OFPOF

İddialı polisiye dizilerden True Detective ve Fargo'nun karşılaştırması

-
75
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İddialı polisiye dizilerden True Detective ve Fargo'nun karşılaştırması
458 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Etkileyici çekimleriyle polisiye dizi formatını kırıp geçiren bu iki dizi sayesinde polisiye diziler hiçbir zaman aynı olmayacak.

Bu iki Dizi, polisiye dizi alanına yepyeni bir soluk kattı ve doğal olarak fanatik izleyici kitlelerini oluşturdu. Özellikle hangi dizinin başkarakterinin daha özgün ve derinlikli olduğu konusunda dönen tartışma, dizinin fanatiklerini oldukça meşgul ediyor.

True Detective

Dizinin başkarakteri Detektif Rustin Cohle nihilist bir polis olarak karşımıza çıkıyor. Rustin, yalnızca sığ alıntılarla konuşan bir karakter değildir; okuduklarını hayatında gerçekleştiren, felsefi düşünebilen bir karakterdir. Rustin film boyunca bir yandan değişime uğrarken, bir yandan o soğuk duruşundan bir şey kaybetmez. Felsefi derinliğini ve güçlülüğünü her bölümde incelikli bir şekilde hissettirir. Zaten senarist Nic Pizzolatto, senaryoyu yazarken pek çok felsefi metinden ve gotik korku hikâyelerinden yararlandığını belirtiyor.

İddialı polisiye dizilerden True Detective ve Fargo'nun karşılaştırması-1

Fargo 

Bu dizinin başkarakterleri Lorne Malvo ve Lester Nygaard’dır. Malvo buz gibi bakışlara sahip, duruşuyla bile karşısındakinin tir tir titremesine sebep olabilecek korkunç bir kiralık katildir. Bu karakteri derinlikli yapan nokta ölüm ve yaşam arasında, iyilik ve kötülük arasında bir fark görmeyecek kadar bunları aşmış olmasıdır. Hatta etrafındaki insanların içlerindeki kötülüğü ortaya çıkarmaya çalışan kışkırtıcı konuşmalar yapabilmektedir. Tam da bu yolla ikinci başkarakter olan Nygaard ile yolları kesişir. Nygaard pısırık bir sigortacıdır. Malvo dizi boyunca değişmeyen, sanki ulaşabileceği en üst noktaya ulaşmış bir karakterken, Nygaard sürekli değişime uğrar. Pısırıklığı yavaş yavaş kaybolur ve zamanla kendine kötü davranan insanları zekice hayatından siler.

İddialı polisiye dizilerden True Detective ve Fargo'nun karşılaştırması-2

Bu iki dizinin pek çok unsurunu karşılaştırmak mümkün olsa da spoiler vermemek için o işe girişmiyoruz. İzleyin ve kararınızı kendiniz verin: Fargo mu True Detective mi?


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık