OFPOF

İlginç Senaryolarıyla Zihinsel Yorgunluğa Neden Olan 13 Film

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İlginç Senaryolarıyla Zihinsel Yorgunluğa Neden Olan 13  Film
1.520 izlenme
Ofpofer
-

İzlemeye başladıktan sonra zihninizi inanılmaz yoran ve izlerken durup durup düşünmenize neden olan filmler.

13. Kingsman (Gizli Servis) - 2014

Kingsman (Gizli Servis) - 2014

12. Good Will Hunting (Can Dostum) - 1997

Good Will Hunting (Can Dostum) - 1997

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will'i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire'dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar.

11. The Prestige (Prestij) - 2006

The Prestige (Prestij) - 2006

Beğenilen yönetmen Christopher Nolan’dan (“Memento,” “Batman Başlıyor”) illüzyon kumaşından örülmüş bir macera geliyor. Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor.

10. Predestination (Zamanın Ötesinde) - 2014

Predestination (Zamanın Ötesinde) - 2014

Predestination, 2014 Avustralya yapımı bilim-kurgu filmidir. film Michael ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp, yönetilmiştir. Robert A. Heinlein'ın kısa hikâyesi '—All You Zombies—'ten uyarlanmıştır. Engellenemeyen bir döngüden bahseder, bu döngü bir süre sonra kafa karıştırıcı bir hal alır.

9. Interstellar (Yıldızlar Arası) - 2014

Interstellar (Yıldızlar Arası) - 2014

Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilim kurgu türündeki 2014 yapımı film. Başrollerinde Matthew McConaughey, anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer almaktadır.

8. The Tree of Life (Hayat Ağacı) - 2011

The Tree of Life (Hayat Ağacı) - 2011

1950’li yıllarda, Orta Batılı bir aileyi merkezine alan film ailenin en büyük oğlu Jack’in, çocukluk masumiyetinin kaybolmasından başlayarak buruk bir yetişkinlik evresine geçişini konu alıyor. Tam bu geçiş sürecinde de babası (Brad Pitt) ile yaşadığı çalkantılı baba-oğul ilişkisi, öykünün merkezine oturuyor. Jack'in olgunluk hali (Sean Penn) artık modern çağda yolunu yitirmiş bir bireydir. Kaderin varlığını ve çıkmazlarını sorgularken, diğer yandan yaşamın anlamını bulmaya çalışır...

7. Memento - (Akıl Defteri) - 2000

Memento - (Akıl Defteri) - 2000

Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. Şık giysiler giyip, Jaguar marka araba kullanan Leonard, dışarıdan iş adamı gibi görünmektedir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adayan biridir. Ne yazık ki Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, yaşadığı, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar hayatının 'kaza'’dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutabilmektedir.

6. Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) - 2009

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) - 2009

Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır... Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar...

5. Limitless (Limit Yok) - 2011

Limitless (Limit Yok) - 2011

4. Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) - 2001

Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) - 2001

Mulholland Çıkmazı, yönetmenliğini ve senaristliğini David Lynch'in üstlendiği 2001 ABD-Fransa yapımı psikolojik gerilim ve gizem türlerideki film.

3. Gone Girl (Kayıp Kız) - 2014

Gone Girl (Kayıp Kız) - 2014

Kayıp kız, David Fincher tarafından yönetilen ve aynı adı taşıyan 2012 romanından Gillian Flynn tarafından uyarlanan, 2014 ABD yapımı gerilim filmi.

2. The Imitation Game (Yapay Oyun) - 2014

The Imitation Game (Yapay Oyun) - 2014

II. dünya Savaşı Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır. 
ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing'i filmde Benedict Cumberbatch canlandırırken kendisine Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech eşlik ediyor.

1. Kısa film

Bir hücreye kapalılmanın cezasını sindirmeden oradan kaçabilecek deliğe sığmayı hayal etmek! Kahramanımız, sıradaki hükümlü diye bağırıyor... Hükümlü-Mahkûm; yapmış olduğu fiilden dolayı hukukî açından başkasının haklarına zarar verdiği gerekçesiyle toplumdan uzaklaştırılıp islah edilen, hüküm giymiş kişi. hapishanede isteği dışında belli veya belirsiz bir süre kalması mecburileştirilmiştir. Üstteki tanıma göre kişi suçlu fakat cezayı red ediyor... Kibrit kutusu onun kaçmayı başaramadığı vicdanı olacaktır.

NOT: Listeye hepimizin alışık olduğuFight Clup, Inception, Dejavu ve Matrix gibi filmleri almadık. Onları izlemediyseniz çekirdek mi çıtlasak, balık tutmaya mı gitsek...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.