OFPOF

IMDb Sıralamasına Göre En İyi 10 Animasyon Filmi

-
1.9b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
IMDb Sıralamasına Göre En İyi 10 Animasyon Filmi
1.400 izlenme
Ofpofer
-

IMDb kullanıcılarının vermiş olduğu oylar ile 1988 den günümüze kadar olan en iyi animasyon filmleri.

Bu filmleri izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. IMDb sıralamasına göre en iyi 10 animasyon filmi.

 

10. Tonari no Totoro - Komşum Totoro (1988)

Tonari no Totoro - Komşum Totoro (1988)

Anneleri, isimlendirmeyen ve uzun süreli bir hastalığa yakalandığında ona daha yakın olmak için yattığı hastanenin yakınındaki eski bir eve taşınmak isteyen iki küçük kız, bir profesör olan babalarını da ikna edip bu kırsal yere taşınırlar. Küçük kızlar Satsuki ve Mei zamanla evin içerisinde onlarla birlikte yaşamakta olan, bazı varlıkların olduğunu fark ederler. Bu varlıklardan bir şekilde kurtulduklarında, evlerinin karşısındaki ormanda karşılaştıkları büyüleyici varlıklar iki kardeşi büyülü bir dünyanın içerisine sürüklerler. 

IMDb Puanı: 8,2

Kullanılan Oy Sayısı: 178.111

9. Inside Out - Ters Yüz (2015)

Inside Out - Ters Yüz (2015)

Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley'ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe (Amy Poehler), korku (Bill Hader), Öfke (Lewis Black), Nefret (Mindy Kaling) ve Üzüntü (Phyllis Smith)... Riley'in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır... film 1 dalda oscar kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,2

Kullanılan Oy Sayısı: 368.686

8. Up - Yukarı Bak (2009)

Up - Yukarı Bak (2009)

İlk çocuklukta bir rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikayenin başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır... Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur. Pixar stüdyolarının yaratıcılığın zirve yaptığı anlardan biri olan film, animasyonun her yaştan izleyiciye hitap ettiği gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Film 2 dalda oscar kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,3

Kullanılan Oy Sayısı: 682.538

7. Toy Story - Oyuncak Hikayesi (1995)

Toy Story - Oyuncak Hikayesi (1995)

Andy oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven ve oyuncaklarına değer veren küçük bir çocuktur. Ancak Andy’nin oyuncakları hakkında bilmediği bir şey vardır. Bu da Andy’nin yokluğunda, oyuncaklarının kovboy Woody’nin önderliğinde hayata geldiğidir. Bir gün Andy güzel bir hediye alır. Bu hediye de son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’dır. Andy’nin aldığı bu hediye oyuncaklar arasındaki ego tartışmalarını da beraberinde getirecektir. Gösterildiği sene animasyon teknolojisini başka bir noktaya taşıyan ve Pixar’ın piyasadaki yerini iyiden iyiye sağlamlaştıran Toy Story, bir dönemin çocuklarını derinden etkilemiş bir çizgi-fenomen. film 3 dalda oscara aday gösterilmiştir.

IMDb Puanı: 8,3

Kullanılan Oy Sayısı: 638.653

6. Toy Story 3 - Oyuncak Hikayesi 3 (2010)

Toy Story 3 - Oyuncak Hikayesi 3 (2010)

Andy üniversiteye gitmek için evden ayrılmak zorundadır ve uzun zamandır kendileriyle oynanmayan oyuncakları endişe içerisindelerdir. Andy, Woody’i yanında götürmeye karar verir ve Buzz’u da tavan arasında duran bir çöp poşetine, diğer oyuncakların yanına atar. Bir yanlış anlaşılma sonucu istenmediklerini ve çöpe atılacaklarını düşünen oyuncaklar kaçmaya çalışıcaklar; olan biteni bilen tek oyuncak olan Woody, ortadaki yanlış anlaşılmayı gidermek için diğer oyuncakları ikna etmeye çalışacaktır. film 2 dalda oscar kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,3

Kullanılan Oy Sayısı: 557.323

5. WALL·E - Vol.İ (2008)

WALL·E - Vol.İ (2008)

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. film tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye verdiği zararlara dair önemli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer. Film 1 dalda oscar kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,4

Kullanılan Oy Sayısı: 735.975

4. Mononoke-hime - Prenses Mononoke (1997)

Mononoke-hime - Prenses Mononoke (1997)

Huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettiren Ashitaka, bir gün ormandan gelen bir kötülüğün farkına varır. Orman Tanrısı, tüm tavizsizliğiyle ve sınırsız gücüyle, temas ettiği her varlığı yıkarak yoluna devam etmektedir. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrı’sına karşı koymaya çabalayan Ashitaka lanetlenir. Bu lanetten kurtulabilmesi için ona yardım edebilecek tek varlık olan ‘Ormanın Ruhu’nu bulması gerekmektedir. Ancak bu arayış için çıkacağı yolculuk, pek de tekin ya da tehlikesiz değildir. Ashitaka kendi korkularıyla yüzleşirken adına savaş denilen bu mücadelede herkesin zarar gördüğünü gözlemleyecektir. 

IMDb Puanı: 8,4

Kullanılan Oy Sayısı: 227.637

3. Hotaru no haka - Ateşböceklerinin Mezarı (1988)

Hotaru no haka - Ateşböceklerinin Mezarı (1988)

Setsuko ve Seita savaş döneminde Japonya'da yaşayan bir abi ve kızkardeşidir. Anneleri hava saldırısında öldürüldükten sonra geçici olarak akrabalarının yanına yerleşirler. Teyzeleriyle tartışıp bulundukları evi terkederler ve terkedilmiş bir barınakta yaşamaya başlarlar. Babaları askerde olup durumu bilinmediğinden dolayı kendi başlarının çarelerine bakmak zorundadırlar. Açlıktan ölmemek için karınlarını doyurmalı, her şeyin çok az ve yetersiz olduğu ülkede yaşamanın yolunu bulmalıdırlar. Bu yokluk içinde tek eğlenceleri geceleri ateşböceklerinin saçtıkları ışıklardır. 

IMDb Puanı: 8,5
 
Kullanılan Oy Sayısı: 143.154

2. The Lion King - Aslan Kral (1994)

The Lion King - Aslan Kral (1994)

Vahşi Afrika’da henüz yeni doğan bir aslan doğaya egemen düzenin kökünden sarsılacağı bir döneme tanıklık etmek üzeredir. Doğanın kralı olan babasının tacının veliahtı olan Simba, kötülüklerle ve kötü hayvanlarla dolu ormanlarda günden güne daha fazla öğrenecek ve daha fazla büyüyecektir. Simba’nın sorumluluklarını üstlenme ve sorunları çözme becerisi, ormanın yeni kurallarını belirleyecektir. film 2 dalda oscar kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,5

Kullanılan Oy Sayısı: 661.143

1. Sen to Chihiro no kamikakushi - Ruhların Kaçışı (2001)

Sen to Chihiro no kamikakushi - Ruhların Kaçışı (2001)

Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin en değerli yapıtlarından olan film, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmalarıyla açılır. Yolculuk esnasında yolda gördükleri bir tünele dikkat eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünyanın içerisinde büyülenirler. Ancak bu kasabada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, bu büyü kısa bir zaman sonra bozulacaktır. Ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak için korku dolu bir maceraya atılacaktır. Film 1 dalda oscar kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,6

Kullanılan Oy Sayısı: 430.182


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.