD'nin ve dünyanın en önemli insan hakları savunucularından biri olan Malcolm X'i konu edinen bu filmde, yaşayışını, anılarını, gelişimini seyrediyoruz. Yaşadığı dönemde her siyahi vatandaş gibi kötü ve zorlu bir gençliğin sonunda İslam dini ile tanışması ve sonrasında verdiği mücadele ile göz kamaştırıyor.

Lincoln

Lincoln

ABD'nin 16. başkanı olan Abraham Lincoln'nün 1861-1865 yıllarında iç savaşı bitirme mücadelesi veren ve savaş sonucunda köleliğin yasal olarak kaldırılmasına varan mücadelesi ile soluksuz izleyeceğimiz bir kurgu.

Che

Che

Küba devriminin etkili isimlerinden Che'in doktorluktan devrimci kahramanlığa nasıl yükselidiğini anlatıyor. Kurgu ve senaryosuyla biyografik özelliğinin yanı sıra fotoğraflarla ön plana çıkan bu yapıtta Che'in eşsiz mücadelesine tanık olacaksınız.

The Ides of March (Zirveye Giden Yol)

The Ides of March (Zirveye Giden Yol)

Ohio eyaletinde seçim kampanyalası için bir araya gelen senatör Mike Moris ve kampanya basın sözcüsü Stephen Myers'in birliktelikten ayrılığa sürüklenen politik çekişmeler içerisinde bir anda karşı karşıya gelirler.

Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol)

Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol)

Güney Afrika'nın efsanevi bağımsızlık savunucusu Mandela'nın gençliği, aşkları, esarete karşı verdiği mücadele ve uzun yıllar yattığı hapis cezası ve sonunda ülkenin seçilen ilk devlet başkanı oluşunu anlatan filmde Mandela'nın tarihe geçen mücadelesine tanık olacaksınız.

Argo

Argo

Gerek tarihe uyarlanışı gerek görsel efekti ile seyredilmesi keyifli yapımlardan biri de şüphesiz Argo. Filmde, 1979 yılında İran İslam İhtilali esnasında Tahran'da meydana gelen rehine krizi olayında, ABD büyükelçiliğinde bulunan ve Kanada Büyükelçiliğine kaçan altı ABD'li diplomatın İran'dan kaçırılması olayı ele alınıyor. Hikâye 2007 yılında CIA operasyon sorumlusu olan Tony Mendez'in yazdığı "The Master of Disguise" isimli kitap ve Joshuah Berman'ın konu hakkında Wired isimli dergide yazdığı "The Great Escape" isimli makale ile açığa çıkmıştır.

Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence)

Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence)

Lawrence hem bir bilim adamı ve hem de İngiliz devleti için çalışan bir ajandır. Bu çift kimlikli hayatı ona ajanlık hayatında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu özelliğini çok iyi bilen İngiliz İstihbarat Müdürlüğü Lawrence'ı uzman olduğu Arapların yanına gönderir. Bedeviler, Lawrence'ın ve İngilizlerin Osmanlı'ya karşı savaşma teklifini hemen kabul edecek ve aldığı desteğe sımsıkı sarılacaktır. Amacı Osmanlı'dan hoşnut olmayan aşiretleri de kendi safına çekerek Osmanlı askerlerine saldırmaktır. 1962 yapımı film oscar ödülünü almıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.