OFPOF

İspanyol Sinemasının Dahi Yönetmeni Pedro Almodovar ve Kendine Hayran Bırakan 8 Filmi

-
870
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İspanyol Sinemasının Dahi Yönetmeni Pedro Almodovar ve Kendine Hayran Bırakan 8 Filmi
791 izlenme
-

İspanyol kültürünün tüm içtenliğiyle bizi selamladığı konularıyla özgün Pedro Almodovar filmlerini gelin yakından inceleyelim.

İspanyolların müzikteki ününü bilmeyenimiz yoktur. Aynı içtenlik ve ustalıkla bu müzikleri filmlerinde bolca kullanan usta yönetmen Pedro Almodovar, ve onun sekiz filmini biraz inceleyeceğiz. İnsanda büyük anlamda şaşkınlık uyandıran ve vay be dedirten filmler sizlerle.

1. Pedro Almodovar Kimdir?

Pedro Almodovar Kimdir?

24 Eylül 1949'da ispanya'da doğan Almodovar filmlerinde melodram öğeleri sıklıkla kullanmaktadır. Filmleri, kompleks anlatımlar, popüler kültür, popüler şarkılar, güçlü renkler ve kuvvetli bir dekor anlayışıyla göze çarpmaktadır. 

2. ATAME! -Bağla Beni- (1990)

ATAME! -Bağla Beni- (1990)

Psikolojik sorunları olan genç Ricky, saplantıyla aşık olduğu uyuşturucu müptelası Porno yıldızı Marina'yı kaçırır. Tek amacı, güzel kadının kendisine aşık olmasıdır. Bu arada Marina'nın son filmini çeken yönetmen Maximo da kendisini genç kadının güzelliğine kaptırmıştır. Marina'nın yine uyuşturucu yüzünden başını belaya soktuğunu düşünen kardeşi Lola onu aramaya başlar. Zaman geçtikçe, Marina, kaçma isteği ve kendisini kaçıran adama aşık olması yüzünden ikileme düşer.ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın, erotizm, gerilim ve romatizm içeren bu başyapıtında Antonio Banderas güçlü oyunculuğu ile dikkatleri üzerine topluyor.

3. RELATOS SALVAJES - Asabiyim Ben - (2015)

RELATOS SALVAJES - Asabiyim Ben - (2015)

Öfkenin iliklere işlediği bir toplumda, aşkların, nefretin ve intikam duygusunun hüküm sürdüğü bireylerin öyküsü... Birbirinden bağımsız 6 hikaye, ortak bir konu ekseninde şekilleniyor.

4. MUJERES AL BORDE DE UN ATAQUE DE NERVOS - Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar- (1988)

MUJERES AL BORDE DE UN ATAQUE DE NERVOS - Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar- (1988)

Televizyon yapımlarında dublaj yapan Pepa Marcos, kısa bir süre önce sevgilisi Iván tarafından terk edilir ve depresyona girer. Uyku ilaçları alarak yaşayabilen kadın yalnız başına acısını çekme fırsatı bulamayacaktır. Çevresindeki yakınları nedeniyle kendisini curcuna dolu olaylar silsilesinin içerisinde bulan kadın, sinir krizinin eşiğine adım adım yaklaşmaktadır...

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar, İspanyol sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Pedro Almodovar imzalı. 1988 yılında Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi film kategorisinde Oscar ödülüne aday gösterilen film, yönetmenin dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. 

5. Bunu Haketmek İçin Ne Yaptım? (1984)

Bunu Haketmek İçin Ne Yaptım? (1984)

Gloria, sıradan bir ev kadınıdır. Taksi şoförlüğü yapan duyarsız kocası, uyuşturucu satarak harçlıklarını çıkaran iki oğlu ve evde bir sürüngen besleyen kayınvalidesiyle birlikte yaşamaktadır.Ev işlerinden başını kaşıyacak vakti yoktur. Ancak Gloria da daha iyi bir hayatın özlemini duymakta, en azından cinsel gücü yerinde bir erkekle sevişmek istemektedir.

6. LA PİEL QUE HABİTO - İçinde Yaşadığım Deri- (2011)

LA PİEL QUE HABİTO - İçinde Yaşadığım Deri- (2011)

Gerilim türündeki film, Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in “Tarantula” isimli 2005 tarihli romanından uyarlandı. ‘The Skin I Live In’ için Pedro Almodovar, 20 yıl sonra Antonio Banderas’la tekrar bir araya geldi. Filmde Antonio Banderas (Dr.Robert rolünde), bir kazada yanarak ağır yaralanan karısını iyileştirmek için uğraşan bir doktoru canlandırıyor.

7. VOLVER - Dönüş- (2006)

VOLVER - Dönüş- (2006)

Madrid. Günümüz. Raimunda sıkı çalışan genç ve güzel bir annedir. Kocası işsizdir, ergenlik çağında bir kızı vardır. Ailenin mali durumunun sıkıntılı olması nedeniyle birkaç işte birden çalışır. Doğuştan mücadeleci ruha sahip çok güçlü bir kadındır ama duygusal açıdan bir o kadar da kırılgan yapıdadır. Çocukluğundan beri kendine sakladığı bir sırrı vardır. Raimunda'nın ablası Sole ise utangaç, tedirgin ve cesaretsiz bir kişiliğe sahiptir. Paula onların halasıdır. Tüm aile üyelerinin doğduğu yer olan La Mancha adlı kasabada yaşamaktadır. İlkbaharda bir Pazar günü kızkardeşi Raimunda'yı arayan Sole, kasabadaki Paula halanın öldüğünü haber verir. Raimunda halasını taparcasına sevdiği halde cenazeye gidemeyecek durumdadır. Sole istemeden de olsa kasabaya tek başına gider. Cenaze sırasında ona eşlik eden kasabalı kadınlar arasında bir dedikodu yayılmıştır. Buna göre, yıllar önceki yangında ölen annesi, hasta olan Paula halanın son günlerinde bakımını yapmak için öbür dünyadan çıkıp gelmiştir. Komşu kadınlar Sole'in annesinin hayaletinden son derece doğal birşeymiş gibi söz etmektedirler. Tüm bu gelişmeler; karmaşayla sadeliğin, duygusallıkla acımasızlığın aynı anda kol gezdiği, başta Raimunda'nın ailesi olmak üzere komşu kadınları ve birkaç erkeği etkileyecek olaylar dizisinin sadece başlangıcı olacaktır.

8. TODO SOBRE Mİ MADRE - Annem Hakkında Her Şey- (2000)

TODO SOBRE Mİ MADRE - Annem Hakkında Her Şey- (2000)

Manuela 17 yaşındaki oğlunun trafik kazası sonucu ölümünü görmüştür. Eşyalarına göz gezdirirken günlüğünü bulur ve okumaya başlar. Oğlu Esteban'ın kendisinden habersiz bir şekilde yıllarca ondan gizlediği babasını bulmaya çalıştığını fark eder. Bunun üzerine o da bir yolculuğa çıkar.

9. JULİETA (2016)

JULİETA (2016)

Artık 50'li yaşlarını süren Julieta, yaşadığı evden ve şehirden taşınmak üzeredir. Sevgilisiyle yeni bir hayat kuracak olan kadın tam hazırlıklarının ortasındayken bir gün yolda başka genç bir kadınla karşılaşır. Belki de aradan 20 yıl geçmiştir ama kadının Julieta’ya hatırlattıkları şimdi dün gibi tazedir. Yüzleşmek istemediği geçmişini anımsatan bu kadın, zaten tereddütteki Julieta'nın kafasını iyice karıştıracaktır. Yaşadığı şehirden taşınmaktan vazgeçen Julieta bu vesileyle sevgilisinden de ayrılır. Yolda karşılaştığı kadının kendisine anımsattıklarından yola çıkarak, geçmişiyle hesaplaşmaya başlar. 

Pedro Almodovar' ın renkli dünyasının tadını çıkarmaya bakın. İyi seyirler! 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.