OFPOF

IMDB sıralamasında hak ettiği yeri bulamayan filmler

-
259
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
IMDB sıralamasında hak ettiği yeri bulamayan filmler
2.070 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

IMDB listelerinde hak ettiği yeri, hatta yerini bile alamamış olan filmleri sizin için yazımızda

- Gerek oyuncularının mükemmel performansıyla, gerek kurgusu ve göstergebilimin hakkını veren renkleriyle izleyenleri kendine hayran bırakan Rusalka'nın soundtracklerinin güzelliği de ara ara kulaklarımızın pasını siliyor. Bir sahil kasabasında annesi ve anneannesi ile büyüyen, hayatının her döneminde baba hasreti çeken ve 18'inde metropole taşınınca kendini aşkın içinde bulan hayalperest Alisa'nın hüzün dolu hikayesi, yer yer izleyenleri gülümsetmeyi de es geçmiyor. Rusalka, başta Sundance film Festivali olmak üzere, Uluslararası Berlin Film Festivali, Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali, Sochi Open Russian Film Festivali, Sofya Uluslararası Film Festivali ve Uluslararası Yerevan Film Festivali'nden ödüllerle dönmüş bulunuyor.

- IMDb top listelerinde hiç olmayan filmlerden bir diğeri ise Berlin Calling (Berlin Ateşi) . Hannes Stöhr tarafından yazılıp yönetilen, 2008 Almanya yapımı olan film; Komedi, dram ve müzik türünde. Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak kurgulaştırılmış filmin başrolünde Paul Kalkbrenner yer alıyor. Gerçek hayatta DJ Ickarus olarak anılan Kalkbrenne, Berlin Calling'de sergilediği oyunculukta da DJ'lik kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor. Elektronik müzik sevenlerin mutlaka izlemesi gereken ve IMDB tarafından 7.5 puanına layık görülen filmde, uyuşturucu bağımlısı olan bir DJ'in, giderek kötüye giden hayatı anlatılıyor. Muhteşem soundtrackleri ile büyüleyen film, DJ'in yaşadığı inişli çıkışlı hayatının, psikolojisine ve çevresine olan etkisini de gözler önüne seriyor.

- Top listelerde bulunmayan, hatta ilk beş bine bile giremeyen filmlerden üçüncüsü ise Miss Violence (Bayan Şiddet). 2013 Yunanistan yapımı olan film, dram türünde. Başlangıç sahnesinde izleyici şaşırttıktan sonra oldukça durgun bir şekilde ilerleyen filmin, son sahnesi de yine bir sürpizle izleyicide şok yaşatıyor. Aile ve psikoloji üzerine kurulan filmin senaryosu adeta damarlarınızdan acı verici bir şekilde girerek, sonsuza dek silinmeyecek şekilde hafızalarınıza kazınıyor. Alexandros Avranas ve Kostas Peroulis'in ortaklaşa yazdığı senaryonun yönetmenliğini yine Alexandros Avranas üstleniyor. Almanya'da yaşanan bir olayın kaynak olarak alındığı ve kurgusal eklemeler yapılarak senaryolarştırılan film, Hellenic Film Academy Awards, Montréal Festival of New Cinema, Stockholm Film Festivali ve Venice Film Festivali'nden bir çok ödülle dönüyor, IMDB'denise  7.1 puan alabiliyor.  İşte bu etkileyici filmin fragmanı;

- IMDB listelerinde olması gereken, fakat başaramayan şanssız filmlerden biri ise 2013 İspanya yapımı Stockholm. Isabel Pena ve Rodrigo Sorogoyen ortaklığında senaryosu yazılan,  Rodrigo Sorogoyen'in ilk uzun metraj filmi olma özelliğini taşıyan film, IMDB'den7.0 puan almış. Romantik ve dram türünde karşımıza çıkan film, aslında gündelik bir konuya dayanıyor. Kadınların kendini bulacağı, erkeklerin ise ders çıkarmak üzere mutlaka izlemesi gereken filmlerin başında geliyor. Bir partide tanıştığı kızı elde etmek için kırk takla atan adam, sonunda kızı kendine inandırmaya başarır. Fakat tabii ki her şey elde edilinceye kadar güzeldir. Sabah olur ve her şey geride kalır. Adamın umursamaz tavırları ve kadının kendini kullanılmış, kandırılmış, değersiz hissetmesi sebebiyle, oyun tekrar başlar. Genç kadın adama ömrü boyunca unutamayacağı bir ceza verir. güzel Ella'yı kırmanın ve üzmenin bedelinin aksiyonsuz bir şekilde anlatıldığı Stockholm, film festivallerinden tam 11 ödül ile döndü.

- Listelerin baş tacı olması gereken fakat kendine oralarda bir yer bulamamış son film ise; Un Heureuxévénement (Aramızda bebek Var). Her anne babanın, her çocuğun, her evlenecek çiftin izlemesi gereken filmlerin başında gelen Un Heureuxévénement; 2011 Fransa yapımı.  Rémi Bezançon tarafından yönetilen filmin başrollerini Louise Bourgoin ve Pio Marmai paylaşıyor. Aşkın, kadın ve erkeğin hayatına dokunmasından sonra geldiği en uç noktayı tüm detayıyla konu alan film, bir bebeğin; çiftin hayatını ne derecede değiştirdiğini de gözler önüne seriyor. Herkesin yaşayacağı veya yaşadığı sahnelerin doğallığı ile dakikaların nasıl geçtiğini anlamazken, yer yer gözleriniz doluyor, yer yer gülmekten kendinizi alamıyorsunuz. Ama en önemlisi büyük, büyük dersler çıkarıyorsunuz ve karar verdiğiniz bir çok şey hakkında bir kez daha düşünmeye başlıyorsunuz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık