OFPOF

İmdb Puanı En Yüksek 10 Dizi

-
7.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İmdb Puanı En Yüksek 10 Dizi
2.431 izlenme
Ofpofer
-

Yabancı diziler çoğumuzun ülkemiz dizilerinden daha çok beğendiği diziler arasında yer almaktadır. Bakalım en iyileri nelermiş?

Ülkemizde yabancı diziler oldukça popüler peki bunların dünya çapında en iyi konumda olanlar hangileri merak ettik. Ülkemizden farklı olarak bu diziler genellikle bir sezonda 10-13 sezon çekseler de bir bölüm süresi ortalama 40-50 dakika olsada fazlasıyla merak uyandıran bu dizilerin yapım maliyetleride oldukça yüksek oluyor.

1. Person Of Interest // İmdb: 8.5

Person Of Interest // İmdb: 8.5

Lost, Alias, Fringe gibi gizemlerle örülü başarılı serilerin yaratıcısı J.J. Abrams'dan yeni bir seri. Jim Caviezel ve Michael Emerson'ı başrole taşıyan Person of Interest; bir milyonerin eski bir CIA ajanıyla bir araya gelerek işlenmesi muhtemel suçları, yaşanmadan önlemeye çalışacakları bir Dizi.
Zengin bir adam olan Mr. Finch, suçları önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. Ancak programı hayata geçirebilmesi için, bir başkasına ihtiyaç duyar. Kayıtlara göre ölü görünen eski CIA ajanı Reese, tam Mr. Finch'in aradığı adamdır. İlginç bir ikili oluşturan Mr. Finch ve Resee, suçları önlemek adına güçlerini birleştirirler. 
Dizinin konusunu ilk okuduğumuzda, aklımıza Minority Report gelmesi gayet olağan, ama yıllar önce Lost'u da; bir ada var, uçak kazası oluyor, kazazedeler adadan kurtulamıyor falan diyerek anlatmışlardı. Yani kısacası ilk bakışta fikir çok orijinal görünmeyebilir, ama işin içinde J.J. Abrams varsa bir kere daha düşünülür ve izlenir.

2. The Big Bang Theory (TBBT) // İmdb: 8.4

The Big Bang Theory (TBBT) // İmdb: 8.4

The Big Bang Theory (TBBT), 24 Eylül 2007 Pazartesi günü Amerikan CBS kanalında yayınlanmaya başlayan sitcom türünde bir televizyon dizisidir. 2007 yılından bu ayana aralıksız devam eden Dizi şu anda 10 sezonundadır. 10. Sezonun 4.bölümü malum sitelerde seyre açıktır ve sezonun 5 bölümü için geri sayım başlamıştır. The Big Bang Theory ülkemizde bir dönem yayın yapan CNBC e kanalında yayınlanmış ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni kazanmıştır. The Big Bang Theory dizisini 10 yıldır takip eden büyük ve sadakar bir fan kitlesi bulunmaktadır. Chuck Lorre ve Bill Prady tarafından proje geliştirimi yapılan ve senaryosu kaleme alınan The Big Bang Theory dizisi iki üstün zekalı ev arkadaşının hayatına odaklanmaktadır. Leonard Leakey Hofstadter (Johnny Galecki) ve Sheldon Lee Cooper adında fizikle uğraşan asosyal tiplerdir ve aynı zamanda ev arkadaşıdırlar. Bir gün hayatlarına bodoslama dalan kendilerinin tam zıttı genç ve seksi bir kadın Penny onlarda ”büyük bir patlama”ya sebebiyet verecektir.

3. Banshee // İmdb: 8,4

Banshee // İmdb: 8,4

İlk bölümde, 15 yıl hapis yattıktan sonra çıkan mücevher hırsızı ile tanışıyoruz. Bu adamın Ukraynalı gangster patronu Rabbit (Tavşan) lakabı ile tanınmaktadır . Rabbit’in kızı Anastasia hapisten çıkan adamın eski sevgilisi ve suç ortağıdır üstelik elmaslarla birlikte ortadan kaybolmuştur. Rabbit adamın peşindedir çünkü kendisini kızına ve elmaslara götüreceğine inanmaktadır. Adam Pennsylvania’da küçük bir kasabaya, Banshee’ye kaçar. Anastasia o kasabada yaşamaktadır ve artık ismi Carrie’dir. Evlenmiştir. O esnada kasabaya yeni gelen şerif Lucas yerel suçlularla çıkan bir arbedede öldürülür. Bu durum hapisten çıkan adam için kaçırılmaz bir fırsattır ve hemen şerifin kimliğini alır. Artık ismi Lucas Hood olmuştur ve şerif rolünü oynamaya başlar. Bundan sonra işi Carrie ile işleri yoluna koymaya çalışmak, suç makinesi Kai Proctor ile baş etmek ve Rabbit’ten kaçmaktır.

4. Sense8 // İmdb: 8.4

Sense8 // İmdb: 8.4

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan bir grup insan bir anda telepatik bir güç ile bağlantıya geçerler, ve bu insanların dünyanın sistemini bozan kişiler olduğu düşünen bir grup katilde peşlerine düşerek onları öldürmek ister. Telapi ile birbirleri arasında iletişim kuran insanların tek amacı hayatta kalmaktır ve birbirlerinden başka güvenebilecekleri insanlar yoktur

5. DareDevil // İmdb: 8.8

DareDevil // İmdb: 8.8

Hikaye New York’un Hell’s Kitchen bölgesinde geçiyor. Matt Murdock 9 yaşında radyoaktif bir kaza geçirir ve gözlerine radyoaktif bir madde dökülür. Geçirdiği kaza görme duyusunu kaybetmesine neden olur. Ancak hala etrafındaki her şeyin şeklini ve yerini rahatça tespit edebilmektedir. Başına gelen bu kaza diğer 4 duyusunun daha hassas ve güçlü olmasına neden olmuştur. Matt’in eski boksör olan babası, oğlunun başına gelen bu kazadan dolayı kendini suçlamaktadır. Bu sebepten işini bırakır ve kendini yeniden boksa verir. Yaptığı bir dövüş esnasında, kendine söyleneni yapmadığı için öldürülür. Artık Matt’in baş düşmanı, babasının ölümüne sebep olan Kingpin’dir. Bunun üzerine babasının intikamını almak isteyen Daredevil (Matt Murdock), gündüzleri avukat olarak adalet dağıtırken, geceleri ise Daredevil olarak Hell’s Kitchen’da adaleti sağlamaya başlar. Kingpin’in aşkı, yaşamı ve Hell’s Kitchen üzerinde kurmak istediği egemenlik, Daredevil’in ortaya çıkmasıyla bozulacaktır.

6. How I Met Your Mother // İmdb: 8.4

How I Met Your Mother // İmdb: 8.4

Dizi, 2030 yılında baş karakterlerden Ted’in çocuklarının karşısına geçip anneleri ile nasıl tanıştıklarını anlatmasıyla başlıyor ve bu hikaye tam 208 bölüm sürüyor. Kendini tekrar etmeden 208 bölüm çekilen dizide bu durum bir başarı olarak gösteriliyor. Dizi Ted ve Marshall’ın nasıl tanıştıkları ile başlıyor ve Yazarları olan Bays ve Thomas kendi hikayelerinden yola çıkarak karakterlere yön veriyorlar.

7. Fargo // İmdb: 9.0

Fargo // İmdb: 9.0

Fargo konusu farklı olan ve şimdiye kadar çekilen 2 sezonda faklı konuları ele almış olsa da 2. Sezonun son bölümlerinde konular birleştirilmiş ve olay, kurgu bütünlüğü sağlanmıştır. Dizi de birinci sezonda Minnesota Bemidji’de yaşananlar ve ikinci sezonda 1970 li yıllarda yine Minnesota da geçen mafya hesaplaşmalarını ele alıyor. Birinci sezon ile ikinci sezon arasındaki bağlantı ise birinci sezonda eyalet polisi olan Molly Solversonun emekli polis olan babasının gençliğinde yaşanan olayları anlatması ile sağlanıyor.

8. Fringe // İmdb: 8.5

Fringe // İmdb: 8.5

FBI dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip kurmuştur. Bu açıklanamayan esrarengiz olaylara örnek vermek gerekirse yeni doğan bir bebeğin inanılmaz derecede hızlı büyüyerek (5 dakika gibi bir sürede) yaşlanarak ölmesi verilebilir. FBI’da özel ajan olarak görev alan Olivia Dunham, metafizik üzerine araştırmalarda bulunan bilim adamı Walter Bishop ve bilim adamının oğlu Peter Bishop’ın esrarengiz olayları araştırması konu edilen dizinin yapımcıları diziyi The X-Files’dan ilham alarak tasarladıklarını ancak çok farklı bir tarza döndüğünü belirtmiştir. Fringe dizisinde esrarengiz olaylar, hastalıklar, paralel evren gibi bir çok konu işlenmektedir.

9. Game Of Thrones // İmdb: 9.5

Game Of Thrones // İmdb: 9.5

Eğer halen izlemeyen kaldıysa;
Kuzey, Westeros‘un en büyük bölgesi. Neredeyse diğer 6 krallığın tamamı kadar yüz ölçümü var. Olumsuz iklim nedeniyle nüfusu az bir bölge. Genellikle kalelerde ikamet ediyorlar. Kuzeyliler, Güney Krallıkları‘ndan genelde ayrı kalarak kendilerine özgü bir kültürle yaşamaktalar. İlk insanların kanından geldikleri söylenir. Dürüstlükleriyle ve cesaretleriyle tanınırlar. Diğer krallıklardan farklı dini inançları olan Kuzeyliler,Yedi İnancı yerine eski tanrılara inanırlar. Yürek Ağaçları onlar için dua edilecek tek şeydir. Güneyliler ise Yedi İnancı’na bağlıdır. Güney’de eğlenceler, turnuvalar, ziyafetler düzenlenirken, kuzeyde tek sorun kışa hazırlıktır. Çünkü kışın ne kadar süreceğini tanrılar bile bilemez. Ayrıca güneyde şövalyelik unvanı bulunurken kuzeyliler şövalyeliği Yedi İnancıyla ilişkilendirdikleri için çok önemsemezler. Kuzeyliler 12.000 yıl önceden beri aynı topraklarda yaşayan ilk insanların soyundan gelmektedir. 8.000 yıl önce ötekiler denilen ölümsüz yaratıklar topraklarını istila etmeye başladıklarında suru inşa etmişler ve 7 krallığı korumaktadırlar. Dizinin bir çok önemli karakteri Stark’lardandır. Stark’lara bağlı yaşayan yaklaşık 50 hane bulunmaktadırlar. Bu ailelerden 12’si soylu hanelerdir. Bu haneler Son Ocak nehrinin batısında, Titreyen deniz‘e ardını dayamış son Nehir‘in gerisindeki ormanda, Beyaz Liman‘da, Buz Koyu içindeki Ayı Adası’nda, Dehşet Kale’sinde, Bozsu Gözcüsü’nde yaşamaktadırlar.

10. Sherlock // İmdb: 9.2

Sherlock // İmdb: 9.2

Sherlock dizisi, Arthur Conan Doyle’nin anlattığı hikayelerin televizyon yapımıdır. Hikayeleri okuyanlar aslında dizide de neler olup bittiğini az çok tahmin edebilir. Dizinin sürükleyici bir hikayeye sahip olması, çok kısa bir sürede büyük bir izleyici kitlesine sahip olmasını da sağladı. Yabancı dizilerin Türkiye’de de yoğun ilgi gördüğünü tecrübe etmiş bulunuyoruz. İşte Sherlock dizisi de yoğun bir izleyici kitlesine sahip olan bir dizidir. Hikayenin başarılı bir şekilde televizyona aktarılması, kısa sürede çok iyi bir üne sahip olmasını sağladı. İlk bölümden itibaren Dizi, seyircileri kendisine bağlamayı başardı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.