OFPOF

İngiliz Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış 7 Muhteşem Film

-
3.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İngiliz Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış 7 Muhteşem Film
1.581 izlenme
Ofpofer
-

Dünya edebiyatı içinde önemli bir yere sahip olan İngiliz yazarlardan sinemaya uyarlanmış etkileyici ve bir o kadar da edebi değeri olan eserler.

İngiliz edebiyatının en seçkin örneklerinden, sinemaya uyarlanmış 7 önemli eseri galerimizde bulabilirsiniz.

1. Aşk ve Gurur (2005)

Aşk ve Gurur (2005)
aşk ve Gurur, Jane Austen'ın 1813'te yayımlanan Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanmış, 2005 yapımı film. Joe Wright tarafından yönetilmiştir. Bizim yeşilçam filmlerini andırır. Film toprak sahibi seçkinlerinden olan bir İngiliz ailesindeki beş kız kardeşin evlilik, ahlak ve kavram yanılgılarının sorunları ile uğraşmasını konu alır.

2. Jane Eyre (2011)

Jane Eyre (2011)
Jane Eyre, Charlotte Brontë'ın 1847'de yayımladığı romandır.
Victoria dönemi İngilteresinde farklı sınıftan iki kişi arasındaki bir aşkı anlatan roman, toplumda yaşanan dini baskıyı, sınıf ayrımını ve erkek üstünlüğünü gerçekçi bir biçimde yansıtır. 2011 yılında İngiltere yapımı romantik drama filmi olarak karşımıza çıkar. Yönetmenliğini Cary Joji Fukunaga'nın yaptığı filmin başrollerini Mia Wasikowska, Michael Fassbender ve Jamie Bell paylaşıyor.

3. Uğultulu Tepeler (2011)

Uğultulu Tepeler (2011)
Emily Bronte’nin klasik romanı Uğultulu Tepeler’in bugüne kadarki en aykırı film uyarlaması. Romanla özdeşleşmiş “Heathcliff” karakterini ilk defa siyahi bir oyuncu canlandırır. Earnshaw ailesi tarafından evlatlık alınan Heathcliff ile ailenin küçük kızı Catherine arasındaki zararlı ilişkinin odak noktası olarak ele alındığı film, bugüne kadarki diğer Uğultulu Tepeler uyarlamalarına kıyasla kurgu ve sinematografinin tüm nimetlerinden faydalanıp oldukça post modern bir aşk ve intikam hikayesine bürünmektedir. Film 2011 yapımı.

4. Mrs. Dalloway (1997)

Mrs. Dalloway (1997)
Virginia Woolf'un en ilgi çekici romanlarından biridir. Öykünün tamamı, 1923 yazında Londra'da tek bir günde geçse de, filmde geriye dönüşlerle Clarissa Dalloway'in, genç ve güzel bir kız olarak peşinden pek çok kişiyi koşturduğu 1890 yılınının yazını hatırlamasıyla geçen yüzyılın sonuna da gidiyoruz. Fim 1997 yapımı.

5. Oliver Twist (2005)

Oliver Twist (2005)
Charles Dickens’ın o ölümsüz romanından Roman Polanski tarafından perdeye aktarılan bu klasik hiçbir zaman değerini ve anlamını yitirmeyen özlümsüz eserlerden biridir. film 2005 yapımı.

6. Orlando (1992)

Orlando (1992)
400 yillik zaman dilimini hic yaslanmadan, iki farkli cinsiyette yasayan Ingiliz aristokrat Orlando’nun oykusu. Sally Potter’in cinsel kimligi sorguladigi filmde, Kralice Elizabeth’in haznedari bir erkek olarak hayata baslayan Orlando, inisli cikisli, arayislar icerindeki yolculugunun ortasinda mucizevi bir sekilde bir kadina donusuyor. Virginia Woolf’un romanindan uyarlanan, fantastik ogelerle bezenmis, keskin mizah ve carpici imgelerle yuklu bir macera. film 1992 yapımı.

7. Dracula (1992)

Dracula (1992)
Bram Stoker'ın III. Vlad'dan yola çıkarak yazdığı romandan esinlenilerek çekilen ,1992 yapımı romantik korku-gerilim filmidir..Drakula’yı oynayan Gary Oldman ve Van Helsing rolündeki Anthony Hopkins gibi dev isimleri kadrosunda barındıran yapım, 1993’de makyaj, kostüm ve ses efektleriyle Oscar almıştı.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.