OFPOF

Interstellar filminin bilimsel arka planı

-
64
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Interstellar filminin bilimsel arka planı
452 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Teorik Fizikçi Kip Thorne’un bilim danışmanlığını yaptığı Interstellar, bilim insanlarının sıkça tartıştığı konular arasında.

Şu günlerde İnterstellar (Yıldızlararası) filmi ile ilgili pek çok tartışmaya televizyonda ya da internette rast gelebilirsiniz. Bunun sebebi filmin bilimsel arka planının gerçek bilim teorileriyle besleniyor olmasıdır. Filmde kullanılan bilimsel verilerin birkaçını aşağıda sıraladık:

Genel görelilik kuramına göre zaman kütleçekime göre farklı akar. Yani dünya gibi kütleli bir cismin yakınında olan bir insan için zaman yavaş akarken, dünyaya uzak bir noktada kütleli cisimlerin olmadığı bir yerde zaman hızlı akacaktır. Filmde bu bilimsel gerçeklik şu şekilde işlenmiştir: uzay yolculuğundaki mürettebat, çok büyük kütleli bir (Gargantua) yakınındaki bir gezegene iniş yaptıklarında zaman yavaşlamasına maruz kalıyorlar. Bu yavaşlamayı yakındaki büyük cismin kütleçekimi ve senaryo gereği kara deliğin neredeyse ışık hızında dönmesi sağlıyor. Kahramanlarımızın bu gezegende geçirdikleri zaman dünya zamanı ile bir saatken dünyada yedi yıl geçmiştir.

Interstellar filminin bilimsel arka planı-1

Kara delikler doğrudan gözlemlenemezler ama çevresindeki yıldızları içine çekerken oluşturdukları görüntüler saptanabilir. Bu duruma kütleçekimsel mercek etkisi denir. İnterstellar filmi bu görüntünün gerçeğe en uygun şekilde yansıtıldığı film olarak tarihe geçti. Hatta bu filmin yapımında kullanılan görsellerin yeni bilimsel çalışmalara da önayak olduğu iddia ediliyor.

Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Kip Thorne'un ‘Yıldızlararası Bilimi’ adlı kitabına göz atabilirsiniz. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık