OFPOF

İran Sinemasının Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Harika Filmi

-
1.2b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İran Sinemasının Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Harika Filmi
0 izlenme
-

Dram türünü bize en iyi yansıtan İran sinemasından unutulmaz 7 film... Dram seviyorum diyorsanız, mutlaka izleyin!

1. Cennetin Çocukları

Cennetin Çocukları

Ali, Zehra'nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor, çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar, sabahları Zehra okula giderken giyiyor, öğleden sonra ise Ali. film, bu durumu aileleriyle paylaşamayan çocukların çektiği çileyi anlatıyor.

2. Cennetin Rengi

Cennetin Rengi

film; Mecid Mecidi’nin, görme engelli öksüz bir çocuğun engelliler okulunun tatile girmesiyle köyde yaşayan babası, ninesi ve kız kardeşlerinin yanına gitmesini ve sonrasında yaşananları sade bir dille anlatıyor.

3. Bir Ayrılık

Bir Ayrılık

film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor...

Simin, kocası Nader ve kızı Termeh'le birlikte İran'ı terk etmek istemektedir. Nader'in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

4. Kaplumbağalar da Uçar

Kaplumbağalar da Uçar

Bahman Ghobadi’nin yönettiği film, Saddam Hüseyin döneminden sonra Irak -Türkiye sınırındaki bir mülteci kampında tehlikeli mayın tarlalarındaki mayınları toplayıp satarak para kazanmaya çalışan çocukların yaşamlarını merkezine alıyor.

5. Elly Hakkında

Elly Hakkında

Almanya’da yaşayan Ahmat, bir süre sonra İran’ı ziyarete gider. Orada onu eski arkadaşları karşılayacaklardır. Birlikte bir tatil planı yaparlar. Hazar Gölü kıyısında üç gün birlikte eğleneceklerdir. Tatili düzenleyen Sepideh, bu tatile Elly’ı da çağırır. Ahmad Elly’ı tanımamaktadır ama Sepideh’in amacı biraz da onları yakınlaştırmaktır. Tatil güzel geçmektedir, ta ki ikinci gün Elly kaybolana dek… O günün sabahında Tahran’a dönmesi gerektiğini söylemiş olan Elly, nasıl yok olmuştur? Bu andan itibaren bazı yalanlar ortaya çıkar ve yalanın tüm olayların seyrini nasıl değiştirebildiği gözler önüne serilir.

6. Arkadaşımın Evi Nerede?

Arkadaşımın Evi Nerede?

Ahmed, arkadaşının yaptığı ödevi yanlışlıkla eve götürür. Eğer geri getirmezse öğretmeni ona sıfır verecektir. Tam olarak nereye gittiğini bilmeden, başka bir köyde oturanarkadaşına ödevini geri götürmek için maceralı bir yola koyulur.

7. Heiran

Heiran

Shalizeh Arefpoor yönettiği filmde, Afganistan’da; Taliban yönetimi sırasında, 3 milyon civarı Afgan yasa dışı yollarla İran’a gelir. Afgan Heiran ile İranlı Mahi’nin aşkını konu ediniyor. Mahi 17 yaşındadır ve ailesi onu Afgan birisi ile evlenmesine izin vermemektedir. Mahi ailesi ile aşkı Heiran arasında bir tercih yapmaya zorlanır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.