OFPOF

İnsanlığın Ürettiği En Güzel Filmlerden 9 Tanesi

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İnsanlığın Ürettiği En Güzel Filmlerden 9 Tanesi
214 izlenme
Ofpofer
-

Bazı filmler gerçek hayattan daha gerçektir. İşte o filmleri sizin için derledik.

Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Quentin Tarantino yönetmenliğindeki Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir. Ucuz Roman, En İyi film dahil 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı almıştır. Aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü'nün sahibidir. IMDb tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 1,2 milyon oylama sonucu 8.9 puanla 5. sıradadır.

Amerikan Sapığı (American Psycho)

Amerikan Sapığı (American Psycho)

2000 yılında, Chris Hanley ve Christian Halsey Solomon tarafından kaleme alınmış, Mary Harrontarafından yönetilmiş bir suç-korku-gerilim filmidir. Baş rolde Christian Bale, yan rollerde Willem Dafoe, Jared Leto ve Samantha Mathis oynamaktadır.

The Shining

The Shining

1980 yapımı Stanley Kubrick'in Stephen King'in aynı adlı romanından uyarladığı filmdir.Filmin başrolünde yazar Jack Torrance'ı canlandıran Jack Nicholson vardır. Torrance'ın karısı rolünü ise Shelley Duval canlandırmıştır. Uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam'in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk film The Shining'dir. 19 milyon dolara malolan film ABD'de toplam 44.017.374 $ hasılat yapmıştır. En fazla çekim tekrarı yapılan filmdir. Jack Nicholson'ın banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahnede; Kubrick, tam 127 tekrar almıştır.

Forrest Gump

Forrest Gump

1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş, 1994 yapımı epik, romantik, Komedi-drama dalında bir filmdir. Robert Zemeckis tarafından çekilmiş ve Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field başrol oyunculuklarını yapmıştır. film gösterimde kaldığı süre boyunca dünya genelinde 677 milyon dolar hasıla üretti. Yine Akademi Ödüllerinde en iyi görüntü, Robert Zemeckis en iyi yönetmen, Tom Hanks en iyi aktör, en iyi uyarlanmış görüntü, en iyi film efektleri ve en iyi yönetmen dallarında ödül aldı. Film aynı zamanda Altın Küre Ödülü vePeople’s Choice Award ve Genç Aktör Ödülleri gibi ödüller aldı.

Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü (Fight Club)

Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir. 1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Biraderler (Dust Brothers) yapmıştır. Dövüş Kulübü ABD'de 37.030.102 $, uluslararası olarak 63.823.651 $ hasılat ile toplam kazancı 100.853.753 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği hafta 11.035.485 $ gelir elde etmiştir. 2000 yılında film, en iyi ses efektleri dalında Akademi Ödüllerine aday oldu ve 2001 yılının kasım ayında en iyi film müziği dalında Brit ödülünü almıştır.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash'in hayat hikayesini anlatan, yönetmenliğini Ron Howard'ın yaptığı 2001 yapımı biyografik dram filmi.

Bütçe: 60.000.000 $
Hasılat: 313.542.341 $

The Truman Show

The Truman Show

Andrew Niccol tarafından yazılan ve Peter Weir'ın yönettiği 1998 yapımı bir filmdir. Filmde Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi yıldızlar yer almıştır. film 71. Oscar ödüllerinde En İyi Yönetmen,En iyi Yardımcı erkek oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında oscara aday gösterilmiş fakat her üç daldada ödülü kazanamamıştır.The Truman Show ABD'de 125,618,201 $, uluslararası olarak 138,500,000 $ hasılat ile toplam kazancı 264,118,201 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği haftasonu 31,542,121 $ gelir elde etmişti.

Milyoner (Slumdog Millionaire)

Milyoner (Slumdog Millionaire)

Danny Boyle'un yönetip Simon Beaufoy'un yazdığı 2008 Britanya yapımı Akademi ödüllü filmdir. Slumdog Millionaire, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri'nde aday gösterildiği altı dalın beşinden ödül aldı. film 11 Ocak 2009'da En İyi Drama Filmi Ödülü de dahil aday gösterildiği dört kategoride de ödülün sahibi oldu. Film ayrıca BAFTA Ödülleri'nde aday gösterildiği on bir dalın yedisinde ve Akademi Ödülleri'nde aday gösterildiği on dalın sekizinde ödülün sahibi oldu.
 

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

Peter Weir yönetiminde 1989 yılında çekilmiş bir filmdir. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'nü almıştır.

Bu filmleri mutlaka izlemelisiniz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.